12 bodů

Vše o bodovém systému nejen pro vybodované řidiče

Ohrožení chodce na přechodu

Za spáchání dopravního přestupku "Ohrožení chodce na přechodu" jsou řidičům přičítány 4 body v rámci bodového systému (bodového hodnocení řidičů). Jedná se tedy o "středně závažný" přestupek. Přestupek je možné vyřešit příkazem na místě (udělením pokuty) do 2500,- Kč. V případě zahájení správního řízení hrozí sankce 2.500 – 5.000. Za spáchání tohoto přestupku se udělí i zákaz činnosti (řízení motorových vozidel), konkrétně na 1 - 6 měs. (spáchá-li 2x a vícekrát za 12 měsíců po sobě jdoucích).

Definice přestupku "Ohrožení chodce na přechodu", včetně sankcí a počtu bodů pro bodové hodnocení, je uvedena v následující tabulce:

Přestupek (zkrácené znění)Ohrožení chodce na přechodu
Přestupekpři řízení vozidla v rozporu s § 5 odst. 2 písm. f) neumožní chodci na přechodu pro chodce nerušené a bezpečné přejití vozovky
Počet bodů v bodovém systému4
Příkaz na místě (dříve bloková pokuta)do 2500,- Kč
Pokuta ve správním řízení nebo trest v trestním řízení2.500 – 5.000
Zákaz činnosti1 - 6 měs. (spáchá-li 2x a vícekrát za 12 měsíců po sobě jdoucích)
Paragraf§ 125c / 1f) 6.a)


Pokud jste spáchali bodovaný přestupek "Ohrožení chodce na přechodu", doporučujeme dodržovat doporučení jak předejít vybodování. Konkrétní rady k bodovému systému naleznete rovněž v Průvodci bodovým systémem.

Nejnovější související příspěvky v Poradně

Sražený chodec na přechodu

TAZATEL6. října 2020 (05:37)

Dobrý den,
bohužel jsem při odbočování z hlavní silnice na vedlejší v centru města srazil chodce na přechodu, který měl pravděpodobně zelenou. Zatím, dle mého, si chodec cestu zkracoval a rozběhl se z chodníku, kdy ještě nebyl na přechodu v černém oblečení se sluchátky v uších (zatím pouze moje domněnka, ale pravděpodobně budou záznamy z kamer). Chodce jsem zaregistroval až v moment, kdy se objevil před vozidlem. Chodci jsem poskytl první pomoc, byl při vědomí a s mým jistenim jsem přešli na chodník. Dle záchranářů ze sanitky má muž pouze oderky a nevypadá to na nic vážného. Muže sanitka odvezla na vyšetření a asi za hodinu jsem se od dopravní police, že má muž pravděpodobně asi otres mozku. Muž byl cizí národnosti a asi neměl povolení k pobytu, ani pojištění. Co mi v tomto případě hrozí za postih, případně prosím o doporučení advokáta na dopravní právo, který by mě mohl zastupovat (ideálně okres Hodonin nebo Brno).
Děkuji.
Zobrazit vlákno Sražený chodec na přechodu na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Sražený chodec na přechodu

ODBORNÍK6. října 2020 (07:41)

Může to být ublížení n azdraví z nedbalosti podle § 148 trestního zákoníku. Vyčkejte, zda Vás obviní.

Reagovat

RE: RE: Sražený chodec na přechodu

TAZATEL6. října 2020 (15:35)

Dobrý den, děkuji za odpověď. Můžete mi prosím doporučit advokátka, který se zabývá dopravním právem, ideálně okres Hodonin, případně blízké okolí či Brno? Děkuji.

Reagovat

RE: RE: RE: Sražený chodec na přechodu

ODBORNÍK7. října 2020 (08:05)

Zkuste najít na vyhledávači advokátů: https://vyhledavac.cak.cz/

Reagovat

RE: RE: RE: RE: Sražený chodec na přechodu

TAZATEL11. října 2020 (12:44)

Sražený pan nedal policii souhlas k nahlížení do lékařské zprávy. Další den ráno po nehodě byl propuštěn. Policie mi po telefonu řekla, že předává celou záležitost na prestupokove magistrátu, takže je pravděpodobnost, že se nebude jednat o trestní stíhání. Co mi tedy hrozí, pokud se bude jednat jenom o přestupek? Děkuji.

Reagovat

RE: RE: RE: RE: RE: Sražený chodec na přechodu

ODBORNÍK11. října 2020 (15:27)

Nějaký pestupeks ohroením chodce na přechodu. Asi Ohrožení chodce na přechodu

Reagovat


poražení chodce na přechodu

TAZATEL23. ledna 2013 (10:30)

Dobrý den, syn způsobil dopravní nehodu. Na přechodu přehlédl maminku s kočárkem. Aby zabránil sražení chodkyně, strhl řízení a naboural do zábradlí. Bohužel levou částí auta -drcnul- do kočárku,který se převrátil.K nehodě byla volána policie a záchranka, která odvezla dítě (cca 2 roky)do nemocnice. Dítě nebylo zraněno, zůstalo s matkou do druhého dne pouze na pozorování.Syn jel rychlostí 40km/h, zkouška na alkohol negativní.Můžete prosím posoudit jaké sankce synovi hrozí?
Zobrazit vlákno poražení chodce na přechodu na samostatné stránce.

Reagovat

RE: poražení chodce na přechodu

ODBORNÍK23. ledna 2013 (18:17)

Nejspíše to bude toto:
Bližší info viz Ohrožení chodce na přechodu - § 125c / 1f) 6.a)

Reagovat

RE: RE: poražení chodce na přechodu

TAZATEL23. ledna 2013 (19:26)

Děkuji za odpověď

Reagovat


Zobrazit všechny otázky a odpovědi k přestupku Ohrožení chodce na přechodu

Dopustili jste se dopravního přestupku "Ohrožení chodce na přechodu" a chcete poradit nebo se na něco zeptat? Navštivte sekci Poradna.


Další související bodované přestupky v dopravě:

Sdílejte...

Mohlo by se hodit...

Autokamera