12 bodů

Vše o bodovém systému nejen pro vybodované řidiče

Ujetí od dopravní nehody

Za spáchání dopravního přestupku "Ujetí od dopravní nehody" je řidičům přičítáno 7 bodů v rámci bodového systému (bodového hodnocení řidičů). Jedná se tedy o jeden z nejzávažnějšíh přestupků. Přestupek je možné vyřešit příkazem na místě (udělením pokuty) do 5000,- Kč. V případě zahájení správního řízení hrozí sankce 2.500 – 5.000. Za spáchání tohoto přestupku se udělí i zákaz činnosti (řízení motorových vozidel), konkrétně na 1 - 6 měs. (spáchá-li 2x a vícekrát za 12 měsíců po sobě jdoucích).

POZOR: Sankce za spáchání tohoto přestupku byly v minulosti odlišné. Podívejte se na přehled změn v bodovém systému a pokutách.

Definice přestupku "Ujetí od dopravní nehody", včetně sankcí a počtu bodů pro bodové hodnocení, je uvedena v následující tabulce:

Přestupek (zkrácené znění)Ujetí od dopravní nehody
Přestupekpři dopravní nehodě v rozporu s § 47 odst. 4 písm. c) nedovoleně opustí místo dopravní nehody nebo se neprodleně nevrátí na místo dopravní nehody po poskytnutí nebo přivolání pomoci nebo po ohlášení dopravní nehody
Počet bodů v bodovém systému7
Příkaz na místě (dříve bloková pokuta)do 5000,- Kč
Pokuta ve správním řízení nebo trest v trestním řízení2.500 – 5.000
Zákaz činnosti1 - 6 měs. (spáchá-li 2x a vícekrát za 12 měsíců po sobě jdoucích)
Paragraf§ 125c / 1i) 4.


Pokud jste spáchali bodovaný přestupek "Ujetí od dopravní nehody", doporučujeme dodržovat doporučení jak předejít vybodování. Konkrétní rady k bodovému systému naleznete rovněž v Průvodci bodovým systémem.

Nejnovější související příspěvky v Poradně

Nehoda při parkování

TAZATEL5. února 2018 (13:46)

Dobrý den,
rád bych se zeptal na možnou sankci při následující nehodě. Při parkování došlo k nárazu do stojícího vozidla. Nedošlo ke zranění.
Při prvním ohledání vozidla se zdálo, že půjde pouze o poškození RZ, až později bylo zjištěno, že rozsah poškození bude větší a byla zavolána PČR (vozidlo přestupce je firemní, PČR je třeba volat při jakékoli škodě).
vzniklá škoda na vozidle pachatele může překročit 100 000 Kč, na vozidle poškozeného patrně ne (dost možná ani 50 000 Kč). Nehoda byla sepsána PČR a předána do správního řízení.
Zajímalo by mne, jaká zde hrozí sankce za způsobenou nehodu a zda hrozí i sankce za ujetí od nehody nebo nezavolání policie, pokud nebylo hned po nehodě zřejmé, že by toto bylo nutné.
Děkuji
Zobrazit vlákno Nehoda při parkování na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Nehoda při parkování

ODBORNÍK6. února 2018 (10:00)

za nehodu Jiné porušení povinností za ujetí Ujetí od dopravní nehody ale u Vás nepoznám, co se vlastně stalo

Reagovat


Ujeti od nehody

TAZATEL29. prosince 2017 (13:22)

Dobrý den ,nedávno jsem byla na parkovišti a při chování jsem malinko odřekla světlo auta vedle ,spolujezdce řekl že tam nic není že to bylo malo a noc se nestalo ,ale když jsem přijela domů viděla jsem ,že ja mam na autě malou šmouhu a škrábnuti . Za mnou šly asi 3 lidi a myslím ,že to viděly . Kdybych to věděla hned a nezazmatkovala tak bych tam potkala ,nikdy se mi to nestalo tak mě to rozhodilo .
Měla jsem chuť zavolat na policii a nahlasit se sama ,ale váhám třeba SPZ neviděli ,netuším ,ale užira mě svědomí .
Je za to nějaký bod nebo pokuta , když by to nahlásil poškozený?
Zobrazit vlákno Ujeti od nehody na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Ujeti od nehody

ODBORNÍK29. prosince 2017 (14:37)

Lze doporučit nic nehlásit. Policie je schopna z toho udělat toto: Ujetí od dopravní nehody

Reagovat


Ťukanec

TAZATEL15. listopadu 2017 (08:54)

Dobrý den,
podařilo se mi dnes ráno ťuknout do auta tak, že jsem mu udělal malou díru do světla. Bohužel jsem u sebe neměl tužku a papír a navíc jsem spěchal do práce a tak jsem odjel. Rád bych se přiznal a dohodl se na nějaké náhradě škody, ale nevím jak postupovat tak, abych nakonec neplatil dvakrát: jednou na základě domluvy a podruhé oficiálně. Zároveň bych byl rád, aby se to nedozvěl můj zaměstnavatel. Kolegové mi radili, abych to nechal být, že si toho poškozený nevšimne a že má možná havarijní pojištění, ale stějně se to ve mě mele: čestně se přiznat vs. strach z toho aby mě ještě nepodvedl.
Děkuji za odpověď.
Zobrazit vlákno Ťukanec na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Ťukanec

ODBORNÍK15. listopadu 2017 (12:03)

Přiznání je sice polehčující okolnost, ale jistý trest. V tomto případě klidně i Ujetí od dopravní nehody

Reagovat


Zobrazit všechny otázky a odpovědi k přestupku Ujetí od dopravní nehody

Dopustili jste se dopravního přestupku "Ujetí od dopravní nehody" a chcete poradit nebo se na něco zeptat? Navštivte sekci Poradna.


Další související bodované přestupky v dopravě:

Sdílejte...