12 bodů

Vše o bodovém systému nejen pro vybodované řidiče

Odmítnutí testu na alkohol / návykové látky

Za spáchání dopravního přestupku "Odmítnutí testu na alkohol / návykové látky" je řidičům přičítáno 7 bodů v rámci bodového systému (bodového hodnocení řidičů). Jedná se tedy o jeden z nejzávažnějšíh přestupků. Tento přestupek nelze řešit na místě udělením příkazu na místě (dříve bloková pokuta), ale po spáchání přestupku je s řidičem zahájeno správní řízení. Ve správním řízení pak hrozí sankce 25.000 – 50.000. Za spáchání tohoto přestupku se udělí i zákaz činnosti (řízení motorových vozidel), konkrétně na 1-2 roky.

Definice přestupku "Odmítnutí testu na alkohol / návykové látky", včetně sankcí a počtu bodů pro bodové hodnocení, je uvedena v následující tabulce:

Přestupek (zkrácené znění)Odmítnutí testu na alkohol / návykové látky
Přestupekpřes výzvu podle § 5 odst. 1 písm. f) a g) se odmítne podrobit vyšetření, zda při řízení vozidla nebo jízdě na zvířeti nebyla ovlivněna alkoholem nebo jinou návykovou látkou, ačkoliv takové vyšetření není spojeno s nebezpečím pro jeho zdraví
Počet bodů v bodovém systému7
Příkaz na místě (dříve bloková pokuta)---
Pokuta ve správním řízení nebo trest v trestním řízení25.000 – 50.000
Zákaz činnosti1-2 roky
Paragraf§ 125c / 1d)


Pokud jste spáchali bodovaný přestupek "Odmítnutí testu na alkohol / návykové látky", doporučujeme dodržovat doporučení jak předejít vybodování. Konkrétní rady k bodovému systému naleznete rovněž v Průvodci bodovým systémem.

Nejnovější související příspěvky v Poradně

Odmítnutí dechové zkoušky

TAZATEL15. prosince 2020 (12:34)

Dobrý den, před tremi dny jsem byl zastaven hlídkou PČR (údajně na udání) a byl jsem vyzván k test na alkohol, což jsem odmítl a následně i odběr krve. Následně jsem byl převezen na služebnu PČR, kde jsem byl umístěn do cely . Trpím klaustrofobií a obcasnymi návaly panickýck atak, proto jsem se nechoval vhodně. Proto jsem byl převezen na záchytnou stanici. Ráno po propuštění jsem pouze odmítl vyjádření i podpis. Řidičský průkaz mi byl odebrán policisty přímo z peněženky, což ovšem nemohu dokázat. Mám pouze jeden doklad o zadržení řidičského průkazu. Moje otázka, týká se současný nouzový stav právní kvalifikace eventuálně výše trestu? Je možné že by řešení nebylo předáno na Mestsky úřad jako přestupek, ale řešilo by se to jako trestný čin u sodu? Děkuji za odpověď.
Zobrazit vlákno Odmítnutí dechové zkoušky na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Odmítnutí dechové zkoušky

ODBORNÍK15. prosince 2020 (13:00)

Pokud jste odmítl, potom je to Odmítnutí testu na alkohol / návykové látky

Reagovat


Pozitivní test na drogy

TAZATEL17. listopadu 2020 (20:01)

Zdravim, mám takovej problém žádné drogy neberu a i přesto mi vyšel 2x pozíitivni test na drogy jeden před 14ti dnama a druhy dnes. Před 14ti dnama sem normálně jel za známým, policajti se mi nalepili na prdel chvíli zamnou jeli a pak zacli houkat.. vzali si doklady a postoupil sem test na alkohol poté přišel i test na drogy pan policajt zamnou přišel už s rozbalenym testem vzal mi ster z úst a řekl mi ze test po celou dobu bude u nich v autě ať si počkám.. pak zamnou přišel a řekl mi ze test je pozitivní bez toho aby mi ten test ukázal .. tak sem sám nabídl ze chci jet na krev ze to proste není možný aby to bylo pozitivní a teď čekám na výsledky testu hned po té co sem jel z nemocnice sem si jel do lékárny koupit svůj vlastní test kde mi všechno vyšlo negativní .A dnes stejný příběh akorát uz sem si vše pohlídál test rozbalíL predemnou a vzal mi ster.. po celou dobu sem policisty slevdobal akorát pan policista asi po třech minutách začal na test tlačit a 3x ten test vzal do ruky a díval se jak test probíhá a opět byl pozitivní.
Měli jsme jet na krev čekal sem až se vyřídí papíry, ale najednou jeden z policistu vyskočil z auta narval mi doklady do ruky a řekl mi ze pro dnešek mám Štěstí ze mají vážnější případ sedli do auta a odjeli pryč. Je tohle možný aby mi do 14ti dnů vyšli 2 testy pozotivni ? Je normální chování policistu ? Děkuji za odpověď
Zobrazit vlákno Pozitivní test na drogy na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Pozitivní test na drogy

ODBORNÍK18. listopadu 2020 (18:22)

Tady je návod na Drugwipe:
http://www.drogovetesty.cz/file/p88.pdf
http://www.drogovetesty.cz/file/p79.pdf
podle toho mustí policie postuppovat. Vždy je podstatné jet na krev jste-li si jist a hlavně se nenechat přesvědčit, že nejezdit. Pak by to totiž bylo Odmítnutí testu na alkohol / návykové látky

Reagovat


Odmítnutí testu na návykové látky v krvi

TAZATEL7. července 2020 (09:58)

Dobrý den,
pár dní zpět 29.6.2020 jsem byl zastaven hlídkou PČR na namátkovou kontrolu orientační test na alkohol vyšel v pořádku, orientační test na drogy se ukázal pozitivní na THC, jak jsem řekl i policistům jsem rekreační uživatel marihuany, ale před touto kontrolou jsem více než 4-5 dní nekouřil. Následně jsem byl význam na krevní test, ten jsem odmítl. Dále vzhledem k mému zdravotnímu stavu užívám denně fenixovy slzy (výtažek z marihuany), ty se po aplikaci pod jazyk vstřebají do organismu. Policisty mi bylo sděleno, že se bude konat řízení o přestupku a ať auto odtlačím a odstavím o pár metrů dále. Dne 1.7. 2020 mi přišel dopis s oznámením zahájení řízení o přestupku proti mé osobě. Nikde jsem se ale nedočetl, zda už mám platný zákaz řízení popřípadě od kdy. Předem děkuji za odpověď a přeji pěkný den.
Zobrazit vlákno Odmítnutí testu na návykové látky v krvi na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Odmítnutí testu na návykové látky v krvi

ODBORNÍK7. července 2020 (21:39)

Nemáte, až bude pravomocné rozhodnutí. Bohužel je to: Odmítnutí testu na alkohol / návykové látky

Reagovat

RE: RE: Odmítnutí testu na návykové látky v krvi

TAZATEL8. července 2020 (06:46)

Děkuji za odpověď

Reagovat


Zobrazit všechny otázky a odpovědi k přestupku Odmítnutí testu na alkohol / návykové látky

Dopustili jste se dopravního přestupku "Odmítnutí testu na alkohol / návykové látky" a chcete poradit nebo se na něco zeptat? Navštivte sekci Poradna.


Další související bodované přestupky v dopravě:

Sdílejte...

Mohlo by se hodit...

Autokamera