12 bodů

Vše o bodovém systému nejen pro vybodované řidiče

Nezastavení na červenou (nebo pokyn "Stůj")

Za spáchání dopravního přestupku "Nezastavení na červenou (nebo pokyn "Stůj")" je řidičům přičítáno 5 bodů v rámci bodového systému (bodového hodnocení řidičů). Jedná se tedy o "závažnější" přestupek. Přestupek je možné vyřešit příkazem na místě (udělením pokuty) do 2500,- Kč. V případě zahájení správního řízení hrozí sankce 2.500 – 5.000 nebo 4.000-7.500 (spáchá-li 2x a vícekrát za 12 po sobě jdoucích kalendářních měsíců). Za spáchání tohoto přestupku se udělí i zákaz činnosti (řízení motorových vozidel), konkrétně na 1 - 6 měs. (spáchá-li 2x a vícekrát za 12 měsíců po sobě jdoucích).

POZOR: Sankce za spáchání tohoto přestupku byly v minulosti odlišné. Podívejte se na přehled změn v bodovém systému a pokutách.

Definice přestupku "Nezastavení na červenou (nebo pokyn "Stůj")", včetně sankcí a počtu bodů pro bodové hodnocení, je uvedena v následující tabulce:

Přestupek (zkrácené znění)Nezastavení na červenou (nebo pokyn "Stůj")
Přestupekv rozporu s § 4 odst. b) a c) nezastavení vozidla na signál, který řidiči přikazuje zastavit vozidlo nebo na pokyn "Stůj" daný při řízení anebo usměrňování provozu na pozemních komunikacích anebo při dohledu na bezpečnost a plynulost provozu na pozemních komunikacích osobou k tomu oprávněnou (Postačuje nedbalostně!)
Počet bodů v bodovém systému5
Příkaz na místě (dříve bloková pokuta)do 2500,- Kč
Pokuta ve správním řízení nebo trest v trestním řízení2.500 – 5.000 nebo 4.000-7.500 (spáchá-li 2x a vícekrát za 12 po sobě jdoucích kalendářních měsíců)
Zákaz činnosti1 - 6 měs. (spáchá-li 2x a vícekrát za 12 měsíců po sobě jdoucích)
Paragraf§ 125c / 1f) 5.


Pokud jste spáchali bodovaný přestupek "Nezastavení na červenou (nebo pokyn "Stůj")", doporučujeme dodržovat doporučení jak předejít vybodování. Konkrétní rady k bodovému systému naleznete rovněž v Průvodci bodovým systémem.

Související přestupky

POZOR: § 125c / 1f) 5. definuje kromě tohoto přestupku ještě následující:


Nejnovější související příspěvky v Poradně

Nesprávná právní kvalifikace v bloku na pokutu

TAZATEL6. června 2018 (13:37)

Dobrý den, v březnu jsem dostal pokutu za přestupek, nicméně policista v bloku na pokutu na místě nezaplacenou uvedl spatný paragraf - uvedl jiný přestupek, než kterého jsem se dopustil. Na konci května jsem dostal psaní od PČR, ve kterém stálo, že rozhodnutí se z důvodu špatné právní kvalifikace ruší, a já se můžu odvolat a požádat o vrácení pokuty. Tak jsem také učinil, načež mi bylo vráceno 1000,- Kč. Následně jsem obdržel psaní, ve kterém stojí, že se můžu účastnit nového projednání přestupku, v případě, že tak neučiním, bude věc předána k projednání správnímu orgánu. Dnes jsem se osobně dostavil k projednání na oddělení policie, popsal jsem, jak k přestupku mělo dojít, načež mi policistka sdělila, že můj popis děje se rozchází s tím, co uvedl policista. Pro upřesnění - šlo o nezastavení na pokyn regulovčíka, respektive jsem zastavil o něco později, křižovatku jsem neprojel. Policisté měli v danou chvíli nějaké zkoušky a střídali se při řízení křižovatky, vše natáčeli. Policista mi však do bločku uvedl jak špatný paragraf, tak špatnou právní kvalifikaci. Zajímá mě, jaký bude další postup ve věci a jaký mohu dostat trest?
Zobrazit vlákno Nesprávná právní kvalifikace v bloku na pokutu na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Nesprávná právní kvalifikace v bloku na pokutu

ODBORNÍK6. června 2018 (14:15)

Nevím, možná toto: Úmyslné nezastavení na pokyn "Stůj"

Reagovat

RE: RE: Nesprávná právní kvalifikace v bloku na pokutu

TAZATEL6. června 2018 (14:21)

Tato kvalifikace predpoklada umysl, v bloku je jasne uvedena nedbalost ...

Reagovat

RE: RE: RE: Nesprávná právní kvalifikace v bloku na pokutu

ODBORNÍK6. června 2018 (15:45)

Blok byl zrušen, teď bude správní řízení. Třeba toto: Nezastavení na červenou (nebo pokyn "Stůj") Ale jasnovidec nejsem.

Reagovat


dopravní nehoda

TAZATEL15. února 2016 (16:21)

Dobrý den,
jaký je prosím trest za způsobení dopravní nehody při vjezdu do křižovatky na červenou? Body, pokuta, odebrání ŘP? Děkuji.
Zobrazit vlákno dopravní nehoda na samostatné stránce.

Reagovat

RE: dopravní nehoda

ODBORNÍK15. února 2016 (19:48)

minimálně Nezastavení na červenou (nebo pokyn "Stůj")

Reagovat


jízda křižovatkou na oranžovou

TAZATEL16. ledna 2016 (21:20)

Dobrý den,

vjel jsem do křižovatky na oranžovou a projel jí. Zastavili mě policisté a tvrdili, že jsem měl dost času před křižovatkou zastavit a vyměřili mi pokutu 600kč. Radši jsem ji zaplatil. Chtěl jsem se zeptat, zda přijdu i o body, zatím jsem nikde nezjistil, zda nerespektování signálu POZOR,se postihuje i bodově.
Děkuji. Zdenek.
Zobrazit vlákno jízda křižovatkou na oranžovou na samostatné stránce.

Reagovat

RE: jízda křižovatkou na oranžovou

ODBORNÍK16. ledna 2016 (22:49)

Ano Nezastavení na červenou (nebo pokyn "Stůj")

Reagovat

RE: RE: jízda křižovatkou na oranžovou

TAZATEL17. ledna 2016 (17:05)

Myslím, že to tak není, nejedná se přece o vjetí do křižovatky na červenou, nedošlo k porušení pokynu " Stůj",.

Reagovat

RE: RE: RE: jízda křižovatkou na oranžovou

ODBORNÍK17. ledna 2016 (17:12)

Přečtěte si § 70 zákona o silničním provozu.

Reagovat


Zobrazit všechny otázky a odpovědi k přestupku Nezastavení na červenou (nebo pokyn "Stůj")

Dopustili jste se dopravního přestupku "Nezastavení na červenou (nebo pokyn "Stůj")" a chcete poradit nebo se na něco zeptat? Navštivte sekci Poradna.


Další související bodované přestupky v dopravě:

Sdílejte...

Mohlo by se hodit...

Autokamera