12 bodů

Vše o bodovém systému nejen pro vybodované řidiče

Řízení pod vlivem alkoholu (nad 0,3 promile)

Za spáchání dopravního přestupku "Řízení pod vlivem alkoholu (nad 0,3 promile)" je řidičům přičítáno 7 bodů v rámci bodového systému (bodového hodnocení řidičů). Jedná se tedy o jeden z nejzávažnějšíh přestupků. Tento přestupek nelze řešit na místě udělením příkazu na místě (dříve bloková pokuta), ale po spáchání přestupku je s řidičem zahájeno správní řízení. Ve správním řízení pak hrozí sankce 2.500 – 20.000. Za spáchání tohoto přestupku se udělí i zákaz činnosti (řízení motorových vozidel), konkrétně na 6 měs. - 1 rok.

Definice přestupku "Řízení pod vlivem alkoholu (nad 0,3 promile)", včetně sankcí a počtu bodů pro bodové hodnocení, je uvedena v následující tabulce:

Přestupek (zkrácené znění)Řízení pod vlivem alkoholu (nad 0,3 promile)
Přestupekv rozporu s § 5 odst. 2 písm. b) řídí vozidlo nebo jede na zvířeti bezprostředně po požití alkoholického nápoje nebo po užití jiné návykové látky nebo v takové době po požití alkoholického nápoje nebo užití jiné návykové látky, po kterou je ještě pod jejich vlivem
Počet bodů v bodovém systému7
Příkaz na místě (dříve bloková pokuta)---
Pokuta ve správním řízení nebo trest v trestním řízení2.500 – 20.000
Zákaz činnosti6 měs. - 1 rok
Paragraf§ 125c / 1b)


Pokud jste spáchali bodovaný přestupek "Řízení pod vlivem alkoholu (nad 0,3 promile)", doporučujeme dodržovat doporučení jak předejít vybodování. Konkrétní rady k bodovému systému naleznete rovněž v Průvodci bodovým systémem.

Související přestupky

POZOR: § 125c / 1b) definuje kromě tohoto přestupku ještě následující:


Nejnovější související příspěvky v Poradně

Řízení pod vlivem drog

TAZATEL23. února 2018 (05:22)

Dobrý den,
Byl jsem zastaven hlídkou PČR. Orientacni test na alkohol vyšel negativni. Test na drogy byl pozitivní a to na metamphetamin. Řidičák mi nebyl na místě odebrán, asi z důvodu ze jsem měl u sebe náhradní doklad (30denní). Následně jsem byl převezen na krev. Hladina metamphetaminu v krvi mi byla naměřena 0,064 mg/L, 64mg/ml. Chci se zeptat jaka výše trestu mě čeká.Policajt mi v telefonu říkal ze ta hladina není zas tak vysoká. Nnikdy jsem nebyl trestaný, a na jak dlouho mi bude řidičák cca odebrán a jaka výše pokuty mě čeká, ?? momentálně jsem na úřadu práce takže pobiram podporu v nezaměstnanosti cca 8000kc.
Zobrazit vlákno Řízení pod vlivem drog na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Řízení pod vlivem drog

ODBORNÍK23. února 2018 (12:45)

Přestupek je od 25 ng/ml Řízení pod vlivem alkoholu (nad 0,3 promile)

Reagovat


Dopravní nehoda pod vlivem alkoholu

TAZATEL17. února 2018 (16:55)

Dobrý den,tresty za způsobení d.n. bez zranění a škody na majetku (kromě vozidla).Naměřeno 0,8 promile,ŘP odebrán na místě.Pokuta ve správním řízení,doba pozastavení činnosti v řízení.Děkuju.
Zobrazit vlákno Dopravní nehoda pod vlivem alkoholu na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Dopravní nehoda pod vlivem alkoholu

TAZATEL17. února 2018 (20:00)

Dobrý den,bere se tedy trest za způsobenou nehodu pod vlivem stejně jako "jen" jako řízení pod vlivem?

Reagovat

RE: RE: Dopravní nehoda pod vlivem alkoholu

ODBORNÍK17. února 2018 (21:41)

V zásadě je to podobné, záleží, co bylo porušeno.

Reagovat

RE: RE: RE: Dopravní nehoda pod vlivem alkoholu

TAZATEL17. února 2018 (21:55)

Dobrý večer.Neplánovaná jízda po půlnoci po dvou hodinách spánku v posteli po požití 3 piv doma po rodinné rozepři,mikrospánek a sjetí auta mimo silnici.V autě sám,bez zranění a poškození majetku.Reálná šance na pokutu do 20000,- a odebrání Řp v "lepším" případě na 6 měsíců s možností vrácení na žádost v polovině trvání?Děkuju.

Reagovat

RE: Dopravní nehoda pod vlivem alkoholu

ODBORNÍK17. února 2018 (19:56)

Řízení pod vlivem alkoholu (nad 0,3 promile)

Reagovat


odebrani řp

TAZATEL1. prosince 2017 (03:07)

Dobrý den chtěl jsem se zeptat,dělal jsem 10měsiců řidiče z povolání a ke konci jsem párkrat zaspal skrze časouvou vytiženost přes den,v práci s tim měl někdo problém a aby se mě zbavily,tak mi dali něco do pití,které jsem měl v dodávce na parkovišti u práce a nasledně zavolali hlídku pčr,která na mě čekala až jsem jel z práce dali mi test na alkohol ten byl v pořadku a ve vestě co měli na sobě už měli test na drogy,které jsem si jako řidič dovolit nemohl protože jsem jezdil v noci a splácim půjčku a test jim ukázal amfetaminy a k tomu mi řekli že mohu někomu poděkovat že mi to hodily do pití a jeli jsme na krev.
Četl jsem že za pozitivni test je 7bodů a ja už mám jen 3body,tak jsem se chtěl zeptat jestli u spravniho řizení budou řešit pozitivni test nebo i to vybodovani a jaký je trest? děkuji za odpověd´
Zobrazit vlákno odebrani řp na samostatné stránce.

Reagovat

RE: odebrani řp

ODBORNÍK1. prosince 2017 (14:50)

Trest je Řízení pod vlivem alkoholu (nad 0,3 promile) Doporučuji obstarat si dobrého advokáta. Pokud Vám to policajti takto řekli, musel jim to někdo říci a mohlo by se dát vyvinit.

Reagovat


Zobrazit všechny otázky a odpovědi k přestupku Řízení pod vlivem alkoholu (nad 0,3 promile)

Dopustili jste se dopravního přestupku "Řízení pod vlivem alkoholu (nad 0,3 promile)" a chcete poradit nebo se na něco zeptat? Navštivte sekci Poradna.


Další související bodované přestupky v dopravě:

Sdílejte...