12 bodů

Vše o bodovém systému nejen pro vybodované řidiče

Nedovolené předjíždění

Za spáchání dopravního přestupku "Nedovolené předjíždění" je řidičům přičítáno 7 bodů v rámci bodového systému (bodového hodnocení řidičů). Jedná se tedy o jeden z nejzávažnějšíh přestupků. Tento přestupek nelze řešit na místě udělením příkazu na místě (dříve bloková pokuta), ale po spáchání přestupku je s řidičem zahájeno správní řízení. Ve správním řízení pak hrozí sankce 5.000 – 10.000. Za spáchání tohoto přestupku se udělí i zákaz činnosti (řízení motorových vozidel), konkrétně na 6 měs. - 1 rok.

Definice přestupku "Nedovolené předjíždění", včetně sankcí a počtu bodů pro bodové hodnocení, je uvedena v následující tabulce:

Přestupek (zkrácené znění)Nedovolené předjíždění
Přestupekpři řízení vozidla předjíždí vozidlo v případech, kdy je to obecnou, místní nebo přechodnou úpravou provozu na pozemních komunikacích zakázáno
Počet bodů v bodovém systému7
Příkaz na místě (dříve bloková pokuta)---
Pokuta ve správním řízení nebo trest v trestním řízení5.000 – 10.000
Zákaz činnosti6 měs. - 1 rok
Paragraf§ 125c / 1f) 7.


Pokud jste spáchali bodovaný přestupek "Nedovolené předjíždění", doporučujeme dodržovat doporučení jak předejít vybodování. Konkrétní rady k bodovému systému naleznete rovněž v Průvodci bodovým systémem.

Nejnovější související příspěvky v Poradně

Předjíždění na dvojité plné čáře

TAZATEL5. prosince 2023 (13:50)

Dobrý den. Dlouhá přehledná rovinka, předjížděl jsem na DVOJITÉ PLNÉ ČÁŘE pomalu jedoucí kamion. Značka zákaz předjíždění zde není. Policie se se mnou nebavila a šlo to rovnou do správního řízení. Četl jsem, že pokud NENÍ značka ZÁKAZ PŘEDJÍŽDĚNÍ, neklasifikuje se to jako nedovolené předjíždění. Co mohu očekávat od komise?
Zobrazit vlákno Předjíždění na dvojité plné čáře na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Předjíždění na dvojité plné čáře

ODBORNÍK5. prosince 2023 (17:39)

Obvinění bude asi takto: Nedovolené předjíždění ale nelze předjímat.

Reagovat


Překročení rychlosti o 30km/h

TAZATEL8. prosince 2021 (03:59)

Dobrý den, dneska se mi stala nepříjemná situace. "Táhnul" jsem se v obci za dvoumi osobními automobily. Je to dlouhá obec, kterou znám, protože tam jezdím denně. Dneska jsem spěchal do práce a využil jsem rovinky a obě vozidla jsem předjel. Sotva jsem se zařadil, tak zamnou vystartovala policie. Nejel jsem určitě více jako 89km/h, ale cca70 km/h. Byl jsem připraven příjmout pokutu a nechtěl jsem se na nic vymlouvat. Každopádně přišli tři policisté, který se do mě dost ostře pustili. Z mého pohledu to bylo bezpečné předjíždění z jejich pohledu jsem vrah.Radši jsem nic neříkal a pouze jsem poslouchal. Každopádně mi hnedka na začátku policista řekl, že mám štěstí, že nemají radar, jinak bych přišel o řidičák. Tím pádem, jsem ani nedostal pokutu, protože mi to neměl nikdo jak dokázat. Policisté mi zkontrolovali úplně všechno a byl jsem tam s nima skoro hodinu. Z důvodu, že jsem měl všechno v pořádku a neměl mi za co dát pokutu mě pustil. Každopádně mi říkál, že si mě evidují a že jestli překročím ještě jednou rychlost, že mi seberou papíry. Jsem mladý řidič (21 let) a řidičák mám dva roky a nechápu ty jeho poslední slova, zda mě chtěl pouze zastrašit. Opravdu si u mě můžou v databázi udělat záznam, když jsem nedostal pokutu? Ani body? Nic? Příjde mi to jako nesmysl, když mi nikdo nic nedokázal. Přece nemůžou pouze z oka odhadnout kolik jsem jel a dát mi sledovaný přestupek nebo mě zařadit do nějaký evidence. Do dneška jsem neměl ani jeden přestupek. Předem děkuji za odpověď.
Zobrazit vlákno Překročení rychlosti o 30km/h na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Překročení rychlosti o 30km/h

ODBORNÍK8. prosince 2021 (13:47)

Nejde o rychlost ale o předjíždění: Nedovolené předjíždění

Reagovat

RE: RE: Překročení rychlosti o 30km/h

UŽIVATEL A24. listopadu 2023 (09:29)

Dobrý den rád bych se poradil,
před týdnem se mi stala dost nepříjemná záležitost. Na Malostranské v Praze jsem jel za Octavií, která jela na padesátce zhruba třicet. Jelikož jsem spěchal, tak jsem se jí rozhodl předjet. Vozovka byla rozdělená na pruh pro auta a pruh pro tramvaj a tyto dva pruhy dělila přerušovaná čára. Zahájil jsem tedy předjíždění a po zpětném zařazení se před auto mnou předjížděné jsem obratem zpozoroval majáky - byla to policie v neoznačeném autě. Ti mi dali "dejchnout" a zeptali se zda-li jsem si vědom co jsem spáchal za přestupek - já bohužel netušil a bylo mi sděleno, že v tomto úseku je značka zákazu předjíždění. Moje argumentování o přerušované čáře bylo samozřejmě marné. Policie mi oznámila, že přestupek nelze řešit na místě a musí do správního řízení. Co jsem nyní zjistil je to, že za tento přestupek je pokuta 5-10 tisíc + 7 bodů + zákaz řízení na 6-12 měsíců. Vážně jsem netušil, že to nabere až takové obrátky. Nyní čekám na dopis - co tak vím je to, že by mi měl být doručen zhruba do 30 dnů.

Moje dotazy jsou:
budu předvolán k vysvětlení/projednání nebo mi bude doručeno ihned rozhodnutí?
7 bodů a zákaz řízení se udělují automaticky nehledě na závažnost situace?
jsem spořádaný řidič - nikdy jsem neměl zákaz, body ani žádné jiné "oplejtačky se zákonem" a představa, že bych měl kvůli tomuto přestupku přijít o řidičák je fakt ubíjející..

Reagovat

RE: RE: RE: Překročení rychlosti o 30km/h

ODBORNÍK24. listopadu 2023 (10:35)

Bude to příkaz a po 1.1.2024 jen 6 bodů bez zákazu

Reagovat


Nezastavení na stopce

TAZATEL23. března 2022 (11:19)

Dobrý den odpověď asi znám,ale stejně se raději zeptám. Jak se pokutuje nezastavení na stopce u vlakového přejezdu ,se současným předjetím na přejezdu vozidla které stopku dodrželi? Děkuji za odpověď
Zobrazit vlákno Nezastavení na stopce na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Nezastavení na stopce

ODBORNÍK23. března 2022 (14:29)

Nedovolené předjíždění

Reagovat

RE: RE: Nezastavení na stopce

TAZATEL24. března 2022 (07:23)

Děkuji za odpověď. Podle čeho se určuje jestli 6mesicu nebo rok? Pokud se jedná o řidiče profesionála

Reagovat

RE: RE: RE: Nezastavení na stopce

ODBORNÍK24. března 2022 (15:10)

Je to správní uvážení.

Reagovat


Zobrazit všechny otázky a odpovědi k přestupku Nedovolené předjíždění

Dopustili jste se dopravního přestupku "Nedovolené předjíždění" a chcete poradit nebo se na něco zeptat? Navštivte sekci Poradna.


Další související bodované přestupky v dopravě:

Sdílejte...

Mohlo by se hodit...

Autokamera