12 bodů

Vše o bodovém systému nejen pro vybodované řidiče

Ohrožení chodce mimo silnici nebo při otáčení nebo couvání

Za spáchání dopravního přestupku "Ohrožení chodce mimo silnici nebo při otáčení nebo couvání" je řidičům přičítáno 5 bodů v rámci bodového systému (bodového hodnocení řidičů). Jedná se tedy o "závažnější" přestupek. Přestupek je možné vyřešit příkazem na místě (udělením pokuty) do 2500,- Kč. V případě zahájení správního řízení hrozí sankce 2.500 – 5.000. Za spáchání tohoto přestupku se udělí i zákaz činnosti (řízení motorových vozidel), konkrétně na 1 - 6 měs. (spáchá-li 2x a vícekrát za 12 měsíců po sobě jdoucích).

Definice přestupku "Ohrožení chodce mimo silnici nebo při otáčení nebo couvání", včetně sankcí a počtu bodů pro bodové hodnocení, je uvedena v následující tabulce:

Přestupek (zkrácené znění)Ohrožení chodce mimo silnici nebo při otáčení nebo couvání
Přestupekv rozporu s § 5 odst. 2 písm. g) ohrožení chodce při odbočování s vozidlem na místo ležící mimo pozemní komunikaci, při vjíždění na pozemní komunikaci nebo při otáčení a couvání
Počet bodů v bodovém systému5
Příkaz na místě (dříve bloková pokuta)do 2500,- Kč
Pokuta ve správním řízení nebo trest v trestním řízení2.500 – 5.000
Zákaz činnosti1 - 6 měs. (spáchá-li 2x a vícekrát za 12 měsíců po sobě jdoucích)
Paragraf§ 125c / 1f) 6.d)


Pokud jste spáchali bodovaný přestupek "Ohrožení chodce mimo silnici nebo při otáčení nebo couvání", doporučujeme dodržovat doporučení jak předejít vybodování. Konkrétní rady k bodovému systému naleznete rovněž v Průvodci bodovým systémem.

Nejnovější související příspěvky v Poradně

Zatím nebyla vložena žádná zpráva.

Zobrazit všechny otázky a odpovědi k přestupku Ohrožení chodce mimo silnici nebo při otáčení nebo couvání

Dopustili jste se dopravního přestupku "Ohrožení chodce mimo silnici nebo při otáčení nebo couvání" a chcete poradit nebo se na něco zeptat? Navštivte sekci Poradna.


Další související bodované přestupky v dopravě:

Sdílejte...

Mohlo by se hodit...

Autokamera