12 bodů

Vše o bodovém systému nejen pro vybodované řidiče

Nedání přednosti v jízdě

Za spáchání dopravního přestupku "Nedání přednosti v jízdě" jsou řidičům přičítány 4 body v rámci bodového systému (bodového hodnocení řidičů). Jedná se tedy o "středně závažný" přestupek. Přestupek je možné vyřešit příkazem na místě (udělením pokuty) do 2500,- Kč. V případě zahájení správního řízení hrozí sankce 2.500 – 5.000. Za spáchání tohoto přestupku se udělí i zákaz činnosti (řízení motorových vozidel), konkrétně na 1 - 6 měs. (spáchá-li 2x a vícekrát za 12 měsíců po sobě jdoucích).

Definice přestupku "Nedání přednosti v jízdě", včetně sankcí a počtu bodů pro bodové hodnocení, je uvedena v následující tabulce:

Přestupek (zkrácené znění)Nedání přednosti v jízdě
Přestupekpři řízení vozidla nedá přednost v jízdě v případech, ve kterých je povinnen dát přednost v jízdě
Počet bodů v bodovém systému4
Příkaz na místě (dříve bloková pokuta)do 2500,- Kč
Pokuta ve správním řízení nebo trest v trestním řízení2.500 – 5.000
Zákaz činnosti1 - 6 měs. (spáchá-li 2x a vícekrát za 12 měsíců po sobě jdoucích)
Paragraf§ 125c / 1f) 8.


Pokud jste spáchali bodovaný přestupek "Nedání přednosti v jízdě", doporučujeme dodržovat doporučení jak předejít vybodování. Konkrétní rady k bodovému systému naleznete rovněž v Průvodci bodovým systémem.

Nejnovější související příspěvky v Poradně

Řešení nehody ve správním řízení

TAZATEL30. září 2020 (19:30)

Dobrý den,

Měl bych dotaz ohledně nehody z 10.7., při které jsem v nepřehledné situaci nedal přednost v jízdě. Paní se synem, se kterou jsem se střetl, nechala pro jistotu zavolat sanitku na kontrolu, ale na místě bylo záchranáři řečeno, že jsou všichni v pořádku, že je to jen otřes od airbagů a od pásů. Ještě nechala odvést syna do nemocnice, aby mu zkontrolovali záda, ale i tam bylo vše v pořádku.
Večer na internetu byla ve zprávě zveřejněna výpověď policejní mluvčí, kde řekla " Zdravotníci na místě všechny osoby prohlédli. Dvě zranění byla pouze lehčího charakteru. "
Od té doby jsem už dostal jen zprávu o ukončení policejního šetření a předání do správního řízení, jinak nevím vůbec nic.
Je možné, že naražení od airbagu a pásu bude bráno jako zranění, a tím pádem to už bude nehoda se zraněním?
Jde o to, že mě řidičský průkaz živí a nevím, co tedy teď čekat.

Děkuji za odpověď
Zobrazit vlákno Řešení nehody ve správním řízení na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Řešení nehody ve správním řízení

ODBORNÍK30. září 2020 (19:35)

Takřka jistě ne, zranění by muselo mít intenzitu ublížení na zdraví. Toto by byl trestný čin. Takže bez záruky asi jenom Nedání přednosti v jízdě

Reagovat


Dopravní nehoda přednost v jízdě

TAZATEL13. ledna 2019 (00:33)

Dobrý den, stala se mi dopravní nehoda ke které byla přivolána policie která mi sdělila že je to má vina (nedal jsem přednost v jízdě vozidlu které odbočovalo bez blinkru na vedlejší silnici ze které jsem vyjížděl plus už jsem byl v silnici on mě musel vidět , místo toho se mě snažil objet a tím jsme o sebe narazily). . Nesouhlasil jsem a dal to do správního řízení . Škoda na mém vozidle 5000 tis na druhém 1500 vše bez zranění. S druhým řidičem jsem odjel vyřešit nehodu a počkat na policii k benzínové pumpě asi 300 m od nehody. Přivolána policie se ani na mém dlouhém trvání nenechala přemluvit aby se šla na místo nehody podívat a já jim to vysvětlil co a jak se přesně stalo. Nesepsaly jsme ani záznam o nehodě pouze policie . Celá nehoda je beze svědků a kamerového záznamu. Od nehody uplynulo asi 4 měsíce a přišel mi strohý dopis od policie že to vyšetřili a předali na úřad . Kontaktoval jsem už tři právníky v cenové relaci 5000-7000 tis že mě budou zastupovat ve správním řízení které asi určitě v nejbližší době proběhne . Bohužel po konzultaci s těmito právníky jsem zjistil že i moje malá sestra by mi tam víc pomohla než oni. Říct např větu že to vyřeší na základě argumentu nedání blinkru řidiče co odbočoval na vedlejší kde jsem byl. Nedá se to prokázat a vina bude stejně moje. Chci se zeptat na nějaké řešení mé situace a co mi přesně hrozí v přestupkovém řízení pokud ho prohrají na plné čáře ( vždy chci počítat s nejhorší situací) . Mám 0 bodů a poslední dopravní nehodou jsem měl před šesti lety. Když jsme to řešily dva policisti se nějak nemohli dohodnout co mi hrozí jeden tvrdil že zákaz řízení na 6 měsíců a druhý zas 4 body plus nesmím tento přestupek spáchat po dobu 12 měsíců jinak hrozí zákaz řízení 1-6 měsíců . Omlouvám se za případné hrubky v pravopise . Děkuji V.
Zobrazit vlákno Dopravní nehoda přednost v jízdě na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Dopravní nehoda přednost v jízdě

ODBORNÍK13. ledna 2019 (08:59)

Měli jste sepsat společný záznam a nevolat policii. Hrozí toto: Nedání přednosti v jízdě Jak to dopadne nelze předjímat.

Reagovat


Nehoda s lehkým zraněním

TAZATEL4. listopadu 2018 (15:13)

Dobrý den. Dne 5. Října 2018 (pátek) jsem měl dopravní nehodu kde jsem nedal přednost při odbočení vlevo skůtru, protože jsem ho v hustém provozu přehlédl. Zajímalo by mě, co mi hrozí, když byla v nemocnici do pondělí na pozorování. Nebylo jí nic vážného žádné vnitřní krvácení ani zlomeniny. Ve středu šla do školy ( neschopenka nebyla). Domluvit se se mnou nechce, ale vozit se po mě taky ne. Takže jsem si našel, že mi hrozí 25000-50000kč pokuty a 1-2 roky zákaz činnosti. Chci se tedy zeptat jestli to jde nějak uhrát s právníkem nebo to nemá cenu a řidičák mi stejně seberou. Nebo jestli je nějaká jiná možná cestička. Ještě musím dodat, že màm řidičák půl roku a ona ještě méně a vůbec nebrzdila . Co si myslíte?
Zobrazit vlákno Nehoda s lehkým zraněním na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Nehoda s lehkým zraněním

ODBORNÍK4. listopadu 2018 (18:56)

Aby to bylo ublížení na zdraví, musí být omezena na obvyklém způsobu života víc než 7 dní. Každopádně buďte ve střehu.

Reagovat

RE: RE: Nehoda s lehkým zraněním

TAZATEL4. listopadu 2018 (20:38)

Takže mi nehrozí ztráta řidičského oprávnění? Myslel jsem, že je to definováno jako přestupek paragraf 125 1)h nehoda se zraněním ( byla v nemocnici). Nebo záleží na tom, že ji nic nebylo? Už v tom mám bordel.

Reagovat

RE: RE: RE: Nehoda s lehkým zraněním

ODBORNÍK4. listopadu 2018 (21:03)

V daném případě to buďto bude Nedání přednosti v jízdě nebo přečin podle § 148 TZ ublížení na zdraví z nedbalosti. Bude záležet, jestli ten úraz bude nebo nebude nad 7 dní.

Reagovat

RE: RE: RE: RE: Nehoda s lehkým zraněním

TAZATEL18. prosince 2018 (19:22)

Zdravím, tak po nějaké době mám pokračování. Včera se mi ozval otec té dívky ze skůtru, že buď mu zaplatím 10000kč jako bolestné a doplatek na nový skůtr, protože pojišťovna vyplatila pouze polovinu. Prý když to udělám, tak to pro mě bude pouze 2500kč pokuty a nic víc. Jinak 2 roky zákaz řízení a větší pokuta atd. Může mi to takto nabídnout? A co kdybych to zaplatil a on to pak stejně zapřel, že jsem mu vůbec něco dal? Já vlastně ani nevím, jak to policie vyšetřila. Dodnes mi nepřišlo žádné usnesení nebo oznámení, takže nevím jestli byla teda v té nemocnici 7 nebo více dní. Jak jste psal kdyby to bylo to těch 7 dní není to ublížení na zdraví tím pádem bych to platil “zbytečně” protože by mi žádný zákaz a vysoká pokuta nehrozily. Jaký máte na to názor?

Reagovat

RE: RE: RE: RE: RE: Nehoda s lehkým zraněním

ODBORNÍK18. prosince 2018 (21:01)

Zdá se to jako vydírání. Počkejte si až proti Vám učiní policie nějaké kroky.

Reagovat


Zobrazit všechny otázky a odpovědi k přestupku Nedání přednosti v jízdě

Dopustili jste se dopravního přestupku "Nedání přednosti v jízdě" a chcete poradit nebo se na něco zeptat? Navštivte sekci Poradna.


Další související bodované přestupky v dopravě:

Sdílejte...

Mohlo by se hodit...

Autokamera