12 bodů

Vše o bodovém systému nejen pro vybodované řidiče

Nedovolené předjíždění

Za spáchání dopravního přestupku "Nedovolené předjíždění" je řidičům přičítáno 7 bodů v rámci bodového systému (bodového hodnocení řidičů). Jedná se tedy o jeden z nejzávažnějšíh přestupků. Tento přestupek nelze řešit na místě udělením příkazu na místě (dříve bloková pokuta), ale po spáchání přestupku je s řidičem zahájeno správní řízení. Ve správním řízení pak hrozí sankce 5.000 – 10.000. Za spáchání tohoto přestupku se udělí i zákaz činnosti (řízení motorových vozidel), konkrétně na 6 měs. - 1 rok.

Definice přestupku "Nedovolené předjíždění", včetně sankcí a počtu bodů pro bodové hodnocení, je uvedena v následující tabulce:

Přestupek (zkrácené znění)Nedovolené předjíždění
Přestupekpři řízení vozidla předjíždí vozidlo v případech, kdy je to obecnou, místní nebo přechodnou úpravou provozu na pozemních komunikacích zakázáno
Počet bodů v bodovém systému7
Příkaz na místě (dříve bloková pokuta)---
Pokuta ve správním řízení nebo trest v trestním řízení5.000 – 10.000
Zákaz činnosti6 měs. - 1 rok
Paragraf§ 125c / 1f) 7.


Pokud jste spáchali bodovaný přestupek "Nedovolené předjíždění", doporučujeme dodržovat doporučení jak předejít vybodování. Konkrétní rady k bodovému systému naleznete rovněž v Průvodci bodovým systémem.

Nejnovější související příspěvky v Poradně

Předjizdeni na zákazu predjizdeni

TAZATEL19. dubna 2021 (14:16)

Dobrý den chtěla bych se zeptat ohledně zákazu předjizdeni, kde je dopravní značka co hrozí vím že prestupkova komise ale nevím jaké jsou sankce,přestupek zatím žádný nebyl z mě strany až tento :(
Zobrazit vlákno Předjizdeni na zákazu predjizdeni na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Předjizdeni na zákazu predjizdeni

ODBORNÍK19. dubna 2021 (19:19)

Nedovolené předjíždění

Reagovat


Předjíždění

TAZATEL12. listopadu 2020 (12:09)

Dobrý den,
předjížděl jsem nákladní automobil v úseku kde je to povolené (přerušovaná čára), ale bohužel v tomto úseku je "ďolík" kde se mi v protisměru schoval OA. Takže při zahájení úkonu předjíždění se v protisměru najednou proti mě objevil automobil. Naštěstí já jsem se stihl zařadit zpět do pruhu, ale pán v proti směru se lekl a nezvládl řízení. Nic vážného se v podstatě nestalo pouze dostal smyk a byl chvíli z toho v škoku, ale žádná škoda na zdraví ani na majetku nenastala jak mě, jemu ani třetí straně. Pán trval na přivolání policie, která to následně zdokumentovala, ale nebyli mi schopni říct co mi hrozí za trest. Jen mi řekli, že to budou řešit jako ohrožení řidiče. Teď mi přišel dopis, že to bylo hodnocené jako nedovolené předjíždění. Co jsem si našel zde tak "Nedovolené předjíždění: při řízení vozidla předjíždí vozidlo v případech, kdy je to obecnou, místní nebo přechodnou úpravou provozu na pozemních komunikacích zakázáno" . Ale na úseku kde jsem předjížděl, to zakázáno nebylo. Mohou mě tedy za to takto trestat? Nebo se mohu bránit?
Zobrazit vlákno Předjíždění na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Předjíždění

ODBORNÍK12. listopadu 2020 (19:16)

Určitě se bránit. Hrozí vám toto Nedovolené předjíždění Budete-li potřebovat pomoci, obraťte se mailem.

Reagovat

RE: RE: Předjíždění

TAZATEL16. listopadu 2020 (16:43)

Jak by se to tedy hodnotilo?

Reagovat

RE: RE: RE: Předjíždění

ODBORNÍK16. listopadu 2020 (18:06)

Podívejte, bez spisu se k tomu nelze více vyjádřit. Svépomocí si s největší pravděpodobností nepomůžete. Podle popisu by se to dalo uhrát na nevinu.

Reagovat


Ohrožení vozidla v protisměru při předjíždění

TAZATEL23. ledna 2019 (22:32)

Dobrý den, mám dotaz. Dnes jsem na rovném úseku, mírně do kopce, mimo obec, kde je přerušovaná čára, začal předjíždět vozidlo, které bezdůvodně několikráte měnilo rychlost jízdy. V průběhu předjíždění, začalo opětovně zrychlovat. Na konci rovného úseku je pravotočivá zatáčka(z mého směru jízdy), ze které vyjelo vozidlo (za ním pak jela další vozidla). Měl jsem možnost prudce zabrzdit nebo díky přehlednému úseku silnice i její větší šíři předjíždění dokončit. Bezpečnější se mi v daný moment jevilo předjíždění dokončit, protože zároveň vůz, který jsem předjížděl začal zase zpomalovat. problémem je, že vozidlo v protisměru byl hlídkový vůz PČR. Policisté zapnuli majáky, zastavili, otočili se, dojeli mne, zastavili mne. Poté přišel k okénku naštvaný policista, začal řvát, co to mělo býti za předjíždění atd., že museli zastavit jinak by byla bouračka a byl velmi hrubý a vulgární (čímž dosti vystrašil mého syna v autě) a v hněvu si vzal jen část požadovaných dokladů a odešel. Poté přišel druhý policista pro zbytek dokladů (byl v klidu, takový normální), kterému jsem vysvětlil, proč jsem takto předjížděl. Říkal, že museli trochu přibrzdit, a že jsem je ohrozil a že už to někam hlásili a že to bude řešit komise. a odešel. Asi po 25 minutách se vrátil k vozu, požádal mne ať si vystoupím, dal mi přečíst záznam o přestupku, kde bylo stručně shrnuto, že jsem je při předjíždění ohrozil, dal mi možnost se vyjádřit písemně k přestupku, což jsem učinil a popsal jsem situaci z mého pohledu, jak popisuji výše. Zajímá mne dle jakého paragrafu mohu být postižen, jaká sankce mi hrozí a jaká je šance že nebudu potrestán. Děkuji za Váš názor. Petr
Zobrazit vlákno Ohrožení vozidla v protisměru při předjíždění na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Ohrožení vozidla v protisměru při předjíždění

UŽIVATEL A1. září 2020 (08:38)

Dobrý den,

bohužel jsem v úplně stejne situaci jako jste byl vy, zajimalo by mě, jak to s vámi dopadlo?

Moc díky, Pepa

Reagovat

RE: Ohrožení vozidla v protisměru při předjíždění

ODBORNÍK24. ledna 2019 (08:16)

Nedovolené předjíždění Vše bude záviset na dokazování a výovědích policistů. Důležité je, zda měli zapnutou kameru a bude vidět, coto auto dělalo.

Reagovat

RE: RE: Ohrožení vozidla v protisměru při předjíždění

TAZATEL24. ledna 2019 (08:29)

Ano důkazním materiálem je jejich zapnutá zapnutá kamera ve služebním vozidle. Záznam poté z jednání policistů po zastavení není. Takže správně asi předpokládám, že budu "v řiti" bo dle mého bude vidět jak dvě auta jedou vedle sebe a z toho jedno přímo proti nim ... Ach jo :-(

Reagovat

RE: RE: RE: Ohrožení vozidla v protisměru při předjíždění

ODBORNÍK24. ledna 2019 (09:45)

To nemusí být prohrané. Záleží na obhajobě. Sám si s tím asi neporadíte.

Reagovat


Zobrazit všechny otázky a odpovědi k přestupku Nedovolené předjíždění

Dopustili jste se dopravního přestupku "Nedovolené předjíždění" a chcete poradit nebo se na něco zeptat? Navštivte sekci Poradna.


Další související bodované přestupky v dopravě:

Sdílejte...

Mohlo by se hodit...

Autokamera