12 bodů

Vše o bodovém systému nejen pro vybodované řidiče

Nedovolené předjíždění

Za spáchání dopravního přestupku "Nedovolené předjíždění" je řidičům přičítáno 7 bodů v rámci bodového systému (bodového hodnocení řidičů). Jedná se tedy o jeden z nejzávažnějšíh přestupků. Tento přestupek nelze řešit na místě udělením příkazu na místě (dříve bloková pokuta), ale po spáchání přestupku je s řidičem zahájeno správní řízení. Ve správním řízení pak hrozí sankce 5.000 – 10.000. Za spáchání tohoto přestupku se udělí i zákaz činnosti (řízení motorových vozidel), konkrétně na 6 měs. - 1 rok.

Definice přestupku "Nedovolené předjíždění", včetně sankcí a počtu bodů pro bodové hodnocení, je uvedena v následující tabulce:

Přestupek (zkrácené znění)Nedovolené předjíždění
Přestupekpři řízení vozidla předjíždí vozidlo v případech, kdy je to obecnou, místní nebo přechodnou úpravou provozu na pozemních komunikacích zakázáno
Počet bodů v bodovém systému7
Příkaz na místě (dříve bloková pokuta)---
Pokuta ve správním řízení nebo trest v trestním řízení5.000 – 10.000
Zákaz činnosti6 měs. - 1 rok
Paragraf§ 125c / 1f) 7.


Pokud jste spáchali bodovaný přestupek "Nedovolené předjíždění", doporučujeme dodržovat doporučení jak předejít vybodování. Konkrétní rady k bodovému systému naleznete rovněž v Průvodci bodovým systémem.

Nejnovější související příspěvky v Poradně

Předjíždění (podjíždění) odstavným pruhem

TAZATEL19. června 2019 (11:19)

Dobrý den, ve večerních hodínách jsem na dálnici předjel odstavným pruhem 2 kamiony, které jely nějakou dobu vedle sebe (kamioňák vlevo neměl výkon). Mezitím se za námi utvořila menší fronta aut a jedno z nich byla policejní oktávka o které jsem nevěděl. Po zastavení mi řekli, že jdu správního řízení, že tenhle přestupek nemohou řešit na místě - že se jedná o to nedovolené předjíždění. S tím jsem samozřejmě nesouhlasil, protože si myslím, že se to nevztahuje na odstavný pruh.
Otázka zní, kdo má tedy pravdu? Je předjíždění odstavným pruhem považováno za nedovolené předjíždění nebo je to jiný, lehčí přestupek? Abych věděl, co mě čeká.
Děkuji.
Zobrazit vlákno Předjíždění (podjíždění) odstavným pruhem na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Předjíždění (podjíždění) odstavným pruhem

ODBORNÍK20. června 2019 (20:54)

Není to Nedovolené předjíždění ale Jiné porušení povinností ale na 100% vás obviní z Nedovolené předjíždění

Reagovat


predjeti malotraktoru s naslednou nehodou

TAZATEL14. května 2019 (12:27)

dobrý den,
měl jsem včera nehodu s malotraktorem jedoucím asi 7km/h. na hlavní silnici v křižovatce jsem ho předjížděl, ale když jsem byl přední částí vozu na úrovni jeho spojovacího zařízení, tedy zhruba v polovině soupravy, zahájil odbočování vlevo a i když jsem najel co nejvíc vlevo a ihned zastavil, poškodil mi pravý přední roh vozidla, protože vůbec nezastavil dokud nedokončil odbočování. u nehody byla policie protože jsem nesouhlasil že jsem viníkem nehody. traktorista tvrdí že použil blinkr, já žádný neviděl, jinak bych nepředjížděl. traktorista tvrdí, že o mně vůbec nevěděl, že má zpětná zrcátka, ve kterých nevidí přes přívěs. já započal předjížděcí manévr 2 metry před koncem plné čáry, na kterou navazovala čára přerušovaná. celá věc jde ke správnímu řízení. chtěl bych požádat o odpověď jaký maximální postih mně hrozí. ještě bych rád podotknul, že v místě předjetí nebyl zákaz předjíždění značený svislou značkou. pouze plná čára ústící v čáru přerušovanou.
děkuji předem za odpověď.
Kunc
Zobrazit vlákno predjeti malotraktoru s naslednou nehodou na samostatné stránce.

Reagovat

RE: predjeti malotraktoru s naslednou nehodou

ODBORNÍK14. května 2019 (19:02)

Hrozí toto: Nedovolené předjíždění Bude dobré mít advokáta.

Reagovat

RE: RE: predjeti malotraktoru s naslednou nehodou

TAZATEL15. května 2019 (09:27)

diky moc za odpoved. pripadne muzete doporucit? a kdy je vhodne zacit s advokatem jednat? diky.

Reagovat

RE: RE: RE: predjeti malotraktoru s naslednou nehodou

ODBORNÍK15. května 2019 (13:28)

Napište nám na mail.

Reagovat


Nedovolené předjíždění?!

TAZATEL13. dubna 2019 (17:01)

Dobrý den,
přejížděl jsem na silnici, kde byl dostatečný přehled, rovný úsek a i předjíždění je pomocí VDZ povoleno. V protisměru na dlouhý dohled nebylo žádné vozidlo. Začal jsem tedy předjíždět motocykl jedoucí přede mnou. V době, kdy jsem byl téměř souběžně s motocyklem, tak řidič motocykl začal najíždět ke středu jízdního pásu, tzn. čím dál blíže ke mě. V tu chvíli jsem si nebyl jistý, zda nenajede přímo na mě a zpomalil jsem. Nemohl jsem se zařadit zpět za motocyklistu, jelikož za něj se okamžitě "nalepila" další řidička a tak jsem zkusil klakson, a probliknutí, aby se motocyklista vrátil k pravému okraji jízdního pruhu (kde má samozřejmě dle zákona jet automaticky). Po chvilce jsem tedy zrychlil a předjel ho. Nicméně mezitím v protisměru jelo už další vozidlo, které muselo zřejmě zpomalit. Naneštěstí to byli policisté v civilním autě. Okamžitě se otočili a zastavili mě a sepsali se mnou protokol k přestupkovému řízení. Sám jsem jim říkal, že mě mrzí, že k incidentu není kamerový záznam a policisté to nijak nekomentovali, navíc byli rozhořčeni, jelikož si mysleli, že světelné probliknutí bylo mířeno na ně (což nevím, proč bych dělal?!). Jedná se tedy o nedovolené předjíždění i když jsem předjíždění zahájil v pořádku a nedokončil ho v pořádku kvůli omezení (ne-li až ohrožení) předjížděným řidičem? Jak se dá bránit? Je možné, že policisté NEměli zapnutou kameru? Jaký postih mi hrozí?
Děkuji za odpověď
Zobrazit vlákno Nedovolené předjíždění?! na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Nedovolené předjíždění?!

ODBORNÍK13. dubna 2019 (19:47)

hrozí toto: Nedovolené předjíždění Vše bude otázka dokazování. Lze jen dporučit vzít si na to věci znalůého advokáta. Pozor na internetové neadvokátní firmy.

Reagovat


Zobrazit všechny otázky a odpovědi k přestupku Nedovolené předjíždění

Dopustili jste se dopravního přestupku "Nedovolené předjíždění" a chcete poradit nebo se na něco zeptat? Navštivte sekci Poradna.


Další související bodované přestupky v dopravě:

Sdílejte...

Mohlo by se hodit...

Autokamera