12 bodů

Vše o bodovém systému nejen pro vybodované řidiče

Úmyslné nezastavení na pokyn "Stůj"

Za spáchání dopravního přestupku "Úmyslné nezastavení na pokyn "Stůj"" je řidičům přičítáno 5 bodů v rámci bodového systému (bodového hodnocení řidičů). Jedná se tedy o "závažnější" přestupek. Tento přestupek nelze řešit na místě udělením příkazu na místě (dříve bloková pokuta), ale po spáchání přestupku je s řidičem zahájeno správní řízení. Ve správním řízení pak hrozí sankce 2.500 – 5.000 nebo 4.000-7.500 (spáchá-li 2x a vícekrát za 12 po sobě jdoucích kalendářních měsíců). Za spáchání tohoto přestupku se udělí i zákaz činnosti (řízení motorových vozidel), konkrétně na 1 - 6 měs..

Definice přestupku "Úmyslné nezastavení na pokyn "Stůj"", včetně sankcí a počtu bodů pro bodové hodnocení, je uvedena v následující tabulce:

Přestupek (zkrácené znění)Úmyslné nezastavení na pokyn "Stůj"
Přestupekv rozporu s § 4 odst. b) a c) úmyslné nezastavení vozidla na pokyn "Stůj" daný při řízení anebo usměrňování provozu na pozemních komunikacích anebo při dohledu na bezpečnost a plynulost provozu na pozemních komunikacích osobou k tomu oprávněnou
Počet bodů v bodovém systému5
Příkaz na místě (dříve bloková pokuta)
Pokuta ve správním řízení nebo trest v trestním řízení2.500 – 5.000 nebo 4.000-7.500 (spáchá-li 2x a vícekrát za 12 po sobě jdoucích kalendářních měsíců)
Zákaz činnosti1 - 6 měs.
Paragraf§ 125c / 1f) 5.


Pokud jste spáchali bodovaný přestupek "Úmyslné nezastavení na pokyn "Stůj"", doporučujeme dodržovat doporučení jak předejít vybodování. Konkrétní rady k bodovému systému naleznete rovněž v Průvodci bodovým systémem.

Související přestupky

POZOR: § 125c / 1f) 5. definuje kromě tohoto přestupku ještě následující:


Nejnovější související příspěvky v Poradně

Neúmyslné zastavení PČR

TAZATEL15. června 2020 (11:47)

Dobrý den,
jak se kvalifikuje ve správním řízení postih za neúmyslné zastavení hlídce PČR. Hlídka byla schovaná za křovím v křižovatce tvaru X. Já zrovna odbočoval vlevo a hlídky si všiml na poslední chvíli když už jsem odbočoval. Zastavil jsem na bezpečném místě za křožovatkou. PČR přesto trvá na neuposlehnutí pokynu k zastavení. Kontrola nic nezjistila.
Zobrazit vlákno Neúmyslné zastavení PČR na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Neúmyslné zastavení PČR

ODBORNÍK15. června 2020 (12:55)

Určitě to není nezastevení. Bude se to nejspíše řešit ve správním řízení. doporučuji vzít si advokáta. Je to : Úmyslné nezastavení na pokyn "Stůj"

Reagovat


Nesprávná právní kvalifikace v bloku na pokutu

TAZATEL6. června 2018 (13:37)

Dobrý den, v březnu jsem dostal pokutu za přestupek, nicméně policista v bloku na pokutu na místě nezaplacenou uvedl spatný paragraf - uvedl jiný přestupek, než kterého jsem se dopustil. Na konci května jsem dostal psaní od PČR, ve kterém stálo, že rozhodnutí se z důvodu špatné právní kvalifikace ruší, a já se můžu odvolat a požádat o vrácení pokuty. Tak jsem také učinil, načež mi bylo vráceno 1000,- Kč. Následně jsem obdržel psaní, ve kterém stojí, že se můžu účastnit nového projednání přestupku, v případě, že tak neučiním, bude věc předána k projednání správnímu orgánu. Dnes jsem se osobně dostavil k projednání na oddělení policie, popsal jsem, jak k přestupku mělo dojít, načež mi policistka sdělila, že můj popis děje se rozchází s tím, co uvedl policista. Pro upřesnění - šlo o nezastavení na pokyn regulovčíka, respektive jsem zastavil o něco později, křižovatku jsem neprojel. Policisté měli v danou chvíli nějaké zkoušky a střídali se při řízení křižovatky, vše natáčeli. Policista mi však do bločku uvedl jak špatný paragraf, tak špatnou právní kvalifikaci. Zajímá mě, jaký bude další postup ve věci a jaký mohu dostat trest?
Zobrazit vlákno Nesprávná právní kvalifikace v bloku na pokutu na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Nesprávná právní kvalifikace v bloku na pokutu

ODBORNÍK6. června 2018 (14:15)

Nevím, možná toto: Úmyslné nezastavení na pokyn "Stůj"

Reagovat

RE: RE: Nesprávná právní kvalifikace v bloku na pokutu

TAZATEL6. června 2018 (14:21)

Tato kvalifikace predpoklada umysl, v bloku je jasne uvedena nedbalost ...

Reagovat

RE: RE: RE: Nesprávná právní kvalifikace v bloku na pokutu

ODBORNÍK6. června 2018 (15:45)

Blok byl zrušen, teď bude správní řízení. Třeba toto: Nezastavení na červenou (nebo pokyn "Stůj") Ale jasnovidec nejsem.

Reagovat


Jízda bez technicke

TAZATEL31. března 2017 (00:23)

Dobrý den chtěla bych se zeptat... Ujela jsem policii na motorce, mám na ni ridicak ale nechtěla jsem zastavit protože mám na ni propadlou technickou... Nevím jestly viděli mou SPZ chtěla jsem se jen zeptat co mi hrozí pokud by na me prisly děkuji
Zobrazit vlákno Jízda bez technicke na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Jízda bez technicke

ODBORNÍK31. března 2017 (06:43)

Úmyslné nezastavení na pokyn "Stůj"

Reagovat


Zobrazit všechny otázky a odpovědi k přestupku Úmyslné nezastavení na pokyn "Stůj"

Dopustili jste se dopravního přestupku "Úmyslné nezastavení na pokyn "Stůj"" a chcete poradit nebo se na něco zeptat? Navštivte sekci Poradna.


Další související bodované přestupky v dopravě:

Sdílejte...

Mohlo by se hodit...

Autokamera