12 bodů

Vše o bodovém systému nejen pro vybodované řidiče

Nedovolené předjíždění

Za spáchání dopravního přestupku "Nedovolené předjíždění" je řidičům přičítáno 7 bodů v rámci bodového systému (bodového hodnocení řidičů). Jedná se tedy o jeden z nejzávažnějšíh přestupků. Tento přestupek nelze řešit na místě udělením příkazu na místě (dříve bloková pokuta), ale po spáchání přestupku je s řidičem zahájeno správní řízení. Ve správním řízení pak hrozí sankce 5.000 – 10.000. Za spáchání tohoto přestupku se udělí i zákaz činnosti (řízení motorových vozidel), konkrétně na 6 měs. - 1 rok.

Definice přestupku "Nedovolené předjíždění", včetně sankcí a počtu bodů pro bodové hodnocení, je uvedena v následující tabulce:

Přestupek (zkrácené znění)Nedovolené předjíždění
Přestupekpři řízení vozidla předjíždí vozidlo v případech, kdy je to obecnou, místní nebo přechodnou úpravou provozu na pozemních komunikacích zakázáno
Počet bodů v bodovém systému7
Příkaz na místě (dříve bloková pokuta)---
Pokuta ve správním řízení nebo trest v trestním řízení5.000 – 10.000
Zákaz činnosti6 měs. - 1 rok
Paragraf§ 125c / 1f) 7.


Pokud jste spáchali bodovaný přestupek "Nedovolené předjíždění", doporučujeme dodržovat doporučení jak předejít vybodování. Konkrétní rady k bodovému systému naleznete rovněž v Průvodci bodovým systémem.

Nejnovější související příspěvky v Poradně

Nedovolené předjíždění?!

TAZATEL13. dubna 2019 (17:01)

Dobrý den,
přejížděl jsem na silnici, kde byl dostatečný přehled, rovný úsek a i předjíždění je pomocí VDZ povoleno. V protisměru na dlouhý dohled nebylo žádné vozidlo. Začal jsem tedy předjíždět motocykl jedoucí přede mnou. V době, kdy jsem byl téměř souběžně s motocyklem, tak řidič motocykl začal najíždět ke středu jízdního pásu, tzn. čím dál blíže ke mě. V tu chvíli jsem si nebyl jistý, zda nenajede přímo na mě a zpomalil jsem. Nemohl jsem se zařadit zpět za motocyklistu, jelikož za něj se okamžitě "nalepila" další řidička a tak jsem zkusil klakson, a probliknutí, aby se motocyklista vrátil k pravému okraji jízdního pruhu (kde má samozřejmě dle zákona jet automaticky). Po chvilce jsem tedy zrychlil a předjel ho. Nicméně mezitím v protisměru jelo už další vozidlo, které muselo zřejmě zpomalit. Naneštěstí to byli policisté v civilním autě. Okamžitě se otočili a zastavili mě a sepsali se mnou protokol k přestupkovému řízení. Sám jsem jim říkal, že mě mrzí, že k incidentu není kamerový záznam a policisté to nijak nekomentovali, navíc byli rozhořčeni, jelikož si mysleli, že světelné probliknutí bylo mířeno na ně (což nevím, proč bych dělal?!). Jedná se tedy o nedovolené předjíždění i když jsem předjíždění zahájil v pořádku a nedokončil ho v pořádku kvůli omezení (ne-li až ohrožení) předjížděným řidičem? Jak se dá bránit? Je možné, že policisté NEměli zapnutou kameru? Jaký postih mi hrozí?
Děkuji za odpověď
Zobrazit vlákno Nedovolené předjíždění?! na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Nedovolené předjíždění?!

ODBORNÍK13. dubna 2019 (19:47)

hrozí toto: Nedovolené předjíždění Vše bude otázka dokazování. Lze jen dporučit vzít si na to věci znalůého advokáta. Pozor na internetové neadvokátní firmy.

Reagovat


Předjetí nebo objetí

TAZATEL12. dubna 2019 (12:27)

Dobrý den, dnes jsem jel po hlavní za vozidlem, co odbočovalo vpravo velice pomalu. Abych nemusel skoro zastavit, rozhodl jsem se ho objet zleva v místě, kde je přechod pro chodce a to tak, že jsem se držel pořád ve svém pruhu (aspoň doufám, čára tam není) Jak je toto posuzováno, když je tam přechod?

Děkuji mnohokrát
Zobrazit vlákno Předjetí nebo objetí na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Předjetí nebo objetí

ODBORNÍK12. dubna 2019 (14:30)

Pokud jelo, bylo to předjíždění a toto: Nedovolené předjíždění

Reagovat


Dotaz na výši pokuty, eventuálně odebrání řidičského průkazu

TAZATEL1. února 2019 (15:25)

Dobrý den, dnes jsem byl zastaven policisty na úseku Znojmo Lechovice. Předjížděl jsem vozidla v místě kde to bylo povoleno, ale když jsem se chtěl zařadit, tak jsem se dostal do místa,kde už byla značka zákaz předjíždění a toto jsem už nestihl dokončit dle zákona. Za mnou se vydala Škoda Octavia, která byla bohužel policejní, vybavená záznamovým zařízením. Následně mi bylo sděleno, že ačkoliv jsem nikoho neohrozil tak se bude tento přestupek řešit ve správním řízení. Jaká pokuta, body event. odebrání řidičského průkazu mi hrozí? Děkuji za odpověď.
Zobrazit vlákno Dotaz na výši pokuty, eventuálně odebrání řidičského průkazu na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Dotaz na výši pokuty, eventuálně odebrání řidičského průkazu

ODBORNÍK1. února 2019 (18:25)

Hrozí toto: Nedovolené předjíždění Ovšem velmi bude záležet na videozáznamu

Reagovat

RE: RE: Dotaz na výši pokuty, eventuálně odebrání řidičského průkazu

TAZATEL2. února 2019 (08:18)

Zákaz řízení je u tohoto přestupku je bezpodmínečný? Děkuji

Reagovat

RE: RE: RE: Dotaz na výši pokuty, eventuálně odebrání řidičského průkazu

ODBORNÍK2. února 2019 (10:09)

Pokud to prokáží, pak ano

Reagovat


Zobrazit všechny otázky a odpovědi k přestupku Nedovolené předjíždění

Dopustili jste se dopravního přestupku "Nedovolené předjíždění" a chcete poradit nebo se na něco zeptat? Navštivte sekci Poradna.


Další související bodované přestupky v dopravě:

Sdílejte...