12 bodů

Vše o bodovém systému nejen pro vybodované řidiče

Poradna k bodovému systému

Na této stránce máte možnost vložit dotaz související s bodovým systémem nebo dopravními přestupky. Nepokládejte však prosím dotazy na hypotetické situace ani dotazy typu "co mi hrozí, když nebudu respektovat ..." - na takové dotazy nebudeme odpovídat.

Svůj dotaz se snažte formulovat co možná nejvýstižněji a přesně, aby bylo možné konkrétně odpovědět. Řada obecných situací je popsána přímo na těchto stránkách, viz např. informace k podání námitky nebo další stránky dostupné po registraci a přihlášení.

Dříve než vložíte dotaz, přečtěte si prosím pečlivě vše o příslušném problému (viz navigace v horním menu, popř. zalistujte ve starších příspěvcích Poradny). Tato poradna je bezplatná, umožní Vám se zorientovat a nenahrazuje právní pomoc ke konkrétní kauze.

TIP: Podívejte se na nejlépe hodnocené příspěvky v Poradně

Vložení nového dotazu


Vyhledávání v Poradně


Nejnovější dotazy

Nehoda v jednosmerce

TAZATEL7. března 2021 (19:51)

Dobrý den, při couvání z sikmeho parkovacího místa jsem měl nehodu s vozidlem, které si zkracovalo cestu jednosměrnou ulici v protisměru. Před vjezdem ignoroval značky přikázaný směr a zákaz vjezdu všech vozidel. Já jsem ho ze své pravé strany nečekal a samozřejmě jsem sledoval svoji levou stranu zda nic nejede. Přivolána policie přisoudila vinu za nehodu mě, neboť jsem prý nedával pozor při vyjíždění z parkovacího místa. Argumentoval jsem tím, že jsem ho nečekal při jízdě v protisměru. Je rozhodnutí policie správné a nehoda jde k mé tíží?
Zobrazit vlákno Nehoda v jednosmerce na samostatné stránce.

Reagovat


předjíždění na přechodu

TAZATEL6. března 2021 (21:49)

Dobrý den,
v obci (Ústí nad Labem) jsem na dlouhém přímém a přehledném úseku jel za vozidlem a rozhodl se jej předjet. Bohužel z předjížděného vozidla se vyklubalo civilní vozidlo PČR, následně jsem byl zastaven a byly mi oznámeny přestupky překročení rychlosti (o 20 km/h) a předjíždění na přechodu. Předjížděcí manévr jsem zahájil 100 m před přechodem, ukončil 70 m za ním (dle údajů z GPS jednotky v mém autě). Teď čekám na zahájení spr. řízení. Je nějaká šance nepřijít o ŘP na 6-12 měsíců?
Zobrazit vlákno předjíždění na přechodu na samostatné stránce.

Reagovat

RE: předjíždění na přechodu

ODBORNÍK7. března 2021 (15:07)

Malá.

Reagovat


Odmítnutí dechové zkoušky

TAZATEL26. února 2021 (21:38)

Dobrý den, prosím o info, co mi hrozí, když jsem odmítl podstoupit dechovou zkoušku a na vlastní žádost jsem požádal o lékařské vyšetření - odběr krve. Přiznal jsem se k jednomu pivu cca 5 hodin před jízdou. Nyní čekám na výsledek. Je nějaká tolerance, při které mi nehrozí sankce - alkohol do 0,3 promile? Předem děkuji.
Zobrazit vlákno Odmítnutí dechové zkoušky na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Odmítnutí dechové zkoušky

ODBORNÍK27. února 2021 (08:58)

Bude záležet na výsledku z krve

Reagovat

RE: RE: Odmítnutí dechové zkoušky

TAZATEL27. února 2021 (12:35)

A hrozí mi nějaký postih, pokud bude výsledek krve do 0,2 promile? Děkuji

Reagovat

RE: RE: RE: Odmítnutí dechové zkoušky

ODBORNÍK27. února 2021 (14:03)

nehrozí

Reagovat

RE: RE: RE: RE: Odmítnutí dechové zkoušky

TAZATEL7. března 2021 (14:46)

Zdravím, bohužel přesný výsledek krve ještě nevím. Od policie pouze vím, že to bylo postoupeno na magistrát a budu vyrozuměn o správním řízení. Když bylo takto postoupeno, znamená to, že výsledek krve byl nad 0,2 promile? Předem děkuji.

Reagovat

RE: RE: RE: RE: RE: Odmítnutí dechové zkoušky

ODBORNÍK7. března 2021 (15:06)

Asi ano, počkejte si.

Reagovat


Neoprávněné parkování na modré zóně

TAZATEL5. března 2021 (10:23)

Dobrý den,

chtěla bych se, prosím, zeptat na následující situaci. Dne 8.2. jsem chtěla v 6 hodin vyrazit autem do práce, které bylo zaparkované na modré zóně. Napadlo ale hodně sněhu a mně se nepodařilo vůbec vyjet z místa, a tak jsem tam auto nechala a dopustila se neoprávněného parkování na modré zóně. Zkoušela jsem to ještě několikrát, nicméně bezúspěšně, a auto stálo na modré zóně celkem 5 pracovních dní. Dnes mi přišla pokuta z pondělka a předpokládám, že mi přijdou pokuty i z dalších dní. Hrozí mi něco podle bodového systému? Mám zaplatit všechny pokuty, které přijdou, nebo mám řešit situaci jinak?

Předem děkuji za odpověď.

Adámková
Zobrazit vlákno Neoprávněné parkování na modré zóně na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Neoprávněné parkování na modré zóně

ODBORNÍK5. března 2021 (17:04)

Body ne. Zavolejte tam a toto vysvětlete. Pokud josu normální zaplatíte jen tu první. Jinak neplaťte nic a nechte to do tzv. společného řízení.

Reagovat


Odbočování vpravo na červenou

TAZATEL19. září 2018 (17:09)

Dobrý den,

často projíždím světelnou křižovatkou, která má ve směru, kterým projíždím, plný červený signál bez dodatkových zelených šipek a tři pruhy. Pruhy pro přímý směr a odbočení vlevo jsou u sebe, pruh pro odbočení vpravo je prodloužený a vybočuje směrem doprava (mezi přímým a pravým pruhem vzniká ostrůvek, kde je světelné zařízení). Na konci prodlouženého pravého pruhu je značka "Dej přednost v jízdě" a pod ní "Přerušované žluté světlo".

Pokaždé, když odbočuji vpravo, řídím se značkou "Dej přednost v jízdě!", nikoliv světelným zařízením. Na daném úseku nedávno nainstalovali kamery a můj dotaz je následující - je tento způsob odbočování přestupkem Nezastavení na červenou (nebo pokyn "Stůj")?

Nikdy jsem na daném úseku neviděl řidiče, který by situaci řešil jinak (tedy nikdy tam nikdo nezastavil a nečekal na zelený signál "Volno", když odbočoval doprava), nicméně mi to přijde sporné a po instalaci kamer bych rád měl klid na duši.

Děkuji za odpověď.
Zobrazit vlákno Odbočování vpravo na červenou na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Odbočování vpravo na červenou

ODBORNÍK19. září 2018 (22:10)

O tomto byla řada diskuzí. Podle mě, pokud tam nemáte světlo, ale jen značku a vlevo ostrůvek, řídíte se značkou.

Reagovat

RE: RE: Odbočování vpravo na červenou

UŽIVATEL A4. března 2021 (22:38)

Nejčastější argumentace řidičů je, že okolo světelného signálu vůbec neprojedou a tudíž se jím nemusí řídit nebo že červený signál by byl platný pouze v případě, že by byl umístěn po pravé straně jízdy. K prvnímu argumentu je třeba uvést, že jediný rozdíl mezi tím, kdy řidič jede přímo nebo odbočuje vpravo, je ve vztahu ke světelnému signálu pouze v tom, po které straně vozidla se bude signál nacházet. K oběma argumentům pak je třeba připomenout, že zatímco v případě stálých svislých dopravních značek stanovuje vyhláška č. 30/2001 Sb. ve znění p.p. ve svém § 5, odst. 2 umísťování těchto značek obvykle při pravém okraji, pro případ světelných signálů takové pravidlo neexistuje. Z toho plyne, že podstatné je pouze to, že na komunikaci, po které řidič do křižovatky přijíždí, svítí plný červený světelný signál (platný pro všechny směry jízdy), zatímco zcela nepodstatné je, po které straně vozidla se tento signál během průjezdu vozidla nachází. V České republice existuje například množství křižovatek, ve kterých jsou světelné signály se směrovými signály pro odbočení vlevo umístěny na levém okraji komunikace.

Řidiči se často domnívají, že vztah řidičů vozidel (v našem případě vozidla žlutého a červeného), vyplývá z dopravní značky č. P4 „Dej přednost v jízdě!“. Tento názor je ale chybný, neboť podle § 76 odst. 6 zákona č. 361/2000 Sb. ve znění p.p. jsou světelné signály nadřazeny svislým dopravním značkám upravujícím přednost. Jelikož se jedná o křižovatku s provozem řízeným světelnými signály, zmíněná dopravní značka nemá platnost.

V některých případech bývá dopravní značka č. P4 doplněna signálem „Přerušované žluté světlo“, které je pak mylně interpretováno jako signál, který znamená, že nejde o křižovatku s provozem řízeným světelnými signály (§ 72/1/d zákona č. 361/2000 Sb. ve znění p.p.). Ve skutečnosti, protože se nejedná o signál tříbarevné soustavy, ale o signál užitý společně s dopravní značkou, zdůrazňuje význam dopravní značky (§ 71/9 zákona č. 361/2000 Sb. ve znění p.p.). V tomto případě význam dopravní značky č. P4, která ovšem, jak je vysvětleno výše, nemá platnost. Užití přerušovaného žlutého světla jen potvrzuje záměr odpovědného orgánu umožnit vozidlům odbočování vpravo i v případech, kdy na tříbarevné soustavě svítí červený plný signál.

Obdobně řidiči používají za argument i existenci připojovacího pruhu na komunikaci, na kterou odbočují. Ani tento pruh nemůže mít vliv na význam světelného signálu.

Vpravo od ochranného ostrůvku bývá někdy umístěna vodorovná dopravní značka č. V5 „Příčná čára souvislá“. V takovém případě musí řidič na pokyn červeného světelného signálu zastavit vozidlo před touto čarou. Pokud není dopravní značka č. V5, případně V6a nebo V6b užita, je řidič povinen zastavit vozidlo před světelným signalizačním zařízením (§ 70/2/a zákona č. 361/2000 Sb. ve znění p.p.). To v praxi znamená, že řidič musí zastavit vozidlo na místě, ze kterého na světelné signály uvidí a má tedy možnost se jimi řídit.

Reagovat

RE: RE: RE: Odbočování vpravo na červenou

ODBORNÍK5. března 2021 (08:07)

Tak mi zkuste vysvětlit, jak se zachováte, když z místa, kde je ta V5 na ten semafor neuvidíte?

Reagovat

RE: RE: Odbočování vpravo na červenou

UŽIVATEL A4. března 2021 (22:38)

Nejčastější argumentace řidičů je, že okolo světelného signálu vůbec neprojedou a tudíž se jím nemusí řídit nebo že červený signál by byl platný pouze v případě, že by byl umístěn po pravé straně jízdy. K prvnímu argumentu je třeba uvést, že jediný rozdíl mezi tím, kdy řidič jede přímo nebo odbočuje vpravo, je ve vztahu ke světelnému signálu pouze v tom, po které straně vozidla se bude signál nacházet. K oběma argumentům pak je třeba připomenout, že zatímco v případě stálých svislých dopravních značek stanovuje vyhláška č. 30/2001 Sb. ve znění p.p. ve svém § 5, odst. 2 umísťování těchto značek obvykle při pravém okraji, pro případ světelných signálů takové pravidlo neexistuje. Z toho plyne, že podstatné je pouze to, že na komunikaci, po které řidič do křižovatky přijíždí, svítí plný červený světelný signál (platný pro všechny směry jízdy), zatímco zcela nepodstatné je, po které straně vozidla se tento signál během průjezdu vozidla nachází. V České republice existuje například množství křižovatek, ve kterých jsou světelné signály se směrovými signály pro odbočení vlevo umístěny na levém okraji komunikace.

Řidiči se často domnívají, že vztah řidičů vozidel (v našem případě vozidla žlutého a červeného), vyplývá z dopravní značky č. P4 „Dej přednost v jízdě!“. Tento názor je ale chybný, neboť podle § 76 odst. 6 zákona č. 361/2000 Sb. ve znění p.p. jsou světelné signály nadřazeny svislým dopravním značkám upravujícím přednost. Jelikož se jedná o křižovatku s provozem řízeným světelnými signály, zmíněná dopravní značka nemá platnost.

V některých případech bývá dopravní značka č. P4 doplněna signálem „Přerušované žluté světlo“, které je pak mylně interpretováno jako signál, který znamená, že nejde o křižovatku s provozem řízeným světelnými signály (§ 72/1/d zákona č. 361/2000 Sb. ve znění p.p.). Ve skutečnosti, protože se nejedná o signál tříbarevné soustavy, ale o signál užitý společně s dopravní značkou, zdůrazňuje význam dopravní značky (§ 71/9 zákona č. 361/2000 Sb. ve znění p.p.). V tomto případě význam dopravní značky č. P4, která ovšem, jak je vysvětleno výše, nemá platnost. Užití přerušovaného žlutého světla jen potvrzuje záměr odpovědného orgánu umožnit vozidlům odbočování vpravo i v případech, kdy na tříbarevné soustavě svítí červený plný signál.

Obdobně řidiči používají za argument i existenci připojovacího pruhu na komunikaci, na kterou odbočují. Ani tento pruh nemůže mít vliv na význam světelného signálu.

Vpravo od ochranného ostrůvku bývá někdy umístěna vodorovná dopravní značka č. V5 „Příčná čára souvislá“. V takovém případě musí řidič na pokyn červeného světelného signálu zastavit vozidlo před touto čarou. Pokud není dopravní značka č. V5, případně V6a nebo V6b užita, je řidič povinen zastavit vozidlo před světelným signalizačním zařízením (§ 70/2/a zákona č. 361/2000 Sb. ve znění p.p.). To v praxi znamená, že řidič musí zastavit vozidlo na místě, ze kterého na světelné signály uvidí a má tedy možnost se jimi řídit.

Reagovat


Další dotazy

Neosvětlená RZ
Dobrý den, jaká sankce hrozí když na motorce nemám namontované osvětlení rz? Je to pouze pokuta nebo se to bere jako necitelnost ci ztizeni...
4. března 2021
Řidičský průkaz
Dobrý den, měl bych na Vás dva dotazy. Jel jsem, a nadýchal jsem 1,18 promile, a zároveň na testu mi ještě vyšlo THC. Toto mi rozdělili...
4. března 2021
řidič bez řp a spolujezdec s řp
Dobrý den. Včera jsem měla teoretickou debatu s kamarádem. Kdyby auto řídil řidič bez řidičského průkazu a spolujezdec řidičský průkaz...
1. března 2021
Vrácení ŔP
Dobrý den, chtěl bych se zeptat kam se ukládá řidičský průkaz v době trestu. Končí mi zákaz řízení půl roku. Jestli mi ho vydají na...
2. března 2021
Řízení bez řidičského oprávnění
Dobrý den, Je mi 17 let a chtěl sem se zeptat, jaké sou možnosti v mém věku řešit řízení motorového osobního vozidla. V noci mě chytli,...
27. února 2021
Předvolání k veřejnému zasedání
Dobrý den. Žádali jsme se synem o prominutí poloviny trestu a následně mu byl doručen dopis,,Veřejné zasedání ohledně trestu zákazu...
25. února 2021
Thc nalizaní
Zdravím potřebují poradit na co se připravit chytla mě pčr běžná kontrola foukáni teď přišlo na ten jejich test že jestli se podrobim i...
24. února 2021
Parkování na místě pro vyhrazené parkoviště
Dobrý den, Z data 4.1.2021 mi přišla nyní výzva k úhradě pokuty. Za zastavení a staní na vyhrazeném parkovišti pro invalidy. Je...
20. února 2021
Harmonizační kód 62
Dobrý den, chtěl bych se zeptat. Byl jsem na dopravně psychologickém vyšetření a byl mi přidělen harmonizační kód 62, což je limit kolik...
22. února 2021
Otázka
Dobrý den, včera mě zastavila hlídka PČR a první zkouška byla 0,33 druhá po 5min byla 0,24 a třetí po 5min 0,25. Vše sem potvrdil,...
22. února 2021
Zabavení a zákaz řidičského průkazu
Mám dotaz prosím vás byl mi zabaven řidičský průkaz na dobu 18 měsíců za alkohol za volantem. Bylo mi naměřeno 1.28 promile a zároveň...
21. února 2021
Řízení pod vlivem
Dobrý den, naměřili mi 1,30 promile a překročení rychlosti. Čeká mě soud. Byla jsem při smYslech, cítila jsem se dobře, ale bohužel tomu...
21. února 2021
Pokuta za parkování
Dobrý den, zaparkoval jsem u provozovny za účelem nakládky v systému zon placeného stání a přišla mi výzva k úhradě 500 kč. Zajímalo...
19. února 2021
Pokuta za nezaplé pásy
Dobrý den měl bych dotaz, chápu když policie kontroluje řidiče a řidič nebude mít zapnutý pás tak chápu že mu dají pokutu ,ale je to...
19. února 2021
alkohol, maření a body
Dobrý den, chytli mě za alkohol když jsem měl 1,7 promile, dostal jsem 2 roky zákaz řízení, potom mě ještě jednou chytli, za maření jsem...
19. února 2021
Pokuty za parkování
Dobrý den, přišlo mi v Praze asi milion pokut za parkování a nevím, kolik jich ještě přijde. Zapomněli jsme zaplatit kartu. Je pravda,...
18. února 2021
Malé překročení rychlosti - od 5 do 10 km/h
Dobrý den od kdy platí ten nový bodovací systém, kde malé překročení rychlosti od 5 do 10 km/h nestojí žádné body ale 1500 Kč a po...
18. února 2021
Aktuální stav na kartě řidiče je 12bodu
Dobrý den před sedmi lety mi byl sebrán řidičák za alkohol s tím že sem i překročil 12 bodu takže sem měl zákaz na 16 měsíců a...
17. února 2021
Odebrání řidičského průkazu, přestupky
Dobrý den, nedávno se mi stala následující věc. Na dvouproudé silnici v Praze Holešovičkách směrem do Prahy. Jel jsem v levém pruhu...
15. února 2021
Evidenční kontrola
Dobrý den, dá se na jeden protokol Evidenční kontroly přepsat auto 2x? Evidenční kontrola je stále ještě 9 dní platná. Auto jsem na konci...
16. února 2021
Body
Dobrý den, měl jsem trochu těžší období a dělal jsem věci které se nedělají a mám zákaz řízení, jenže ja mám tech přestupků více...
12. února 2021
Jízda pro vlastní potřebu s autem odtahovky do 3,5t (případně do 7,5t)
Dobrý den. Je nutné vložit kartu do tachografu, pokud jejím auto vybaveno, když se jedná o jízdu pro vlastní potřebu? (vůz odtahové...
9. února 2021
Bezpečnostní pásy
Hezký den, mám US Army veterána Chevrolet Blazer 1009 cucv, rok první registrace 1979, není vybaven bezpečnostními pásy. Jedná se o i div....
15. února 2021
Zákaz předjíždění, nehoda
Dobrý den všem, Stala se mi kuriózní situace koncem září. Jel jsem z kruhového objezdu a předemnou byl jeden OA a předním u pravé...
12. února 2021
Botička na značce pro Invalidy
Dobrý den, Dnes jsem dostal Botičku na Místě pro Invalidy, ale na značce nebylo RESERVÉ a přibližně před rokem mi na magistrátu bylo...
28. března 2014


Sdílejte...

Mohlo by se hodit...

Autokamera