12 bodů

Vše o bodovém systému nejen pro vybodované řidiče

Nedovolené předjíždění

Za spáchání dopravního přestupku "Nedovolené předjíždění" je řidičům přičítáno 7 bodů v rámci bodového systému (bodového hodnocení řidičů). Jedná se tedy o jeden z nejzávažnějšíh přestupků. Tento přestupek nelze řešit na místě udělením příkazu na místě (dříve bloková pokuta), ale po spáchání přestupku je s řidičem zahájeno správní řízení. Ve správním řízení pak hrozí sankce 5.000 – 10.000. Za spáchání tohoto přestupku se udělí i zákaz činnosti (řízení motorových vozidel), konkrétně na 6 měs. - 1 rok.

Definice přestupku "Nedovolené předjíždění", včetně sankcí a počtu bodů pro bodové hodnocení, je uvedena v následující tabulce:

Přestupek (zkrácené znění)Nedovolené předjíždění
Přestupekpři řízení vozidla předjíždí vozidlo v případech, kdy je to obecnou, místní nebo přechodnou úpravou provozu na pozemních komunikacích zakázáno
Počet bodů v bodovém systému7
Příkaz na místě (dříve bloková pokuta)---
Pokuta ve správním řízení nebo trest v trestním řízení5.000 – 10.000
Zákaz činnosti6 měs. - 1 rok
Paragraf§ 125c / 1f) 7.


Pokud jste spáchali bodovaný přestupek "Nedovolené předjíždění", doporučujeme dodržovat doporučení jak předejít vybodování. Konkrétní rady k bodovému systému naleznete rovněž v Průvodci bodovým systémem.

Nejnovější související příspěvky v Poradně

Předjíždění

TAZATEL20. září 2018 (19:40)

V místě,kde je předjíždění povoleno,jsem předjížděl se svým NA vozidlo autoškoly a při vracení jsem mu poškodil zp.zrcátko.Nic jsem si neuvědomil a pokračoval jsem v jízdě.Učitel autoškoly si ale myslel,že ujíždím od nehody,jel za mnou a volal nehodovku.Když jsem po nějaké době zastavil,zdělil mi co se stalo.Ač nevědom,chybu jsem přiznal i podle drobné oděrky na mém NA.Policie mě poslala do spr.řízení.Co mě čeká? V bodovce jsem našel pouze "zakázané předjíždění",ale v tom úseku se mohlo.Děkuji předem za odpověď.Sedlák Z.
Zobrazit vlákno Předjíždění na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Předjíždění

ODBORNÍK20. září 2018 (22:36)

Hrozí toto: Nedovolené předjíždění

Reagovat


nedovolené předjíždění

TAZATEL12. září 2018 (16:34)

Dobrý den, mám dotaz ke svému dnešnímu prohřešku. Dnes jsem jela přes most Legií směrem od Malé Strany k Národnímu Divadlu. Na začátku mostu je zákazová značka předjíždění, toho jsem si vědoma. Zhruba tak 30-50 metrů od světelné křižovatky u ND, jsem hloupě a naivně, že mě nikdo neuvidí, dala blinkr doleva a pomalu najela na tramvajový pás (tramvaj za mnou nebyla, ani v té době nebyla nikde poblíž - myšleno že nejela z Malé Strany směr ND) a jela směrem ke světelné křižovatce. K mému neštěstí v koloně stálo vozidlo PČR, které jakmile jsem projela kolem nich, se za mnou "pověsila". Příslušník PČR jsi ještě dělal "domácí úkol" že mě fotil svým telefonem, poté za mnou došel a požádal mě, abych zastavila u karlových lázní, kde dořešíme můj přestupek, ještě se mě dotázal, jestli chci zastavit hned po odbočení vlevo na chodníku, z důvodu obavy o poškození vozidla jsme se dohodli, že zastavíme až u karlových lázní. Ještě podotknu, že první vozidlo, které stalo na světelné křižovatce v době mého přijedu po kolejích také odbočovalo vlevo, tudíž jsem zastavila až za jeho úrovní, aby mohl dokončit svůj odbočovací manévr. Poté co jsem zastavila u karlových lazní, došlo na "lustraci" a dechovou zkoušku. Vše proběhlo v pořádku, s výjimkou zelené karty, která byla starého data (novou samozřejmě mám v kanceláři). Toto policisté vůbec neřešili, co se týká mého přestupku na mostě Legií, bylo mi pouze sděleno, že tohle se mnou nemohou řešit na místě, že to hned posílají do správního řízení. Nic moc víc mi k tomu neřekli, jen že pokuta může být 2-5tis korun. Samozřejmě jsem si našla sama co za postih v případě nedovoleného předjíždění podle §125c/1f) 7. hrozí. Vzhledem k tomu, že řízení motorového vozidla je moje náplň práce, jsem z toho dost špatná. Mohu se tedy zeptat, co mohu čekat až mi přijde předvolání o podání vysvětlení - správní řízení , popřípadě jaká je reálná šance, že bych vyšla "jen s pokutou". Děkuji
Zobrazit vlákno nedovolené předjíždění na samostatné stránce.

Reagovat

RE: nedovolené předjíždění

ODBORNÍK12. září 2018 (17:11)

Ne, bude to Nedovolené předjíždění , smozřejmě, pokud vám to prokáží.

Reagovat

RE: RE: nedovolené předjíždění

TAZATEL12. září 2018 (17:22)

Děkuji za odpověď. Takže mi opravdu hrozí ztráta Řidičského oprávnění 6mesíců - 1rok a pokuta ve správním řízení 5-10tis korun. Ještě bych se chtěla zeptat, co myslíte tím, "pokud vám to prokáží". Příslušník PČR si dělal fotku mobilem, kterou mi pak sám ukazoval, popřípadě mají nahrávací zařízení vpředu ve vozidle, kterým se budou snažit celý incident prokázat.

Reagovat

RE: RE: RE: nedovolené předjíždění

ODBORNÍK12. září 2018 (18:36)

Je tam víc možností.

Reagovat

RE: RE: RE: RE: nedovolené předjíždění

TAZATEL12. září 2018 (21:28)

Je tam víc možností. Nejsem si úplně jistá, zda-li vím přesně co tím myslíte. Máte na mysli více možností jak to prokázat nebo máte na mysli více možností řešení - trestu.
Nezlobte se, že Vás takhle bombarduji, pro mě je to velmi nepříjemná situace, a než mi přijde předvolání, bude to ještě nepříjemnější, proto se snažím zjistit co nejvíce informací, abych se mohla nějakým způsobem alespoň psychicky připravit. Děkuji za pochopení

Reagovat

RE: RE: RE: RE: RE: nedovolené předjíždění

ODBORNÍK12. září 2018 (23:00)

Přijde Vám rovnou příkaz s pokutou a zákazem. Hlavně si přečtěte poučení. Vyklouznout lze skoro vždy.

Reagovat

RE: RE: RE: RE: RE: RE: nedovolené předjíždění

TAZATEL13. září 2018 (09:21)

Rozumím, přijde mi rovnou příkaz s pokutou a zákazem. Poučení si samozřejmě přečtu, nejlépe dvakrát. Vzhledem k tomu, že nejsem moc sběhlá v právu, bude pro mě "vyklouznutí" španělská vesnice. Přemýšlím, zda má smysl celou věc nechat na právníkovi, nebo či na jiné instituci, která se touto problematikou zabývá. Zcela otevřeně Vám řeknu, že opravdu nevím jak v této situaci postupovat a úspěšně "vyklouznout" nebo jaké kroky podniknout ještě dříve než přijde samotný příkaz s pokutou a zákazem.

Reagovat

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: nedovolené předjíždění

ODBORNÍK13. září 2018 (18:57)

Počkejte na příkaz. Neodhadnu výsledke, ale znalý advokát je třeba. Rozhodně zapoměňte na internětové firmy, tzv. "pojišťovny na pokuty".

Reagovat

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: nedovolené předjíždění

TAZATEL18. září 2018 (10:39)

Rozumím, děkuji Vám. Snad to dopadne.

Reagovat


Předjíždění

TAZATEL13. května 2018 (15:26)

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně předjíždění ve městě. Při dnešní jízdě autem, jsem se rozhodla předjet vozidlo jedoucí přede mnou. Dala jsem blinkr a začala vůz předjíždět. V té době byla přikázaná rychlost 50 km/h. Vůz přede mnou jel odhadem cca 40 km/h, protože já jela 45 km/h (koukla jsem se na tachometr). Dala jsem blinkr a začala předjíždět. Když jsem byla souběžně s vozem, který jsem se rozhodla předjet, řidič záměrně zrychlil, abych ho nemohla předjet. Mezitím jsme se dostali do zóny, kde se má jet 30 km/h. Díky tomu, že řidič schválně zrychlil, jsem musela jet o trochu víc než byl povolený limit. Auto jsem předjela, dala blinkr a zařadila se zpět do svého pruhu, vrátila se do povolené rychlosti a brala věc jako vyřízenou. Řidič se mne však rozhodl pronásledovat a problikávat. Když jsem dojela před svůj dům, vylezl řidič z auta a začal na mne s jeho partnerkou slovně útočit - byli i sprostí. Prý co si dovoluji ve městě předjíždět, že se to NESMÍ! Tak jsem jim řekla, že tam žádné omezení není k předjíždění nebylo (žádná plná čára nic či jiný zákaz, který by omezoval předjíždění není) a že víceméně jediný, kdo udělal přestupek, jsou oni, protože mne ohrozili při předjíždění. Začali mi vyhrožovat policií, kterou i zavolali. Při volání policie, sami do telefonu uvedli, že když jsem předjížděla, tak zrychlili a to samé potvrdili i policistům, kteří přijeli. Celou dobu mi vyhrožovali, že mají záznam na kameře, co mají ve voze. Sami policisté na místě nechápali, proč jsou přivolání, když se vlastně nikomu/ničemu nic nestalo. Teď k mému dotazu. Řidič mnou předjetého vozu, mi začal vyhrožovat, že záznam pošle na policii. Jak policie v takové případě s těmito záznamy postupuje? Očividně na té kameře bude to, jak zrychlil a omezil mne při předjíždění, takže by byli i oni sami proti sobě to poslat. Ale i tak mám nějakou reakci od policie očekávat? Zavolaní policisté s námi na místě nic nesepsali, protože sami řekli, že nemají co. Děkuji za odpověď.
Zobrazit vlákno Předjíždění na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Předjíždění

TAZATEL13. května 2018 (15:38)

Zapomněla jsem doplnit, že díky tomu jak zrychlili, jsem předjíždění musela dokončit za přechodem, protože jsem neměla možnost se zařadit zpět za ně, bylo tam další auto.

Reagovat

RE: RE: Předjíždění

ODBORNÍK13. května 2018 (16:06)

Předjíždění na přechodu je problém. To se nesmí, je to přestupek: Nedovolené předjíždění Pokud by sali celý záznam pak by sebe usvsědčili. Pokud by dali část, není to důvěryhodné. Navíc se jednalo o vyprovokovanou akci. Pokud se něco začne dít, připomente se.

Reagovat


Zobrazit všechny otázky a odpovědi k přestupku Nedovolené předjíždění

Dopustili jste se dopravního přestupku "Nedovolené předjíždění" a chcete poradit nebo se na něco zeptat? Navštivte sekci Poradna.


Další související bodované přestupky v dopravě:

Sdílejte...