12 bodů

Vše o bodovém systému nejen pro vybodované řidiče

Nedovolené předjíždění

Za spáchání dopravního přestupku "Nedovolené předjíždění" je řidičům přičítáno 7 bodů v rámci bodového systému (bodového hodnocení řidičů). Jedná se tedy o jeden z nejzávažnějšíh přestupků. Tento přestupek nelze řešit na místě udělením příkazu na místě (dříve bloková pokuta), ale po spáchání přestupku je s řidičem zahájeno správní řízení. Ve správním řízení pak hrozí sankce 5.000 – 10.000. Za spáchání tohoto přestupku se udělí i zákaz činnosti (řízení motorových vozidel), konkrétně na 6 měs. - 1 rok.

Definice přestupku "Nedovolené předjíždění", včetně sankcí a počtu bodů pro bodové hodnocení, je uvedena v následující tabulce:

Přestupek (zkrácené znění)Nedovolené předjíždění
Přestupekpři řízení vozidla předjíždí vozidlo v případech, kdy je to obecnou, místní nebo přechodnou úpravou provozu na pozemních komunikacích zakázáno
Počet bodů v bodovém systému7
Příkaz na místě (dříve bloková pokuta)---
Pokuta ve správním řízení nebo trest v trestním řízení5.000 – 10.000
Zákaz činnosti6 měs. - 1 rok
Paragraf§ 125c / 1f) 7.


Pokud jste spáchali bodovaný přestupek "Nedovolené předjíždění", doporučujeme dodržovat doporučení jak předejít vybodování. Konkrétní rady k bodovému systému naleznete rovněž v Průvodci bodovým systémem.

Nejnovější související příspěvky v Poradně

Předjíždění

TAZATEL13. května 2018 (15:26)

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně předjíždění ve městě. Při dnešní jízdě autem, jsem se rozhodla předjet vozidlo jedoucí přede mnou. Dala jsem blinkr a začala vůz předjíždět. V té době byla přikázaná rychlost 50 km/h. Vůz přede mnou jel odhadem cca 40 km/h, protože já jela 45 km/h (koukla jsem se na tachometr). Dala jsem blinkr a začala předjíždět. Když jsem byla souběžně s vozem, který jsem se rozhodla předjet, řidič záměrně zrychlil, abych ho nemohla předjet. Mezitím jsme se dostali do zóny, kde se má jet 30 km/h. Díky tomu, že řidič schválně zrychlil, jsem musela jet o trochu víc než byl povolený limit. Auto jsem předjela, dala blinkr a zařadila se zpět do svého pruhu, vrátila se do povolené rychlosti a brala věc jako vyřízenou. Řidič se mne však rozhodl pronásledovat a problikávat. Když jsem dojela před svůj dům, vylezl řidič z auta a začal na mne s jeho partnerkou slovně útočit - byli i sprostí. Prý co si dovoluji ve městě předjíždět, že se to NESMÍ! Tak jsem jim řekla, že tam žádné omezení není k předjíždění nebylo (žádná plná čára nic či jiný zákaz, který by omezoval předjíždění není) a že víceméně jediný, kdo udělal přestupek, jsou oni, protože mne ohrozili při předjíždění. Začali mi vyhrožovat policií, kterou i zavolali. Při volání policie, sami do telefonu uvedli, že když jsem předjížděla, tak zrychlili a to samé potvrdili i policistům, kteří přijeli. Celou dobu mi vyhrožovali, že mají záznam na kameře, co mají ve voze. Sami policisté na místě nechápali, proč jsou přivolání, když se vlastně nikomu/ničemu nic nestalo. Teď k mému dotazu. Řidič mnou předjetého vozu, mi začal vyhrožovat, že záznam pošle na policii. Jak policie v takové případě s těmito záznamy postupuje? Očividně na té kameře bude to, jak zrychlil a omezil mne při předjíždění, takže by byli i oni sami proti sobě to poslat. Ale i tak mám nějakou reakci od policie očekávat? Zavolaní policisté s námi na místě nic nesepsali, protože sami řekli, že nemají co. Děkuji za odpověď.
Zobrazit vlákno Předjíždění na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Předjíždění

TAZATEL13. května 2018 (15:38)

Zapomněla jsem doplnit, že díky tomu jak zrychlili, jsem předjíždění musela dokončit za přechodem, protože jsem neměla možnost se zařadit zpět za ně, bylo tam další auto.

Reagovat

RE: RE: Předjíždění

ODBORNÍK13. května 2018 (16:06)

Předjíždění na přechodu je problém. To se nesmí, je to přestupek: Nedovolené předjíždění Pokud by sali celý záznam pak by sebe usvsědčili. Pokud by dali část, není to důvěryhodné. Navíc se jednalo o vyprovokovanou akci. Pokud se něco začne dít, připomente se.

Reagovat


překročení rychlosti a zavinění dopravní nehody

TAZATEL13. dubna 2018 (20:04)

Dobrý den,mám dotaz.Během 2 a půl měsíce jsem byla dvakrát zastavena za překročení rychlosti v obci o 20km/h.Přesněji jednou jsem jela 71 a podruhé 73,při druhé pokutě mi bylo sděleno policistou,že nyní budu v tzv.:hledáčku.Nyní mám na kontě 7 bodů za všechny prohřešky.Dnes jsem byla účastníkem dopravní nehody bez zranění,kdy mne při předjíždění vytlačil ze silnice předjížděný vůz.Byla způsobena škoda na svodidlech.Kvůli nedohodnutí o viníkovi nehody byla zavolána PČR.Při vyšetřování mi bylo řečeno,že jsem byla viníkem dopravní nehody já.Věc tedy půjde k projednání na městský úřad.Zajímalo by mě,zda je možné,že bych přišla o řidičské oprávnění,možná také proto,že všechny přestupky byli způsobeny tím samým firemním vozidlem.Děkuji za odpověď
Zobrazit vlákno překročení rychlosti a zavinění dopravní nehody na samostatné stránce.

Reagovat

RE: překročení rychlosti a zavinění dopravní nehody

ODBORNÍK13. dubna 2018 (20:56)

Ano, podezírají vás z tohoto: Nedovolené předjíždění

Reagovat

RE: RE: překročení rychlosti a zavinění dopravní nehody

TAZATEL14. dubna 2018 (05:29)

Děkuji,za tak rychlou odpověď,ikdyž mě nepotěšila.
Ten úsek,kde jsem vozidlo předjížděla,nebyl zákaz předjíždění a ani namalované středové čáry.Jestliže tam nikde není zákaz předjíždění,tak bych se tohoto přestupku neměla dopustit,jestli to správně chápu. Děkuji

Reagovat

RE: RE: RE: překročení rychlosti a zavinění dopravní nehody

ODBORNÍK14. dubna 2018 (08:42)

To je ta nejhorší teoreická možnost. bude třeba se velmi kvalifikovaně bránit až Vás obviní.

Reagovat

RE: RE: RE: RE: překročení rychlosti a zavinění dopravní nehody

TAZATEL16. dubna 2018 (19:50)

Děkuji.Ale celé mi to přijde postavené na hlavu.
Možná jsem to napsala špatně,tam,kde jsem předjížděla.Nebyl ten úsek bez středových čar dlouhý jen pár metrů,ale jedná se o úsek cca 30 km bez středových čar a bez dopravní značky.Tudíž si myslím,že by se nemělo jednat o nedovolené přejíždění.Uvidím co mi na to řekne PČR,bylo by jen řečeno že jsem podle ní viníkem nehody,ale pochybuji,že bych se provinila tímto přestupkem.Jednalo by se i v tomto případě o nedovolené předjíždění na 30km dlouhém úseku? Děkuji za odpověď

Reagovat

RE: RE: RE: RE: RE: překročení rychlosti a zavinění dopravní nehody

ODBORNÍK16. dubna 2018 (21:30)

Prostě počkejte na obvinění

Reagovat


Předjíždění na plné čáře

TAZATEL8. března 2018 (15:48)

Dobrý den, rád bych se zeptal co mi hrozí v situaci, kdy jsem předjížděl kamion na plné čáře a v protisměru jeli hned za protijedoucím kamionem policajti. Když mne policista dojel a zastavil, vyfotil si do telefonu můj ŘP a OP, mne samotného před svým vozem ale žádný protokol se mnou sepsán nebyl. Hrozil odebráním ŘP na dva roky. Zda existuje důkazní materiál z videozáznamu nemám tušení. Jaký postih mi v takovém případě hrozí? Předem děkuji za odpověď.
Zobrazit vlákno Předjíždění na plné čáře na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Předjíždění na plné čáře

TAZATEL8. března 2018 (15:50)

Ještě dodám, že značka "zákaz předjíždění" v tomto úseku není.

Reagovat

RE: RE: Předjíždění na plné čáře

ODBORNÍK8. března 2018 (16:28)

Hrozí toto: Nedovolené předjíždění

Reagovat


Zobrazit všechny otázky a odpovědi k přestupku Nedovolené předjíždění

Dopustili jste se dopravního přestupku "Nedovolené předjíždění" a chcete poradit nebo se na něco zeptat? Navštivte sekci Poradna.


Další související bodované přestupky v dopravě:

Sdílejte...