12 bodů

Vše o bodovém systému nejen pro vybodované řidiče

Nedovolené předjíždění

Za spáchání dopravního přestupku "Nedovolené předjíždění" je řidičům přičítáno 7 bodů v rámci bodového systému (bodového hodnocení řidičů). Jedná se tedy o jeden z nejzávažnějšíh přestupků. Tento přestupek nelze řešit na místě udělením příkazu na místě (dříve bloková pokuta), ale po spáchání přestupku je s řidičem zahájeno správní řízení. Ve správním řízení pak hrozí sankce 5.000 – 10.000. Za spáchání tohoto přestupku se udělí i zákaz činnosti (řízení motorových vozidel), konkrétně na 6 měs. - 1 rok.

Definice přestupku "Nedovolené předjíždění", včetně sankcí a počtu bodů pro bodové hodnocení, je uvedena v následující tabulce:

Přestupek (zkrácené znění)Nedovolené předjíždění
Přestupekpři řízení vozidla předjíždí vozidlo v případech, kdy je to obecnou, místní nebo přechodnou úpravou provozu na pozemních komunikacích zakázáno
Počet bodů v bodovém systému7
Příkaz na místě (dříve bloková pokuta)---
Pokuta ve správním řízení nebo trest v trestním řízení5.000 – 10.000
Zákaz činnosti6 měs. - 1 rok
Paragraf§ 125c / 1f) 7.


Pokud jste spáchali bodovaný přestupek "Nedovolené předjíždění", doporučujeme dodržovat doporučení jak předejít vybodování. Konkrétní rady k bodovému systému naleznete rovněž v Průvodci bodovým systémem.

Nejnovější související příspěvky v Poradně

Nedovolene předjíždění a kamera

TAZATEL27. června 2020 (05:19)

Dobrý den, včera jsem předjel autobus v místě, kde je přenosná značka se zákazem předjíždění v prerusovana čára.Nikoho jsem neomezil ani neohrozil.Autobus mě problikaval a stále gestikuloval. Evidentně mě natočil. Jel jsem firemním vozidlem. Mě otazky:1-Kdyz dá celý záznam PCR je to jasny důkaz? 2-Může firma nesdelit moji totožnost, nebo nereagovat na výzvu ke ztotozneni řidiče? 3-jaka je pak sankce? Dekuji
Zobrazit vlákno Nedovolene předjíždění a kamera na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Nedovolene předjíždění a kamera

ODBORNÍK27. června 2020 (15:34)

1. řešte problém až nastane, 2. nikdy nevypovídejte, 3. když už něco, bez znalého advokáta ani slovo.
je to: Nedovolené předjíždění

Reagovat

RE: RE: Nedovolene předjíždění a kamera

TAZATEL28. června 2020 (04:12)

Chápu, ale jde mi o toto:výzva oridena firmu a zda ma firma možnost, jako majitel vozidla, mě nenahlasit? Pokud ne, tak jaká je za to pro firmu sankce.

Reagovat

RE: RE: RE: Nedovolene předjíždění a kamera

ODBORNÍK28. června 2020 (09:28)

1. To bude napsané v poučení.
2. už jsem psal řešte až nastane!

Reagovat


přejíždění v řadě objíždějící překážku

TAZATEL13. června 2020 (19:47)

Dobrý den,
na nepřehledném úseku v délce asi 3 kilometrů, jelo jako první vozidlo tažené na laně, za ním 4 OA, pak já s dodávkou IVECO Daily s korbou a za mnou další auta. Takto seskupení jsme projeli celým úsekem až na přehlednou rovinku, kde tažené vozidlo najelo více ke krajnici, aby umožnilo předjetí ostatním autům. V protisměru bylo volno, takže první auto za tazěným OA zahájilo předjížděcí manévr, za ním další a další. následně jsem zahájil předjížděcí manévr já, v zrcátku jsem nikoho neměl. Bohužel řidič za mnou, se rozhodl že předjede nejen tažené vozidlo ale i mě. V té chvíli jsem ho musel mít v mrtvém úhlu, a zaregistroval jsem ho až když už jsme byli částmi auta v podstatě tři vedle sebe, já byl náhle v sevření aut z obou stran a korbou jsem zavadil o řidiče který byl po celou dobu za mnou. Zastavili jsme, mladý řidič fabie vyhodnotil že má pouze uraženou kliku dveří, já na autě neměl vůbec nic. Nabídnul jsem přivolání policie avšak řidič odmítnul, nabídnul jsem sepsání protokolu, což řidič taky odmítnul s tím, že si jen vyměníme kontakt a pořešíme to mezi sebou a jelikož jsem na firemním autě neměl žádnou škodu, tak jsem souhlasil (vím, že je to porušení zákona). Ještě později večer mi volal otec mladého řidiče že to tak nejde, že chce sepsat další den protokol, že nejde pouze o kliku ale že je tam i škrábanec přes dvoje dveře, dohodli jsme se, že se druhý den sejdeme na místě nehody a budeme to řešit. Mezitím jsem to samozřejmě konzultoval s firmou a závěr zněl jasně, že sepsání protokolu není možné zpětně. Druhý den jsme se teda potkali, vše probíhalo relativně v klidu, ale trval jsem na svém, že dnes už protokol nepodepíšu. To druhá strana respektovala, s tím, že to teda dají na dopravní policii mnou nevyplněné. Než jsem dojel domů už mi volal policista s tím, že buď se sepíše protokol o nehodě, nebo se vše posune dál. Znovu jsem to tedy konzultoval se zaměstnavatelem a ten tedy dal souhlas se sepsáním protokolu. Jel jsem tedy na firmu, vyzvednul auto kterým jsem byl při nehodě a jel na policii.Tam auto nafotili, a připravili protokol o nehodě. Měl jsem námitky k nákresu nehody. Policista tam zakreslil pouze tažené auto, mě a poškozené auto. já jsem chtěl, aby tam byla dokreslena skutečnost, že předemnou ještě byla auta která již tažené auta předjížděla a byla v protisměru. to policista odmítl, že to nemá vůbec žádný význam a že jediným viníkem jsem tedy já. Já to tedy ještě konzultoval s vedením firmy, ale to už mi raději řeklo, ať protokol podepíši i tak. Následně jsem měl rozhovor s člověkem z pojišťovny, který mi řekl, že rozhodně tato skutečnost, která tam chybí, význam má, protože řidič za mnou měl již předvídat, že tažené auto budu objíždět i já. Jaký je Váš pohled na tuto záležitost? Oba jsme dostali pokutu zato, že jsme nesepsali protokol ihned, to je jasné. Dle mého názoru, prostě jen chtějí, aby celou škodu zaplatila pojišťovna a to by se spoluviníkem nešlo...
Zobrazit vlákno přejíždění v řadě objíždějící překážku na samostatné stránce.

Reagovat

RE: přejíždění v řadě objíždějící překážku

ODBORNÍK13. června 2020 (21:08)

Bzuďte rád, že jen tak, mohli Vás obvinit i takto: Nedovolené předjíždění

Reagovat


Predjizdeji pres 2 plne cary a zpusobeni nehody?

TAZATEL13. května 2020 (09:44)

Dobry den, chtel bych se zeptat, co me bude cekat, po predjizdeji pres 2 plne cary a zpusobeni nehody.

Popis situace:

2 pruhy smerem do kopce a jeden protismerny pruh oddeleny 2mi plnymi cary, bez zakazove znacky (zakaz predjizdeni). Prede mnou jeli motorkari, co mi branili v predjeti, tak jsem je zacal predjizdet najetim puli auta do protismeru, v zapeti jsem si vsiml, ze se v dali blizi auto, tak jsem se musel zaradit, pri zarazovani jsem musel srazit zelenou balisetu, co oddeluje pruh( balisety v miste predjizdeni nebyly) a zaroven jsem skrtl o motorkare, nikomu se nic nestalo ani notorkar nespadl, pote me motorkar napadl udery do hlavy a pohmozdil nos atd atd, odvezla me rychla apod., takze jsem ani nevidel spis, nic. Co mi prosim v tomto pripade hrozi? Nazory se ruzni, tak at vim, na co se pripravit.

Diky
Zobrazit vlákno Predjizdeji pres 2 plne cary a zpusobeni nehody? na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Predjizdeji pres 2 plne cary a zpusobeni nehody?

ODBORNÍK13. května 2020 (12:46)

Hrozí v krajním případě toto: Nedovolené předjíždění Víc nelze bez spisu říci. Můžeme doporučit právní zastoupení.

Reagovat


Zobrazit všechny otázky a odpovědi k přestupku Nedovolené předjíždění

Dopustili jste se dopravního přestupku "Nedovolené předjíždění" a chcete poradit nebo se na něco zeptat? Navštivte sekci Poradna.


Další související bodované přestupky v dopravě:

Sdílejte...

Mohlo by se hodit...

Autokamera