12 bodů

Vše o bodovém systému nejen pro vybodované řidiče

Nedovolené předjíždění

Za spáchání dopravního přestupku "Nedovolené předjíždění" je řidičům přičítáno 7 bodů v rámci bodového systému (bodového hodnocení řidičů). Jedná se tedy o jeden z nejzávažnějšíh přestupků. Tento přestupek nelze řešit na místě udělením příkazu na místě (dříve bloková pokuta), ale po spáchání přestupku je s řidičem zahájeno správní řízení. Ve správním řízení pak hrozí sankce 5.000 – 10.000. Za spáchání tohoto přestupku se udělí i zákaz činnosti (řízení motorových vozidel), konkrétně na 6 měs. - 1 rok.

Definice přestupku "Nedovolené předjíždění", včetně sankcí a počtu bodů pro bodové hodnocení, je uvedena v následující tabulce:

Přestupek (zkrácené znění)Nedovolené předjíždění
Přestupekpři řízení vozidla předjíždí vozidlo v případech, kdy je to obecnou, místní nebo přechodnou úpravou provozu na pozemních komunikacích zakázáno
Počet bodů v bodovém systému7
Příkaz na místě (dříve bloková pokuta)---
Pokuta ve správním řízení nebo trest v trestním řízení5.000 – 10.000
Zákaz činnosti6 měs. - 1 rok
Paragraf§ 125c / 1f) 7.


Pokud jste spáchali bodovaný přestupek "Nedovolené předjíždění", doporučujeme dodržovat doporučení jak předejít vybodování. Konkrétní rady k bodovému systému naleznete rovněž v Průvodci bodovým systémem.

Nejnovější související příspěvky v Poradně

Nedovolené předjíždění s DN.

TAZATEL13. října 2017 (16:32)

Dobrý den, stal jsme se účastníkem dopravní nehody, kdy jsem předjížděl na motocyklu kolonu pomalu jedoucích vozidel, v úseku, kde byla "plná čára", k přejetí plné čáry ale nedošlo, zůstal jsem při předjíždění ve svém pruhu. Jedno vozidlo z kolony odbočilo vlevo bez blikače na místo ležící mimo komunikaci ve chvíli, kdy jsem byl na jeho úrovni a došlo k nehodě. Vyšetřovaní policie se samozřejmě kloní na stranu řidiče auta a mě má řešit magistrát za nedovolené předjíždění. Má cenu se bránit s právníkem, nebo je tento případ jasný? Děkuji za radu případně i doporučení právního zástupce, pokud to bude mít cenu se do toho pouštět. Hezký víkend.
Zobrazit vlákno Nedovolené předjíždění s DN. na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Nedovolené předjíždění s DN.

ODBORNÍK14. října 2017 (09:22)

Jasné to není, ale bez právníka se neobejdete. Hrozí toto: Nedovolené předjíždění

Reagovat


Nedovolené předjíždění

TAZATEL1. října 2017 (17:15)

Dobrý den, potřeboval bych poradit ohledně nedovoleného předjíždění. Dle fotografie je evidentní, že jsem předjížděl na plné čáře, avšak svislá dopravní značka je stále kus před samotnou situací. Je důležité jestli jsem se stačil zařadit ještě před značkou či až po? Trest za přejetí plné čáry a předjíždění v zákazu se totiž rapidně liší, tak bych jen rád věděl na co se lze připravit. Díky za odpověď
Zobrazit vlákno Nedovolené předjíždění na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Nedovolené předjíždění

ODBORNÍK1. října 2017 (17:41)

Záleží, kde jste se zařadil a jaké jsou na to důkazy. Pokud prokáží za značkou pak hrozí Nedovolené předjíždění

Reagovat

RE: RE: Nedovolené předjíždění

TAZATEL1. října 2017 (17:50)

Prozatím jsem viděl pouze foto na kterém je značka před celou situací. Existuje i video z vozidla, které mne natočilo a to mi ukáží až na úřadě. Jelikož je to situace půl roku stará, tak zjistím až tam kde jsem se zařadil. Doufal jsem jen v to, že když jsem předjížděcí manévr započal před svislou značkou, tak nebude mít vliv na situaci, ale dle Vás bohužel ano. Tak musím počkat co bude na záznamu.

Reagovat

RE: RE: RE: Nedovolené předjíždění

ODBORNÍK1. října 2017 (17:57)

Ano, tak.

Reagovat


Předjiždění

TAZATEL1. června 2017 (19:56)

Dobrý den včera jsem jel přes přejezd a předjižděl jsem na ňem naklaďak policie mně neviďela ale je na přejezdu kamera nevim jestli mně vzfotila nebo ne ale jaky je trest.
Zobrazit vlákno Předjiždění na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Předjiždění

ODBORNÍK1. června 2017 (22:53)

Nedovolené předjíždění

Reagovat


Zobrazit všechny otázky a odpovědi k přestupku Nedovolené předjíždění

Dopustili jste se dopravního přestupku "Nedovolené předjíždění" a chcete poradit nebo se na něco zeptat? Navštivte sekci Poradna.


Další související bodované přestupky v dopravě:

Sdílejte...