12 bodů

Vše o bodovém systému nejen pro vybodované řidiče

Nedovolené předjíždění

Za spáchání dopravního přestupku "Nedovolené předjíždění" je řidičům přičítáno 7 bodů v rámci bodového systému (bodového hodnocení řidičů). Jedná se tedy o jeden z nejzávažnějšíh přestupků. Tento přestupek nelze řešit na místě udělením příkazu na místě (dříve bloková pokuta), ale po spáchání přestupku je s řidičem zahájeno správní řízení. Ve správním řízení pak hrozí sankce 5.000 – 10.000. Za spáchání tohoto přestupku se udělí i zákaz činnosti (řízení motorových vozidel), konkrétně na 6 měs. - 1 rok.

Definice přestupku "Nedovolené předjíždění", včetně sankcí a počtu bodů pro bodové hodnocení, je uvedena v následující tabulce:

Přestupek (zkrácené znění)Nedovolené předjíždění
Přestupekpři řízení vozidla předjíždí vozidlo v případech, kdy je to obecnou, místní nebo přechodnou úpravou provozu na pozemních komunikacích zakázáno
Počet bodů v bodovém systému7
Příkaz na místě (dříve bloková pokuta)---
Pokuta ve správním řízení nebo trest v trestním řízení5.000 – 10.000
Zákaz činnosti6 měs. - 1 rok
Paragraf§ 125c / 1f) 7.


Pokud jste spáchali bodovaný přestupek "Nedovolené předjíždění", doporučujeme dodržovat doporučení jak předejít vybodování. Konkrétní rady k bodovému systému naleznete rovněž v Průvodci bodovým systémem.

Nejnovější související příspěvky v Poradně

Dotaz na výši pokuty, eventuálně odebrání řidičského průkazu

TAZATEL1. února 2019 (15:25)

Dobrý den, dnes jsem byl zastaven policisty na úseku Znojmo Lechovice. Předjížděl jsem vozidla v místě kde to bylo povoleno, ale když jsem se chtěl zařadit, tak jsem se dostal do místa,kde už byla značka zákaz předjíždění a toto jsem už nestihl dokončit dle zákona. Za mnou se vydala Škoda Octavia, která byla bohužel policejní, vybavená záznamovým zařízením. Následně mi bylo sděleno, že ačkoliv jsem nikoho neohrozil tak se bude tento přestupek řešit ve správním řízení. Jaká pokuta, body event. odebrání řidičského průkazu mi hrozí? Děkuji za odpověď.
Zobrazit vlákno Dotaz na výši pokuty, eventuálně odebrání řidičského průkazu na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Dotaz na výši pokuty, eventuálně odebrání řidičského průkazu

ODBORNÍK1. února 2019 (18:25)

Hrozí toto: Nedovolené předjíždění Ovšem velmi bude záležet na videozáznamu

Reagovat

RE: RE: Dotaz na výši pokuty, eventuálně odebrání řidičského průkazu

TAZATEL2. února 2019 (08:18)

Zákaz řízení je u tohoto přestupku je bezpodmínečný? Děkuji

Reagovat

RE: RE: RE: Dotaz na výši pokuty, eventuálně odebrání řidičského průkazu

ODBORNÍK2. února 2019 (10:09)

Pokud to prokáží, pak ano

Reagovat


Ohrožení vozidla v protisměru při předjíždění

TAZATEL23. ledna 2019 (22:32)

Dobrý den, mám dotaz. Dnes jsem na rovném úseku, mírně do kopce, mimo obec, kde je přerušovaná čára, začal předjíždět vozidlo, které bezdůvodně několikráte měnilo rychlost jízdy. V průběhu předjíždění, začalo opětovně zrychlovat. Na konci rovného úseku je pravotočivá zatáčka(z mého směru jízdy), ze které vyjelo vozidlo (za ním pak jela další vozidla). Měl jsem možnost prudce zabrzdit nebo díky přehlednému úseku silnice i její větší šíři předjíždění dokončit. Bezpečnější se mi v daný moment jevilo předjíždění dokončit, protože zároveň vůz, který jsem předjížděl začal zase zpomalovat. problémem je, že vozidlo v protisměru byl hlídkový vůz PČR. Policisté zapnuli majáky, zastavili, otočili se, dojeli mne, zastavili mne. Poté přišel k okénku naštvaný policista, začal řvát, co to mělo býti za předjíždění atd., že museli zastavit jinak by byla bouračka a byl velmi hrubý a vulgární (čímž dosti vystrašil mého syna v autě) a v hněvu si vzal jen část požadovaných dokladů a odešel. Poté přišel druhý policista pro zbytek dokladů (byl v klidu, takový normální), kterému jsem vysvětlil, proč jsem takto předjížděl. Říkal, že museli trochu přibrzdit, a že jsem je ohrozil a že už to někam hlásili a že to bude řešit komise. a odešel. Asi po 25 minutách se vrátil k vozu, požádal mne ať si vystoupím, dal mi přečíst záznam o přestupku, kde bylo stručně shrnuto, že jsem je při předjíždění ohrozil, dal mi možnost se vyjádřit písemně k přestupku, což jsem učinil a popsal jsem situaci z mého pohledu, jak popisuji výše. Zajímá mne dle jakého paragrafu mohu být postižen, jaká sankce mi hrozí a jaká je šance že nebudu potrestán. Děkuji za Váš názor. Petr
Zobrazit vlákno Ohrožení vozidla v protisměru při předjíždění na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Ohrožení vozidla v protisměru při předjíždění

ODBORNÍK24. ledna 2019 (08:16)

Nedovolené předjíždění Vše bude záviset na dokazování a výovědích policistů. Důležité je, zda měli zapnutou kameru a bude vidět, coto auto dělalo.

Reagovat

RE: RE: Ohrožení vozidla v protisměru při předjíždění

TAZATEL24. ledna 2019 (08:29)

Ano důkazním materiálem je jejich zapnutá zapnutá kamera ve služebním vozidle. Záznam poté z jednání policistů po zastavení není. Takže správně asi předpokládám, že budu "v řiti" bo dle mého bude vidět jak dvě auta jedou vedle sebe a z toho jedno přímo proti nim ... Ach jo :-(

Reagovat

RE: RE: RE: Ohrožení vozidla v protisměru při předjíždění

ODBORNÍK24. ledna 2019 (09:45)

To nemusí být prohrané. Záleží na obhajobě. Sám si s tím asi neporadíte.

Reagovat


přejetí dvojité plné čáry

TAZATEL8. ledna 2019 (15:54)

Dobrý den, mám dotaz na přejetí dvojité plné čáry, kdy bylo vozidlo natočeno kamerou v předjížděném autě. Řidič, který záznam pořídil zavolal policii ČR. Řidič, který spáchal přestupek byl zastaven policii ČR po sledování vozidlem s kamerou po 10 km jízdy, kdy řidič sledujícího vozidla předal záznam policii ČR, která oznámila postoupení kamerového záznamu přestupkové komisi. Jaký postih plyne pro řidiče, který přejel dvojitou plnou čáru? Může policie, popřípadě přestupková komise, vzít záznam fyzické osoby jako důkaz? Lustrování policie přestupujícího řidiče proběhlo za účasti řidiče, který pořídil záznam a ten tak slyšel adresu a telefonní číslo lustrovaného řidiče, je to pochybení ze strany policie? Pokud to je pochybení, může to sehrát roli při akceptaci kamerového záznamu? Děkuji za odpověď.
Zobrazit vlákno přejetí dvojité plné čáry na samostatné stránce.

Reagovat

RE: přejetí dvojité plné čáry

ODBORNÍK8. ledna 2019 (16:17)

Postih: Jiné porušení povinností Zbytekje problematický. Lustrace určitě bude v rozporu s ochranou osobních údajů.

Reagovat

RE: RE: přejetí dvojité plné čáry

TAZATEL9. ledna 2019 (07:59)

Který zbytek je problematický? Viděl jsem že za to může být 7 bodů, pokuta a odebrání ŘP.

Reagovat

RE: RE: RE: přejetí dvojité plné čáry

ODBORNÍK9. ledna 2019 (08:45)

Byla tam zákazová značka?

Reagovat

RE: RE: RE: RE: přejetí dvojité plné čáry

TAZATEL10. ledna 2019 (07:19)

ano značka zákaz předjíždění a dvojitá žlutá čára....

Reagovat

RE: RE: RE: RE: RE: přejetí dvojité plné čáry

ODBORNÍK10. ledna 2019 (11:43)

takže Nedovolené předjíždění

Reagovat

RE: RE: RE: RE: RE: RE: přejetí dvojité plné čáry

TAZATEL10. ledna 2019 (12:11)

je pripustný záznam fyzické osoby? Nestala se nehoda a předjíždějící vozidlo neohrozilo ani neomezilo předjížděné vozidlo.

Reagovat

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: přejetí dvojité plné čáry

ODBORNÍK10. ledna 2019 (14:15)

Je to problematické.

Reagovat


Zobrazit všechny otázky a odpovědi k přestupku Nedovolené předjíždění

Dopustili jste se dopravního přestupku "Nedovolené předjíždění" a chcete poradit nebo se na něco zeptat? Navštivte sekci Poradna.


Další související bodované přestupky v dopravě:

Sdílejte...