12 bodů

Vše o bodovém systému nejen pro vybodované řidiče

Maření výkonu úředního rozhodnutí

Za spáchání přečinu "Maření výkonu úředního rozhodnutí" jsou řidičům přičítány 4 body v rámci bodového systému (bodového hodnocení řidičů). Tento skutek je vždy projednáván soudem. V trestním řízení pak hrozí sankce Odnětí svobody až do 2 let, peněžitý trest. Za spáchání tohoto přečinu se obvykle udělí i zákaz činnosti (řízení motorových vozidel), konkrétně na 1-10 let.

Definice přečinu "Maření výkonu úředního rozhodnutí", včetně sankcí a počtu bodů pro bodové hodnocení, je uvedena v následující tabulce:

Přečin (zkrácené znění)Maření výkonu úředního rozhodnutí
PřečinMaření nebo podstatné ztížení výkonu rozhodnutí soudu nebo jiného orgánu veřejné moci tím, že a) vykonává činnost, která mu byla takovým rozhodnutím zakázána nebo pro kterou mu bylo odňato příslušné oprávnění podle jiného právního předpisu nebo pro kterou takové oprávnění pozbyl
Počet bodů v bodovém systému4
Příkaz na místě (dříve bloková pokuta)---
Pokuta ve správním řízení nebo trest v trestním řízeníOdnětí svobody až do 2 let, peněžitý trest
Zákaz činnosti1-10 let
Paragraf§ 337 TZ


Pokud jste spáchali přečin "Maření výkonu úředního rozhodnutí", doporučujeme dodržovat doporučení jak předejít vybodování. Konkrétní rady k bodovému systému naleznete rovněž v Průvodci bodovým systémem.

Nejnovější související příspěvky v Poradně

Porušení zákazu činnosti

TAZATEL31. května 2018 (16:47)

Dobrý den,

v prosinci 2017 mně byl zabaven ŘP policií ČR za alkohol v krvi. V březnu 2018 mně pak byl doručen trestní příkaz, kde jsem dostal pokutu a trest zákazu činnosti na 24 měsíců. Teď na konci května jsem usedl do vozidla. Jel jsem si zaběhat na lesní cestu cca. 1km od bytu. K mé smůle na tom místě odpočívala hlídka PČR. Samozřejmě si mě zkontrolovali a průšvih je ma světě. Co mně, prosím, hrozí ? To, že jsem blb ani nemá smysl psát, štve mě to. Jinak pracuji jako obchodní zástupce (najeto cca. 800 tis. km bez nehody) a řidičák nutně potřebuji. Děkuji za odpověď.
Zobrazit vlákno Porušení zákazu činnosti na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Porušení zákazu činnosti

ODBORNÍK31. května 2018 (17:08)

Toto: Maření výkonu úředního rozhodnutí

Reagovat


Vybodování a zádrž ŘP

TAZATEL30. ledna 2018 (11:02)

Zdravím.
Pokud se řidič vyboduje, ztratí ŘO na 12 měsíců. Pokud jej chytí 11. měsíc, jak řídí mot. vozidlo, jedná se o řízení bez ŘO nebo trestňák?
A dále, pokud je zároveň zadržen ŘP, započítá se doba do následně uloženého zákazu či nikoliv, když byl zadržen ještě v době, kdy bylo ŘO pozbyto?
Děkuji
Zobrazit vlákno Vybodování a zádrž ŘP na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Vybodování a zádrž ŘP

ODBORNÍK30. ledna 2018 (12:03)

je to Maření výkonu úředního rozhodnutí Nemělo by, protože řízení o zadržení by se vést v tomto případě nemělo. Ale někdy to dělají...

Reagovat


Kdy se zápisou body do karty ridice

TAZATEL27. ledna 2018 (07:04)

Dobrý den,

Přišel mi domu dopis ze mám za velkou rychlost v obci odevzdat řidičák, ze mám 8 dni na odvolání a 5 pracovních dnů na odevzdání, tyto termíny už vyprsely a v kartě řidiče na Czech pointu ještě nic nemám, nevíte za jak dlouho to tam skočí? Děkuji za odpověď
Zobrazit vlákno Kdy se zápisou body do karty ridice na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Kdy se zápisou body do karty ridice

ODBORNÍK27. ledna 2018 (08:39)

To je technická záležitost, ale i tak byste se dopouštěl Maření výkonu úředního rozhodnutí

Reagovat


Zobrazit všechny otázky a odpovědi k přestupku Maření výkonu úředního rozhodnutí

Dopustili jste se přečinu "Maření výkonu úředního rozhodnutí" a chcete poradit nebo se na něco zeptat? Navštivte sekci Poradna.


Další související bodované přestupky v dopravě:

Sdílejte...