12 bodů

Vše o bodovém systému nejen pro vybodované řidiče

Technicky nezpůsobilé vozidlo

Za spáchání dopravního přestupku "Technicky nezpůsobilé vozidlo" je řidičům přičítáno 5 bodů v rámci bodového systému (bodového hodnocení řidičů). Jedná se tedy o "závažnější" přestupek. Tento přestupek nelze řešit na místě udělením příkazu na místě (dříve bloková pokuta), ale po spáchání přestupku je s řidičem zahájeno správní řízení. Ve správním řízení pak hrozí sankce 5.000 – 10.000. Za spáchání tohoto přestupku se udělí i zákaz činnosti (řízení motorových vozidel), konkrétně na 6 měs. - 1 rok.

Definice přestupku "Technicky nezpůsobilé vozidlo", včetně sankcí a počtu bodů pro bodové hodnocení, je uvedena v následující tabulce:

Přestupek (zkrácené znění)Technicky nezpůsobilé vozidlo
Přestupekřízení vozidla, které je technicky nezpůsobilé k provozu na pozemních komunikacích tak závažným způsobem, že bezprostředně ohrožuje ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích
Počet bodů v bodovém systému5
Příkaz na místě (dříve bloková pokuta)---
Pokuta ve správním řízení nebo trest v trestním řízení5.000 – 10.000
Zákaz činnosti6 měs. - 1 rok
Paragraf§ 125c / 1a) 3.


Pokud jste spáchali bodovaný přestupek "Technicky nezpůsobilé vozidlo", doporučujeme dodržovat doporučení jak předejít vybodování. Konkrétní rady k bodovému systému naleznete rovněž v Průvodci bodovým systémem.

Nejnovější související příspěvky v Poradně

Prasklinka na čelním skle

TAZATEL7. března 2018 (19:48)

Zdravím. Dneska jsem objevil skutečně malou prasklinku na čelním skle, ani nevím, kde jsem k ní přišel, žádné rány, kamínku atd jsem si nevšiml. Nicméně můj dotaz, lze s takto lehce poškozeným sklem nějakou dobu jezdit ? Samozřejmě opravu plánuji, ale jde mi o nějaké následující dny, jedná se o prasklinu menší než 2 cm a je to v oblasti kde bývá nalepená dálniční známka. Je toto přípustné nebo by se rovnou "bodovalo" a ""cálovalo" ? :)

Předem díky
Zobrazit vlákno Prasklinka na čelním skle na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Prasklinka na čelním skle

ODBORNÍK7. března 2018 (22:56)

Za toto body nejsou, ale pokud se rozšíří, hrozí Technicky nezpůsobilé vozidlo

Reagovat

RE: RE: Prasklinka na čelním skle

TAZATEL16. března 2018 (11:39)

https://ibb.co/ikLQfH

pro představu

Reagovat

RE: RE: RE: Prasklinka na čelním skle

ODBORNÍK16. března 2018 (16:43)

To by vadit nemělo.

Reagovat


Čelní sklo

TAZATEL14. února 2018 (23:10)

Dobrý den,
zastavila mě policie, nelíbilo se jim prasklé čelní sklo. Prasklina je na straně spolujezdce a zasahuje do stírací plochy, ale na výhled to nemá vliv podle selského rozumu né však birokratického. Mám týden čerstvou technickou bez záznamu o skle. Policii jsem řekl že před jízdou jsem vůz kontroloval a prasklina zdaleka nezasahovala do stírací plochy. Dal jsem to do přestukového řízení kvůli nouzovému dojetí. I kdybych to prohrál hrozí mi 5 bodů? A od kdy se body počítají? Od dne kontroly nebo až když se rozhodne o mé ne/vině? Jde mi o to aby mi do té doby než se rozhodne, uplynula doba bodů které jsem dostal před 11 měsíci a byly mi po roce bez přestupku vynulovány. Dekuji snad byl dotaz stručný. F.
Zobrazit vlákno Čelní sklo na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Čelní sklo

ODBORNÍK15. února 2018 (21:43)

Před jízdou tam prasklina nebyla!!! Pokud obviní z tohoto: Technicky nezpůsobilé vozidlo je třeba právní zastoupení. Body se zapisují je dni právní moci.

Reagovat


Bodový systém.

TAZATEL31. března 2017 (10:25)

Dobrý den mám dotaz na to,že jsem jel ve vypůjčeném vozidle od známých,a prorazil jsem na komunikaci zadní kolo.Zavolal jsem policii,vyckal jejího příjezdu,a ta místo aby pomohla,tak zjistila,že mé zapůjčené vozidlo má měsíc propadlou stk, tak to poslali do správního řízení,a hrozí mi pokuta 5-10 000,-a odečet 5 bodů. Dnes jsem si nechal vyjet výpis řidiče a mám již 5 bodů.Co mi hrozí?Děkuji Šmíd
Zobrazit vlákno Bodový systém. na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Bodový systém.

ODBORNÍK31. března 2017 (11:50)

Za propadlou STK toto nehrozí. Nejvýše Jiné porušení povinností Pokud by bylo přesto obvinění na Technicky nezpůsobilé vozidlo je třeba advokáta!

Reagovat

RE: RE: Bodový systém.

TAZATEL31. března 2017 (12:04)

Tak jestli to chápu správně, tak ke správnímu řízení mám jít rovnou s advokátem?Děkuji za odpověď.

Reagovat

RE: RE: RE: Bodový systém.

ODBORNÍK31. března 2017 (12:37)

Počkejte na obvinění. Bude-li Jiné porušení povinností zákaz nehrozí.

Reagovat

RE: RE: RE: RE: Bodový systém.

TAZATEL31. března 2017 (14:13)

Děkuji velice za rady.

Reagovat


Zobrazit všechny otázky a odpovědi k přestupku Technicky nezpůsobilé vozidlo

Dopustili jste se dopravního přestupku "Technicky nezpůsobilé vozidlo" a chcete poradit nebo se na něco zeptat? Navštivte sekci Poradna.


Další související bodované přestupky v dopravě:

Sdílejte...