12 bodů

Vše o bodovém systému nejen pro vybodované řidiče

Stání na místě vyhrazeném pro invalidy

Za spáchání dopravního přestupku "Stání na místě vyhrazeném pro invalidy" nejsou v rámci bodového hodnocení řidičů přičítány žádné body. Přestupek je možné vyřešit příkazem na místě (udělením pokuty) do 10.000,- Kč. V případě zahájení správního řízení hrozí sankce 5.000 – 10.000.

POZOR: Sankce za spáchání tohoto přestupku byly v minulosti odlišné. Podívejte se na přehled změn v bodovém systému a pokutách.

Definice přestupku "Stání na místě vyhrazeném pro invalidy", včetně sankcí a počtu bodů pro bodové hodnocení, je uvedena v následující tabulce:

Přestupek (zkrácené znění)Stání na místě vyhrazeném pro invalidy
Přestupekpři řízení vozidla neoprávněně stojí s vozidlem na parkovišti vyhrazeném pro vozidlo označené parkovacím průkazem pro osoby se zdravotním postižením nebo v rozporu s § 67 odst. 4 neoprávněně použije parkovací průkaz pro osoby se zdravotním postižením při stání nebo při jízdě
Počet bodů v bodovém systému0
Příkaz na místě (dříve bloková pokuta)do 10.000,- Kč
Pokuta ve správním řízení nebo trest v trestním řízení5.000 – 10.000
Zákaz činnosti---
Paragraf§ 125c / 1f) 11.


Nejnovější související příspěvky v Poradně

Stání na místě pro invalidy

TAZATEL4. března 2018 (14:27)

Dobrý den, můžou mi odebrat ve správním řízení ŘP za parkování na místě pro invalidy? Vodorovná značka nebyla vidět, byl led na silnici a svislou značku jsem přehlédla.. Policisté mi řekli, že to nemůžou projednat na místě.. Invalida, který policii zavolal se mi smál, že budu půl roku bez řidičáku a dostanu vysokou pokutu.
Opravdu se za parkování na invalidech odebírá ŘP?
Zobrazit vlákno Stání na místě pro invalidy na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Stání na místě pro invalidy

ODBORNÍK4. března 2018 (16:09)

Jen pokuta. Pokud ale bylo vodorovné značení nezřetelné, nemuselo by to být toto: Stání na místě vyhrazeném pro invalidy

Reagovat

RE: RE: Stání na místě pro invalidy

UŽIVATEL A22. srpna 2019 (08:47)

Dobrý den. Ve správním řízená mi byla uložena povinnost uhradit 5000 Kč. Označení svislé i podélné (jen to svislé bylo až za parkovacím stáním ve směru jízdy), pozemek soukromý leč bez závory. Nějaká naděje na vivinění se? Důvodem zaparkování takhle blbě byla situace - horko, dítě, nemoc, stín, obchodní centrum, zkrat, že s dítětem mohu zaparkovat u obchoďáku i na invalidech, asi že je to zkrátka trochu jině místo, než např. na ulici. Dodatečný dotaz - pokud přijmu trest, bude to někde vidět a každý policajt se na mne bude dívat jako na toho hajzla, co parkuje na invalidech (mimochodem udělal jsem to poprvý v životě :) Děkuji za rady.

Reagovat

RE: RE: RE: Stání na místě pro invalidy

ODBORNÍK22. srpna 2019 (17:49)

Bude to v EKŘ. Můžete podat odpor a bránit se ve správním řízeni.

Reagovat


Parkovani na invalidech

TAZATEL15. února 2018 (13:59)

Dobry den. Dnes jsem jela s detmi na nakup. Deti 4roky a pul roku. Trikrat jsem objela parkoviste a nebylo misto. Jen uzke kde bych ztezi vystoupila sama.natoz vyndala dceru a z druhe strany vajicko se synem. Zaparkovala jsem na nejposlednejsim Miste pro invalidy.nez jsem vyndala deti z auta byli za mnou mestska policie.obestoupili auti a hned doklady. Vysvetlila jsem ze nebylo misto abych mohla vysadit deti a tak jsem zajela sem. Hned jsem chtela odparkovat ale zacali mi branit.vyfotili auto.vzali doklady....nandala jsem deti a odjela uplne pryc. Zadny papir se mnou nesepsali.nic mi nerekli a odjeli...pry me nahlasili...co to pro me prosim znamena.ze pujdu k soudu.nebo nekam me zavolaji na policii nebo co????nechapu...a parkoviste u lidlu se vzahuje k tomu aby me takto dokladovali???? A nerekli nic k tomu co bude????prosim poradte. Jsem zmatena a nevim co mam ocekavat. Dekuji M
Zobrazit vlákno Parkovani na invalidech na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Parkovani na invalidech

ODBORNÍK15. února 2018 (19:11)

Podstatné je jak to bylo označeno a o jaký jde pozemek. V krajním případě je to Stání na místě vyhrazeném pro invalidy

Reagovat


Částečné stání na místě pro invalidy

TAZATEL7. prosince 2017 (23:31)

Dobrý den, včera jsem zaparkovala a bohužel zadním kolem jsem stála na hranici vymezení místa pro invalidy, tudíž jsem přesahovala do označeného místa, což jsem zjistila až v momentě, kdy jsem se k autu vrátila a byla tam policie a invalida, kterému to místo patří, zavolal je neboť tam údajně nemohl zaparkovat i když tam místa měl stále dost. Rada bych se zeptala, zda i toto je přestupek? Nejdříve mi chtěli dát pokutu a pak si to rozmysleli a že to půjde na město, tak nevím, co si o tom mám myslet...Vyznačení na silnici je vidět cca z 50%, ale značka s spz tam je..
Děkuji za odpověď
Zobrazit vlákno Částečné stání na místě pro invalidy na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Částečné stání na místě pro invalidy

ODBORNÍK8. prosince 2017 (13:34)

Budou vinit z tohoto: Stání na místě vyhrazeném pro invalidy Za Vámi sdělených okolností by to spíš mělo být Jiné porušení povinností

Reagovat


Zobrazit všechny otázky a odpovědi k přestupku Stání na místě vyhrazeném pro invalidy

Dopustili jste se dopravního přestupku "Stání na místě vyhrazeném pro invalidy" a chcete poradit nebo se na něco zeptat? Navštivte sekci Poradna.


Další související bodované přestupky v dopravě:

Sdílejte...

Mohlo by se hodit...

Autokamera