12 bodů

Vše o bodovém systému nejen pro vybodované řidiče

Řízení bez řidičského oprávnění

Za spáchání dopravního přestupku "Řízení bez řidičského oprávnění" jsou řidičům přičítány 4 body v rámci bodového systému (bodového hodnocení řidičů). Jedná se tedy o "středně závažný" přestupek. Tento přestupek nelze řešit na místě udělením příkazu na místě (dříve bloková pokuta), ale po spáchání přestupku je s řidičem zahájeno správní řízení. Ve správním řízení pak hrozí sankce 25.000 – 50.000. Za spáchání tohoto přestupku se udělí i zákaz činnosti (řízení motorových vozidel), konkrétně na 1-2 roky.

Definice přestupku "Řízení bez řidičského oprávnění", včetně sankcí a počtu bodů pro bodové hodnocení, je uvedena v následující tabulce:

Přestupek (zkrácené znění)Řízení bez řidičského oprávnění
Přestupekřízení motorového vozidla v rozporu s § 3 odst. 3 písm. a) bez držení příslušného řidičského oprávnění podle § 81
Počet bodů v bodovém systému4
Příkaz na místě (dříve bloková pokuta)---
Pokuta ve správním řízení nebo trest v trestním řízení25.000 – 50.000
Zákaz činnosti1-2 roky
Paragraf§ 125c / 1e) 1.


Pokud jste spáchali bodovaný přestupek "Řízení bez řidičského oprávnění", doporučujeme dodržovat doporučení jak předejít vybodování. Konkrétní rady k bodovému systému naleznete rovněž v Průvodci bodovým systémem.

Nejnovější související příspěvky v Poradně

jízda bez řp

TAZATEL9. února 2019 (13:07)

Dobrý den mam dotaz měl jsem vybodovany řp před 5 lety a ted jsem si zadal o vraceni a prosel jsem psychotesty a i doktora spusobilost jen uz cekal jsem na datum zkousek ale chytli me kdyz jsem koupil auto a chtel dat pred barak a bylo to bez stk a jeste rizeni bez řp co ted bude ?
Zobrazit vlákno jízda bez řp na samostatné stránce.

Reagovat

RE: jízda bez řp

ODBORNÍK9. února 2019 (19:24)

toto Řízení bez řidičského oprávnění

Reagovat


Dotaz zákaz řìzenì

TAZATEL3. února 2019 (02:00)

Zdravím mám dotaz dostal sem zákaz na 1 měsíc zbývali mi tři dny a měl bych po zákazu jenže mě chytli (20.7.2018) a dostal sem zákaz na jeden rok +pokutu 25tis.
o zákazu sem nevěděl (doručení fikcí) ale k přímému dotazu: dostal sem rok zákazu trestním příkazem dne 20.11 který nabyl právní mocí po 8dnech takže mi ten rok zákazu běží od 28.11.2018 jenže než mi dali ten rok zákazu mě chytli ještě na začátku listopadu kdy sem vjel do zákazu vjezdu při výslechu mi řekl policista že státní zástupce semnou nebude mít trpělivost a já bych chtěl prosím vás vědět co mě čeká pujde to k soudu nebo to bude řešit jen magistrát prosím o srozumitelnou odpověď děkuji
Zobrazit vlákno Dotaz zákaz řìzenì na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Dotaz zákaz řìzenì

ODBORNÍK3. února 2019 (09:07)

z vašeho vyprávění nepoznám, jak vám byl doručen první zákaz. nicméně, pokud jste v danou chvíli nebyl držitel řidičského oprávnění a nebyl v zákazu, bude to přestupek: Řízení bez řidičského oprávnění Netuším, kolik jste měl bodů ale hrozí vybodování.

Reagovat

RE: RE: Dotaz zákaz řìzenì

UŽIVATEL A5. února 2019 (00:14)

Byl sem chycen v tom zákazu když mi dali ten měsíc zákaz řízeni a čekal na rozhodnutí a trest od magistrátu trvalo to dlouho od 20.7.2018-21.11.2018 trestní přìkaz s trestem na rok a pokutu mi přišel 21.11 ale já byl chycen znovu 10.11
11dnì před rozhodnutì magistrátem takže počìtam stím že to budou ještě řešit ale ně jen zajímalo kam to pujde jestli k soudu nebo na magistrát opět děkuju

Reagovat

RE: RE: RE: Dotaz zákaz řìzenì

ODBORNÍK5. února 2019 (10:49)

Nezlobte se, ale je to trochu zmatené. Na to, abych to rozklíčoval, musím vidět spis a EKŘ.

Reagovat


vybodování

TAZATEL29. ledna 2019 (09:58)

obrý den,
dnes při běžné silniční kontrole, když zastavili mého přítele, mu oznámili, že je již 3 roky vybodovaný.
nechápu jak je to možné. již několikrát ho policie stavěla a nic mu nikdy neřekli. řízení ho živý a je velmi opatrný.
můžete poradit? nikdy mu nepřišlo nic domů.
děkuji
Zobrazit vlákno vybodování na samostatné stránce.

Reagovat

RE: vybodování

ODBORNÍK29. ledna 2019 (21:56)

Má tento problém: Řízení bez řidičského oprávnění Patrně nepřebírá poštu nebo bydlí na jiné adese nežli má v občance.

Reagovat


Zobrazit všechny otázky a odpovědi k přestupku Řízení bez řidičského oprávnění

Dopustili jste se dopravního přestupku "Řízení bez řidičského oprávnění" a chcete poradit nebo se na něco zeptat? Navštivte sekci Poradna.


Další související bodované přestupky v dopravě:

Sdílejte...