12 bodů

Vše o bodovém systému nejen pro vybodované řidiče

Řízení bez řidičského oprávnění

Za spáchání dopravního přestupku "Řízení bez řidičského oprávnění" jsou řidičům přičítány 4 body v rámci bodového systému (bodového hodnocení řidičů). Jedná se tedy o "středně závažný" přestupek. Tento přestupek nelze řešit na místě udělením příkazu na místě (dříve bloková pokuta), ale po spáchání přestupku je s řidičem zahájeno správní řízení. Ve správním řízení pak hrozí sankce 25.000 – 50.000. Za spáchání tohoto přestupku se udělí i zákaz činnosti (řízení motorových vozidel), konkrétně na 1-2 roky.

Definice přestupku "Řízení bez řidičského oprávnění", včetně sankcí a počtu bodů pro bodové hodnocení, je uvedena v následující tabulce:

Přestupek (zkrácené znění)Řízení bez řidičského oprávnění
Přestupekřízení motorového vozidla v rozporu s § 3 odst. 3 písm. a) bez držení příslušného řidičského oprávnění podle § 81
Počet bodů v bodovém systému4
Příkaz na místě (dříve bloková pokuta)---
Pokuta ve správním řízení nebo trest v trestním řízení25.000 – 50.000
Zákaz činnosti1-2 roky
Paragraf§ 125c / 1e) 1.


Pokud jste spáchali bodovaný přestupek "Řízení bez řidičského oprávnění", doporučujeme dodržovat doporučení jak předejít vybodování. Konkrétní rady k bodovému systému naleznete rovněž v Průvodci bodovým systémem.

Nejnovější související příspěvky v Poradně

Řízení bez patřičné skupiny

TAZATEL13. června 2019 (12:03)

Dobrý den, chtěl bych se zeptat co by mně hrozilo a jak by se řešilo to když jsem
jen držitel řidičského oprávnění skupiny T. A jedu na mopedu který spadá do skupiny AM
Zobrazit vlákno Řízení bez patřičné skupiny na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Řízení bez patřičné skupiny

ODBORNÍK13. června 2019 (20:15)

(2) Řidičské oprávnění udělené pro kteroukoli skupinu s výjimkou skupiny T opravňuje také k řízení vozidel zařazených do skupiny AM.
Tedy: Řízení bez řidičského oprávnění

Reagovat


Řízení motocyklu vyšší skupiny bez ŘO

TAZATEL2. června 2019 (08:54)

Dobrý den,

Jaké sankce hrozí při řízení motocyklu skupiny A s řidičským oprávněním pouze pro skupinu A2?
Zobrazit vlákno Řízení motocyklu vyšší skupiny bez ŘO na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Řízení motocyklu vyšší skupiny bez ŘO

ODBORNÍK2. června 2019 (10:22)

Řízení bez řidičského oprávnění

Reagovat


Vybodování

TAZATEL29. května 2019 (12:00)

Dobrý den, dne 23.5.2019 jsem jezdil po Karviné v taxíku jako řidič taxi na DPČ.
Zastavila mne Policie ČR a provedla silniční kontrolu,Při kontrole zjistily, že jsem od roku 2015 vybodován a nejsem držitelem řidičského oprávnění sk.B ,ale nemám zákaz řízení.Odevzdal jsem ŘP z důvodu,že jsem porušil ust.§ 313a z.č.361/2000Sb
Já jsem o tom vůbec nevěděl a ani by mne nic takového nenapadlo.Protože mi dne 8.4.2019 byl vydán průkaz řidiče taxi magistrátem města a ten kontroluje kartu řidiče a rejstřík trestů z důvodu spolehlivosti řidiče.Navíc dne 10.4.2019 jsem vjel do zákazu vjezdu,značka byla částečně překryta stromem,zastavila mne Policie ČR a dostal jsem blokovou pokutu 200 kč.Podívaly se do záznamů ,vrátily mi ŘP a pustily mne.
Dne 27.5.2019 jsem šel na magistrát za paní,která má na starosti vydávání průkazu řidiče taxi a chtěl jsem průkaz odevzdat,protože jsem nespolehlivý.Paní se podívala do výpisu bod.dodnocení a řekla mi ,že jsem spolehlivý a průkaz si mám nechat.Pak jsem šel na jiný odbor a nechal si vystavit výpis z bod.hodnocení
Poslední přestupek je 20.9.2015 dlel §125c,od té doby nic.Úřednici jsem říkal,že jsem nic nedostal a ona mi ukázal dopis a datum 13.5.2015 ,kdy to poslali.Já jsem se v roce 2013 přestěhoval,ale nechal jsem si zřídit uložení pošty z pův.adresy na poště .Poštu jsem kontroloval,ale nic takového tam nebylo.
Ptám se mám očekávat a na co se mám připravit.
Děkuji za odověd.
Přeji hezký den
Kratochvil
Zobrazit vlákno Vybodování na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Vybodování

ODBORNÍK29. května 2019 (19:50)

Hrozí toto: Řízení bez řidičského oprávnění Poštu doporučuji řešit zřízením datové schránky. To, co jste udělal nemusí fungovat.

Reagovat

RE: RE: Vybodování

TAZATEL29. května 2019 (20:48)

Na odboru dopravy měly celou dobu můj tel.kontakt a navíc kontakt na mého zaměstnavatele( taxislužba),který věděl moji adresu.
Když jsem měl mit zkoušku z místopisu,tak jsem byl telefonicky upozorněn.
A na poště mám od roku 2013 službu odnos na poštu..Pro poštu chodím jednou za týden a nic takového tam nebylo.A to jsem přebíral spoustu dopisů od magistrátu,Mám pocit,že se poštovní úřednice špatně podívala a nic mi nedala.Už se mi to stalo víckrát,protože se magistrátu pár dopisů vrátilo.
No ,musím počkat na správní řízení.
Je zvláštní,že jsou to 4 roky co jsem vybodován a magistrát nejednal.Po uplynutí 3 letého období,kdy nebyl prokázán žádný přestupek ,měl přece poslat dopis s řešením situace.

Reagovat

RE: RE: RE: Vybodování

ODBORNÍK30. května 2019 (06:48)

Ujišťuji vás, že magistrát v ničem nepochybil. Pouze pošta mohla pochybit při doručování. Dá se to možná zhojit,ale neodhadnu, zda by to pomohlo.

Reagovat


Zobrazit všechny otázky a odpovědi k přestupku Řízení bez řidičského oprávnění

Dopustili jste se dopravního přestupku "Řízení bez řidičského oprávnění" a chcete poradit nebo se na něco zeptat? Navštivte sekci Poradna.


Další související bodované přestupky v dopravě:

Sdílejte...