12 bodů

Vše o bodovém systému nejen pro vybodované řidiče

Odmítnutí testu na alkohol / návykové látky

Za spáchání dopravního přestupku "Odmítnutí testu na alkohol / návykové látky" je řidičům přičítáno 7 bodů v rámci bodového systému (bodového hodnocení řidičů). Jedná se tedy o jeden z nejzávažnějšíh přestupků. Tento přestupek nelze řešit na místě udělením příkazu na místě (dříve bloková pokuta), ale po spáchání přestupku je s řidičem zahájeno správní řízení. Ve správním řízení pak hrozí sankce 25.000 – 50.000. Za spáchání tohoto přestupku se udělí i zákaz činnosti (řízení motorových vozidel), konkrétně na 1-2 roky.

Definice přestupku "Odmítnutí testu na alkohol / návykové látky", včetně sankcí a počtu bodů pro bodové hodnocení, je uvedena v následující tabulce:

Přestupek (zkrácené znění)Odmítnutí testu na alkohol / návykové látky
Přestupekpřes výzvu podle § 5 odst. 1 písm. f) a g) se odmítne podrobit vyšetření, zda při řízení vozidla nebo jízdě na zvířeti nebyla ovlivněna alkoholem nebo jinou návykovou látkou, ačkoliv takové vyšetření není spojeno s nebezpečím pro jeho zdraví
Počet bodů v bodovém systému7
Příkaz na místě (dříve bloková pokuta)---
Pokuta ve správním řízení nebo trest v trestním řízení25.000 – 50.000
Zákaz činnosti1-2 roky
Paragraf§ 125c / 1d)


Pokud jste spáchali bodovaný přestupek "Odmítnutí testu na alkohol / návykové látky", doporučujeme dodržovat doporučení jak předejít vybodování. Konkrétní rady k bodovému systému naleznete rovněž v Průvodci bodovým systémem.

Nejnovější související příspěvky v Poradně

DOTAZ

TAZATEL27. ledna 2022 (11:43)

Dobrý den. Odmítla jsem při silniční kontrole test na alkohol i drogy. Jaká sankce mě čeká. Děkuji
Zobrazit vlákno DOTAZ na samostatné stránce.

Reagovat

RE: DOTAZ

UŽIVATEL A23. května 2022 (23:06)

Záleží na tom zdali se to stalo prvně nebo ne. Bohužel odmítnutí je trestáno přísněji, je určena spodní hranice, což pokud neodmítnete a budete pozitivní, tak spodní hranice není a můžete dostat např. 4 měsíce a 1.000 Kč.
Vy startujete na 12 měs + 25.000,- Kč + 7 bodů

Reagovat

RE: RE: DOTAZ

ODBORNÍK24. května 2022 (21:06)

Nepište sem bláboly!

Reagovat

RE: RE: RE: DOTAZ

UŽIVATEL A10. června 2022 (01:31)

Vy startujete na 12 měs + 25.000,- Kč + 7 bodů

Jsem tady napsal nějaký blábol? A kde? Přečtěte si příště to, co píši pomalu, aby jste to pochopil, než zase napíšete něco, co naopak bude ukazovat na Vás.

Reagovat

RE: DOTAZ

ODBORNÍK27. ledna 2022 (15:44)

Odmítnutí testu na alkohol / návykové látky

Reagovat


Scita se nalizani thc a odmitnuti krevnich testu

TAZATEL6. ledna 2022 (07:16)

Dobry den, pri silnicni kontrole jsem nalizal thc, krevni test sem odmitl, pracuji jako ostraha nemohu si dovolit trestny cin v rejstriku. Pujde o dva prestupky a dve pokuty nebo jednu a v jake vysi? Dekuji
Zobrazit vlákno Scita se nalizani thc a odmitnuti krevnich testu na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Scita se nalizani thc a odmitnuti krevnich testu

UŽIVATEL A23. května 2022 (23:28)

Odmítačka se trestá přísně : 12 - 24 měsíců zákaz
25 - 50 tis pokuta
- 7 bodů
Lízání je v této třídě grátis :) (pozitivní test ze slin na OPL ve Vašem případě na THC nemá žádnou důkazní hodnotu, tzn. nelze podle výsledku nikoho potrestat, protože test má pouze orientační charakter.

Reagovat

RE: RE: Scita se nalizani thc a odmitnuti krevnich testu

ODBORNÍK24. května 2022 (21:07)

Nepište sem bláboly!

Reagovat

RE: RE: RE: Scita se nalizani thc a odmitnuti krevnich testu

UŽIVATEL A10. června 2022 (01:18)

Spáchání dopravního přestupku "Odmítnutí testu na alkohol / návykové látky" je řidičům přičítáno 7 bodů v rámci bodového systému (bodového hodnocení řidičů). Jedná se tedy o jeden z nejzávažnějších přestupků.Ve správním řízení pak hrozí sankce 25.000 – 50.000. Za spáchání tohoto přestupku se udělí i zákaz činnosti (řízení motorových vozidel), konkrétně na 1-2 roky.
To je z toho Vašeho odkazu, tak si to prosím přečtěte, a potom si přečtěte znovu co jsem napsal a Vy jste to nazval blábolem. Vy vidíte nějaký rozdíl? Jsem moc rád, že máme jasno v tom, kdo tady blábolí. A v odkazu si opravte pravopis : nejzávažnějšíh se píše na konci s ch.

Reagovat

RE: Scita se nalizani thc a odmitnuti krevnich testu

ODBORNÍK6. ledna 2022 (15:28)

Měl by to být přestupek: Odmítnutí testu na alkohol / návykové látky

Reagovat


Odmítnutí krevních testů - přestupek

TAZATEL10. dubna 2022 (03:02)

Dobrý den,
byla jsem zastavena hlídkou k silniční kontrole při cestě do obchodu, těsně před prací. Bohužel pro mě jsem u sebe měla pouze hotovost, ale batoh s doklady mobilem atd jsem ve spěchu nechala doma. Ovšem, páni strážníci mě zastavily několik málo desítek metrů od mého bydliště. Omluvila jsem se tedy, že při sobě nemám doklady, přičemž jsem se snažila vysvětlit, že bydlím nedaleko. Byla mi provedena dechová zkouška, ta vyšla negativní. Ale k mému překvapení test na drogy ukázal pozitivitu na látky, které jsem rozhodně neměla. Za normálních okolností bych rozhodně s odjezdem na krevní testy problém neměla. Vozidlo, které jsem řídila bylo ovšem přítele, měli jsme během cca hodiny a půl odjíždet do práce, s tím, že přítel vozí do práce ještě dalšího našeho kolegu. Nastal tedy problém, neměla jsem možnost navrátit vozidlo, respektive alespoň klíče od něj majiteli. Ačkoliv jsme policejním služebním vozidlem na služebnu projíždeli hlavní třídou přímo kolem mého bytu. Kdybych s nimi odjela na krev, způsobila bych nejen svůj, ale také pozdní příchod dalších dvou osob. Přičemž u nás v práci je na jedné směně max. 5 osob. Absence více než jedné osoby na směně je tedy většinou dost velký problém. V případě kolegy, kterého vozíme a zajišťuje rozvoz pro naši zákaznickou firmu. Toto by byl přímo průšvih, za který by nám od zákaznické firmy hrozila pokuta.... Zkrátka a jednoduše. Kdybych měla u sebe alespoň telefon, nebo byli páni ochotní připrzdit u mého bytu a nechat mě předat klíče majiteli vozidla/mému příteli. Nebyl problém s ničím. Mohlo se na krev ject.
Za nastalých okolností jsem však musela odmítnout. Neb by to pro mě v práci znamenalo velké škody a dost možná i vyhazov.

Nyní mě čeká tedy správní řízení, příjdu o body, hrozí mi pokuta. Nesmím momentálně řídit, ačkoliv jsem byla absolutně střízlivá. Což pochopitelně nemohu nijak prokázat. Jediné co jsem v sobě měla byli léky na bolest /novalgin a valetol/, neb jsem měla během předchozího dne zvýšenou teplotu a necítila jsem se dobře, ani v den silniční kontroly.
Nejspíš asi nemám nějakou možnost jak se proti udělení sankce za tuto situaci nějak bránit?
Pokud ne a bude mi tedy řízení na rok zakázáno + udělena pokuta a odebrány body... jak probíhá navrácení řidičského průkazu, bude třeba znovu skládat zkoušky z autoškoly? Psychotesty?

Předem děkuji za informace
S přáním pěkného dne
...
Zobrazit vlákno Odmítnutí krevních testů - přestupek na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Odmítnutí krevních testů - přestupek

UŽIVATEL A24. května 2022 (03:59)

Rozdíl v odmítnutí je ten, že Vám nehrozí pokuta, protože Vy ji máte danou
a startujete na 25.000,- + 1 rok a -7 bodů a končíte na 50.000,- +2 roky a -7 bodů.j
Pouze nechápu jednu věc. Tvrdíte, že Policie Vám neumožnila předat klíče i když jste jim vysvětlila jak je to důležité. Doufám, že v zápisu to máte tak napsané, že po předání klíčků by jste do nemocnice jela, protože ty testy chcete. A hlavně nechápu, že jste neuvedla, že se po předání klíčků vrátíte a budete vyžadovat ty testy. Proč jste to neudělala? Když nebyl problém?
Být Vámi vůbec bych se k tomu nevyjadřoval, protože až uslyší, že to bylo asi z Novalginu a Valetolu, protože Vám zrovna den předtím nebylo dobře, tak můžete dostat ještě víc protože to tvrdí 97 lidí ze 100. Navíc u Vás to je úplně zbytečné, protože pokud odmítnete, nahlíží se na vás že jste byla pod vlivem OPL aneb jak na feťačku a to že konzumujete na horečku analgetika je v tom jen utvrdíte a pokud tam rozjedete to s tou prací jak jste chtěla ale nešlo to, tak raději dáte 25 tis ze svého a rok autobusem hlavně aby ostatní neměli problém tak to nechci vidět.
Po zaplacení pokuty lze žádat o podmínku na druhou polovinu trestu, do roku se nic nedělá. A rok a výš = děláte vše.

Reagovat

RE: RE: Odmítnutí krevních testů - přestupek

ODBORNÍK24. května 2022 (21:10)

Na Vaše rady tu nikdo není zvědav!

Reagovat

RE: Odmítnutí krevních testů - přestupek

ODBORNÍK10. dubna 2022 (09:28)

Pokud jste u sebe neměla řidičák, zatím řídit smíte. Je zcela nepodstatné, jaké jste měla důvody k odmítnutí. Je to tento přestupek: Odmítnutí testu na alkohol / návykové látky

Reagovat

RE: RE: Odmítnutí krevních testů - přestupek

UŽIVATEL A24. května 2022 (01:54)

To co jste napsal - "Je zcela nepodstatné, jaké jste měla důvody k odmítnutí" je pochopitelně nesmysl, protože jsou důvody, které zcela mění situaci a zpravidla vznikají pochybením policistů. Uvedu 2 příklady
Půl promile alkoholu nadýchal řidič Škody, který narazil do Mercedesu a způsobil více než stotisícovou škodu. Poté, co jej policisté chtěli k odběru krve převézt do druhé nemocnice a upozornili ho, že jej nedopraví zpátky na místo nehody, tak poukázal, že má psy a požádal policisty, aby se aspoň cestou stavili u něho doma, kde chtěl nechat oba psy a vzít si peníze na cestu zpátky. Když policisté nechtěli vyhovět, odmítl se podrobit odběru vzorků, což je v přestupkovém řízení i u soudu považováno za přitěžující okolnost.
2. Půlnoc, hlídka zastaví vůz z důvodu kontroly. V autě řidič a vzadu v sedačce spí asi 3 leté dítě. Při dotazu na alkohol se řidič usmívá a ukazuje na dítě, že veze šéfovou, takže pít nesmí a navíc je abstinent, ani nekouří. Test je OK. Test na OPL? Řidič žertuje, že to ho nenapadlo, že by přeskočil cig+alkohol a skočil přímo do heroinu a s testem souhlasí. Test je pozitivní. Řidič žádá sám o odběr krve a moči, Policie chce aby zavolal matku dítěte aby si pro něj přijela. Řidič nemá tel a matka bydlí 100km daleko a nemá auto. Řidič tvrdí, že dítě přendá i se sedačkou, že se ani nevzbudí. Policie nesouhlasí. Má zavolat rodičům - řidič znovu říká že nemá tel, rodičům je přes 80 bydlí 40km odtud a je po půlnoci. Nakonec Policie chce volat sociálku. Řidič se ptá jak to bude probíhat, jestli sociálka přijede řidič vzbudí 3 leté dítě, dá ho cizímu člověku a odjede? Aby se dítě zbláznilo? Nebo ho nechá spát a dítě se zblázní až se probudí a uvidí neznámou osobu a táta nikde? Policii to nezajímá . Řidič za těchto podmínek odmítá, protože takový postup není v zájmu dítěte. Policie mu odebírá řp s tím že auto musí uzamknout a jít pěšky. Řidič prosí aby mohl dovézt dítě domů cca 3 km. Policie nesouhlasí, že jí to nezajímá. Řidič s úsměvem říká, že to je vzájemné, a omluví se, že jejich rozhodnutí neakceptuje protože není v zájmu dítěte, takže dítě odveze domů, což také udělal.
A jak to dopadlo? Prvního řidiče osvobodil až NS. 2 řidič se svým obhájcem to stopli hned v přestupkovém řízení.

Reagovat


Zobrazit všechny otázky a odpovědi k přestupku Odmítnutí testu na alkohol / návykové látky

Dopustili jste se dopravního přestupku "Odmítnutí testu na alkohol / návykové látky" a chcete poradit nebo se na něco zeptat? Navštivte sekci Poradna.


Další související bodované přestupky v dopravě:

Sdílejte...

Mohlo by se hodit...

Autokamera