12 bodů

Vše o bodovém systému nejen pro vybodované řidiče

Řízení ve stavu vylučujícím způsobilost (alkohol a návykové látky)

Za spáchání přečinu "Řízení ve stavu vylučujícím způsobilost (alkohol a návykové látky)" je řidičům přičítáno 7 bodů v rámci bodového systému (bodového hodnocení řidičů). Tento skutek je vždy projednáván soudem. V trestním řízení pak hrozí sankce Odnětí svobody až do 3 let, peněžitý trest. Za spáchání tohoto přečinu se obvykle udělí i zákaz činnosti (řízení motorových vozidel), konkrétně na 1-10 let.

Definice přečinu "Řízení ve stavu vylučujícím způsobilost (alkohol a návykové látky)", včetně sankcí a počtu bodů pro bodové hodnocení, je uvedena v následující tabulce:

Přečin (zkrácené znění)Řízení ve stavu vylučujícím způsobilost (alkohol a návykové látky)
Přečinřízení vozidla ve stavu vylučujícím způsobilost, který si řidič přivodil vlivem návykové látky (podle §130 TZ alkohol, omamné látky, psychotropní látky a ostatní látky způsobilé nepříznivě ovlivnit psychiku člověka nebo jeho ovládací nebo rozpoznávací schopnosti nebo sociální chování)
Počet bodů v bodovém systému7
Příkaz na místě (dříve bloková pokuta)---
Pokuta ve správním řízení nebo trest v trestním řízeníOdnětí svobody až do 3 let, peněžitý trest
Zákaz činnosti1-10 let
Paragraf§274 TZ


Pokud jste spáchali přečin "Řízení ve stavu vylučujícím způsobilost (alkohol a návykové látky)", doporučujeme dodržovat doporučení jak předejít vybodování. Konkrétní rady k bodovému systému naleznete rovněž v Průvodci bodovým systémem.

Nejnovější související příspěvky v Poradně

řízeni pod vlivem 1,82 promile

TAZATEL21. prosince 2017 (20:37)

Dobrý den nedávno 13.12 jsem řídil pod vlivem alkoholu naměřili mi 1,82 a po opakované 5minutách byl 1,75 přesně už nevím (dovezli k odběru krve). Rozjížděl jsem z parkoviště na křižovatku 2 pruhy vlevo pak 2 koleje na tramvaj a 2 pruhy v právo. Já jsem chtěl jet přes směrem doprava přes koleje ale jsem stočil ani nevím jak ale asi ne přes klasický přes koleje ale o něco víc což jsem zůstal na kolejích a nemohl ani zpátky vyjet jinak řečeno na břiše jsem zůstal. Hlídka přijela a dala mi fouknout škoda žádná se nestala auto mi dali na parkoviště akorát tramvaj kvůli mne nemohla projet. Řidičák mi vzali namístě. Měl kdysi jen pokutu za překročení konec obce a začátek mim obce 3body dostal. Prosím co mi hrozí, vězení ikdyž nebyla žádná nehoda,bouračka
Podepsal jsem formulář že mi bylo naměřeno promile jinak čekám na předvolání, pomohl by i právník nějak či už ne?
Prosím o odpověd na E-mail
Zobrazit vlákno řízeni pod vlivem 1,82 promile na samostatné stránce.

Reagovat

RE: řízeni pod vlivem 1,82 promile

ODBORNÍK21. prosince 2017 (22:30)

hrizí?
Bližší info viz Řízení ve stavu vylučujícím způsobilost (alkohol a návykové látky) - §274 TZ

Reagovat


Smím řídit?

TAZATEL21. prosince 2017 (12:57)

DObrý den,chci se zeptat v sobotu jsem byl zastaven a nadýchal jsem 2,1 alkoholu,poté asi 2,0...co mi hrozí? bylo mi řečeno,že jelikožmám polehčující okolnost umrtí v rodině a nikdy jsem za 12 let nepřišel ani o bod,takby to mohlo být prý mírnější. A druhá otázka,ŘP jsem neměl u sebe a tak jsem ho neodevzdal,mohu teď normálně řídit do doby kdy se situace začne řešit? díky moc za odpoved
Zobrazit vlákno Smím řídit? na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Smím řídit?

ODBORNÍK21. prosince 2017 (13:40)

Hrozí: Řízení ve stavu vylučujícím způsobilost (alkohol a návykové látky) řídit můžete

Reagovat


Řízení bez ř.p. pod vlivem thc

TAZATEL18. prosince 2017 (13:13)

Dobrý den. Rodinný příslušník byl zastaven PČR, nemá ř.p. a byl pod vlivem THC. Nyní má probační dohled kvůli neplacení alimentů, který plní svůj účel a v březnu mu končí. Co mu za to hrozí? Děkuji za odpověď.
Zobrazit vlákno Řízení bez ř.p. pod vlivem thc na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Řízení bez ř.p. pod vlivem thc

ODBORNÍK18. prosince 2017 (13:25)

Určitě Řízení ve stavu vylučujícím způsobilost (alkohol a návykové látky) Jestli byl za něco odsouzen k podmínce, hrozím mu vězení.

Reagovat


Zobrazit všechny otázky a odpovědi k přestupku Řízení ve stavu vylučujícím způsobilost (alkohol a návykové látky)

Dopustili jste se přečinu "Řízení ve stavu vylučujícím způsobilost (alkohol a návykové látky)" a chcete poradit nebo se na něco zeptat? Navštivte sekci Poradna.


Další související bodované přestupky v dopravě:

Sdílejte...