12 bodů

Vše o bodovém systému nejen pro vybodované řidiče

Ujetí od dopravní nehody

Za spáchání dopravního přestupku "Ujetí od dopravní nehody" je řidičům přičítáno 7 bodů v rámci bodového systému (bodového hodnocení řidičů). Jedná se tedy o jeden z nejzávažnějšíh přestupků. Přestupek je možné vyřešit příkazem na místě (udělením pokuty) do 5000,- Kč. V případě zahájení správního řízení hrozí sankce 2.500 – 5.000. Za spáchání tohoto přestupku se udělí i zákaz činnosti (řízení motorových vozidel), konkrétně na 1 - 6 měs. (spáchá-li 2x a vícekrát za 12 měsíců po sobě jdoucích).

POZOR: Sankce za spáchání tohoto přestupku byly v minulosti odlišné. Podívejte se na přehled změn v bodovém systému a pokutách.

Definice přestupku "Ujetí od dopravní nehody", včetně sankcí a počtu bodů pro bodové hodnocení, je uvedena v následující tabulce:

Přestupek (zkrácené znění)Ujetí od dopravní nehody
Přestupekpři dopravní nehodě v rozporu s § 47 odst. 4 písm. c) nedovoleně opustí místo dopravní nehody nebo se neprodleně nevrátí na místo dopravní nehody po poskytnutí nebo přivolání pomoci nebo po ohlášení dopravní nehody
Počet bodů v bodovém systému7
Příkaz na místě (dříve bloková pokuta)do 5000,- Kč
Pokuta ve správním řízení nebo trest v trestním řízení2.500 – 5.000
Zákaz činnosti1 - 6 měs. (spáchá-li 2x a vícekrát za 12 měsíců po sobě jdoucích)
Paragraf§ 125c / 1i) 4.


Pokud jste spáchali bodovaný přestupek "Ujetí od dopravní nehody", doporučujeme dodržovat doporučení jak předejít vybodování. Konkrétní rady k bodovému systému naleznete rovněž v Průvodci bodovým systémem.

Nejnovější související příspěvky v Poradně

Ťukanec

TAZATEL15. listopadu 2017 (08:54)

Dobrý den,
podařilo se mi dnes ráno ťuknout do auta tak, že jsem mu udělal malou díru do světla. Bohužel jsem u sebe neměl tužku a papír a navíc jsem spěchal do práce a tak jsem odjel. Rád bych se přiznal a dohodl se na nějaké náhradě škody, ale nevím jak postupovat tak, abych nakonec neplatil dvakrát: jednou na základě domluvy a podruhé oficiálně. Zároveň bych byl rád, aby se to nedozvěl můj zaměstnavatel. Kolegové mi radili, abych to nechal být, že si toho poškozený nevšimne a že má možná havarijní pojištění, ale stějně se to ve mě mele: čestně se přiznat vs. strach z toho aby mě ještě nepodvedl.
Děkuji za odpověď.
Zobrazit vlákno Ťukanec na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Ťukanec

ODBORNÍK15. listopadu 2017 (12:03)

Přiznání je sice polehčující okolnost, ale jistý trest. V tomto případě klidně i Ujetí od dopravní nehody

Reagovat


Parkoviště

TAZATEL13. listopadu 2017 (12:13)

Dobrý den,
dnes dopoledne se mi stala taková nemilá věc. Na parkovišti u jedné nemocnice jsem při vycouvávání omylem ťukla do auta, které stálo vedle mě. Zastavila jsem, otevřela dveře a podívala jsem se, jeho automobilu na pohled nic nebylo. Moje auto je lehce ťuklé (samozřejmě moje vina). V autě u sebe nemám ani tužku ani papírek, abych zanechala své telefonní číslo - takže jsem odjela. Zajela jsem si tedy do práce pro tužku a papír a když jsem se vrátila, auto už tam nebylo. Jelikož mám černé svědomí, ještě jsem pro jistotu zavolala do nemocnice a oznámila to na informacích s tím, že pokud by se tam někdo ptal - nechám jim tam na mě kontakt. Dala jsem paní telefonní číslo. Nevím co víc už udělat a mám strach, aby to někdo neoznámil přímo na policii. Lísteček sice majitel u auta nenašel, ale kontakt jsem nechala v nemocnici. Zajímalo by to někoho? Mohl by z toho být nějaký větší problém? Opravdu mě to mrzí, proto jsem volala i do nemocnice ihned sama od sebe, kdyby se náhodou někdo ozval. Děkuji moc za odpověď.
Zobrazit vlákno Parkoviště na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Parkoviště

ODBORNÍK13. listopadu 2017 (12:48)

Měla kste zavolat policii. Teď jste na sebe všechno vykecala a hrozí vám, když to dostane dok ruky policie toto: Neohlášení dopravní nehody v horším případě toto: Ujetí od dopravní nehody Buďte ráda, když se to poškozený nedozví.

Reagovat

RE: RE: Parkoviště

TAZATEL13. listopadu 2017 (13:23)

Dle mě je lepší, by to dotyčný řešil přímo se mnou než zavolal rovnou na policii (třeba dle kamerového systému, kde je vdiět, že jsem potom odjela), není to tak?

Reagovat

RE: RE: RE: Parkoviště

ODBORNÍK13. listopadu 2017 (15:21)

to je na Vás

Reagovat


Ujetí od místa nehody

TAZATEL1. listopadu 2017 (16:31)

Dobrý den, před nedávnem jsem naboural do restaurační zahrádky. Jelikož jsem se o ní jen tak nějak "opřel" myslel jsem, že nevznikla škoda a z místa odjel domů. Po pár hodinách jsem zjistil, že majitel restaurace nahlásil škodu a připad řeší PČR. Tak jsem jel tedy hned za majitelem restaurace a domluvil se s ním na vyreseni pojistné události, na což se majitel pokoušel nahlášení stáhnout, ale marně...druhý den mě policie telefonicky kontaktovala a sepsala se mnou po telefonu mé vyjádření k věci s tím že případ bude předán k přestupkovému řízení...Co mám ted očekávat? Mám totiž hrůzu z toho, že jsem měl podobnou situaci vloni v září (pokuta a body uděleny v listopadu) a ted mi vezmou papíry když se mi to stalo ted v říjnu. Predem moc děkuji za odpověď
Zobrazit vlákno Ujetí od místa nehody na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Ujetí od místa nehody

ODBORNÍK1. listopadu 2017 (19:43)

Netuším, co na vás vymyslí. Může to být Neohlášení dopravní nehody ale v horším i Ujetí od dopravní nehody

Reagovat

RE: RE: Ujetí od místa nehody

TAZATEL2. listopadu 2017 (15:45)

Co je podle Vás pravděpodobnější?...A není nezvyklí, že PČR stačila výpověď pouze po telefonu, aniž bych něco podepsal?

Reagovat

RE: RE: RE: Ujetí od místa nehody

ODBORNÍK2. listopadu 2017 (22:56)

Nevím a výpověď po telefonu není výpověď. Jako byste nic neřekl. Mluvili vůbec s Vámi?

Reagovat


Zobrazit všechny otázky a odpovědi k přestupku Ujetí od dopravní nehody

Dopustili jste se dopravního přestupku "Ujetí od dopravní nehody" a chcete poradit nebo se na něco zeptat? Navštivte sekci Poradna.


Další související bodované přestupky v dopravě:

Sdílejte...