12 bodů

Vše o bodovém systému nejen pro vybodované řidiče

Neohlášení dopravní nehody

Za spáchání dopravního přestupku "Neohlášení dopravní nehody" nejsou v rámci bodového hodnocení řidičů přičítány žádné body. Přestupek je možné vyřešit příkazem na místě (udělením pokuty) do 5000,- Kč. V případě zahájení správního řízení hrozí sankce 2.500 – 5.000. Za spáchání tohoto přestupku se udělí i zákaz činnosti (řízení motorových vozidel), konkrétně na 1 - 6 měs. (spáchá-li 2x a vícekrát za 12 měsíců po sobě jdoucích).

POZOR: Sankce za spáchání tohoto přestupku byly v minulosti odlišné. Podívejte se na přehled změn v bodovém systému a pokutách.

Definice přestupku "Neohlášení dopravní nehody", včetně sankcí a počtu bodů pro bodové hodnocení, je uvedena v následující tabulce:

Přestupek (zkrácené znění)Neohlášení dopravní nehody
Přestupekpři dopravní nehodě v rozporu s § 47 odst. 3 písm. b) neohlásí dopravní nehodu policistovi
Počet bodů v bodovém systému0
Příkaz na místě (dříve bloková pokuta)do 5000,- Kč
Pokuta ve správním řízení nebo trest v trestním řízení2.500 – 5.000
Zákaz činnosti1 - 6 měs. (spáchá-li 2x a vícekrát za 12 měsíců po sobě jdoucích)
Paragraf§ 125c / 1i) 2.


Nejnovější související příspěvky v Poradně

Nabourání sloupku

TAZATEL23. května 2018 (21:35)

Dobrý den.
Asi před rokem jsem při couvání na parkovišti nedával a pozor a naboural jsem sloupek umístěný na kraji chodníku, který vede podél parkoviště. K žádnému zranění nedošlo. Nevím, jakou funkci na parkovišti ten sloupek má, ale je jich podél onoho chodníku mnoho, takže soudím, že má sloužit k ochraně chodců. Nehodu jsem nenahlásil Policii. Nyní mě dohání svědomí a objevují se myšlenky, co všechno se může stát. Sloupek zůstal stát, ale je vychýlený a nedrží v původním postavení. Pokud by do sloupku někdo znovu narazil a došlo by ke zranění chodců, mám podíl na vině, když jsem nehodu nenahlásil? Po tomto parkovišti je takto vyvrácený sloupků více. Děkuji.
Zobrazit vlákno Nabourání sloupku na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Nabourání sloupku

ODBORNÍK24. května 2018 (07:35)

Přiznání je polehčující okolnost, ale jistý trest, např: Neohlášení dopravní nehody

Reagovat


Odreni auta o svodidlo

TAZATEL26. září 2017 (21:49)

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Stalo se mi, ze jsem autem najela na svodidlo a odřela si pravy bok u auta. Na místě nehody jsem nezastavila a pokracovala dal, zastavila jsem na parkovišti a zjišťovala škody na autě. Myslela jsem si, ze poškození auta nebude nad 100tis a tak jsem to nenahlasila na PČR. Po asi 3hodinach jsem zjistila, ze skoda na aute bude vyšší jak 100tis. vrátila jsem se na místo nehody a zavolala PČR. Priznala se jak se to stalo. Vše vyšetřili a sepsali se mnou na služebně vysvětlení a oznámili mi ze je to předane do správního řízení. Na svodidle byla jen barva od mého auta, žádné jiné viditelné poškození na nem nebylo. Nikdy jsem neměla nehodu a vůbec nevím co mě čeká bylo mi i řečeno, ze bych mohla přijít o ŘP je to možné? Děkuji za pomoc.
Zobrazit vlákno Odreni auta o svodidlo na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Odreni auta o svodidlo

ODBORNÍK27. září 2017 (20:47)

O řp ne, ale obávám se, že jste na sebe oznámila toto: Neohlášení dopravní nehody ale co je horší, toto Ujetí od dopravní nehody Policie to tak obvykle oznamuje. Chce to odborníka na přestupky. Lze tomu zabránit.

Reagovat


Ťuknutí do vozidla na parkovišti

TAZATEL5. května 2017 (16:53)

Dobrý den,

dnes se mi stala menší nehoda - ťukla jsem při couvání do auta za mnou na parkovišti před supermarketem, byl tam se mnou přítel, který se podíval na auto, viditelnou škodu nezaznamenal a jeli jsme pryč. Myslím si, že nás viděli určitě alespoň 2-3 lidé - jeden pán koukal dost zvláštně, bojím se, aby si nezapamatoval mou SPZ a neohlásil to policii. Byla jsem dost v šoku, přítel taky, nikdy se nám tohle nestalo, asi po 2 minutách jsem se chtěla vrátit, ale nakonec jsem to neudělala. Nevím, jestli jsem se zachovala správně a neměla jsem raději počkat na majitele vozu, ale zase pokud škodu nezaznamená, nechtěla jsem si ji přivolat. Zbývají tedy možná nějací svědci.. Pokud to ohlásí policii, co by mi mohlo hrozit? Přijde domů dopis či přímo policie? Doufám, že nehrozí nějaký soud? (nyní se nezdržuji doma, kde mám trvalé bydliště, ale ve městě u přítele, kde se to i stalo). Děkuji.
Zobrazit vlákno Ťuknutí do vozidla na parkovišti na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Ťuknutí do vozidla na parkovišti

ODBORNÍK5. května 2017 (16:58)

Budete prostě muset počkat. V nejhorším přestupek Neohlášení dopravní nehody

Reagovat

RE: RE: Ťuknutí do vozidla na parkovišti

TAZATEL5. května 2017 (17:04)

Děkuji, když jsme přijeli domů, všimla jsem si vzadu na autě trošku bílého laku z toho ťuknutého auta.. tudíž tedy asi nějaké menší odření tam je.. není to tedy doufám ujetí od dopravní nehody? A nevíte jak by to případně bylo s policií, jestli by se to řešilo v místě mého bydliště či v místě "činu"?

Reagovat

RE: RE: RE: Ťuknutí do vozidla na parkovišti

ODBORNÍK6. května 2017 (18:46)

Tamkde se to stalo. Hlavně nereagujte na telefonáty a nepřiznávejte nic. Pokud Vás zavolajím, chtějte písemné předvolání.

Reagovat


Zobrazit všechny otázky a odpovědi k přestupku Neohlášení dopravní nehody

Dopustili jste se dopravního přestupku "Neohlášení dopravní nehody" a chcete poradit nebo se na něco zeptat? Navštivte sekci Poradna.


Další související bodované přestupky v dopravě:

Sdílejte...