12 bodů

Vše o bodovém systému nejen pro vybodované řidiče

Řízení ve stavu vylučujícím způsobilost (alkohol a návykové látky)

Za spáchání přečinu "Řízení ve stavu vylučujícím způsobilost (alkohol a návykové látky)" je řidičům přičítáno 7 bodů v rámci bodového systému (bodového hodnocení řidičů). Tento skutek je vždy projednáván soudem. V trestním řízení pak hrozí sankce Odnětí svobody až do 3 let, peněžitý trest. Za spáchání tohoto přečinu se obvykle udělí i zákaz činnosti (řízení motorových vozidel), konkrétně na 1-10 let.

Definice přečinu "Řízení ve stavu vylučujícím způsobilost (alkohol a návykové látky)", včetně sankcí a počtu bodů pro bodové hodnocení, je uvedena v následující tabulce:

Přečin (zkrácené znění)Řízení ve stavu vylučujícím způsobilost (alkohol a návykové látky)
Přečinřízení vozidla ve stavu vylučujícím způsobilost, který si řidič přivodil vlivem návykové látky (podle §130 TZ alkohol, omamné látky, psychotropní látky a ostatní látky způsobilé nepříznivě ovlivnit psychiku člověka nebo jeho ovládací nebo rozpoznávací schopnosti nebo sociální chování)
Počet bodů v bodovém systému7
Příkaz na místě (dříve bloková pokuta)---
Pokuta ve správním řízení nebo trest v trestním řízeníOdnětí svobody až do 3 let, peněžitý trest
Zákaz činnosti1-10 let
Paragraf§274 TZ


Pokud jste spáchali přečin "Řízení ve stavu vylučujícím způsobilost (alkohol a návykové látky)", doporučujeme dodržovat doporučení jak předejít vybodování. Konkrétní rady k bodovému systému naleznete rovněž v Průvodci bodovým systémem.

Nejnovější související příspěvky v Poradně

Alkohol za volantem

TAZATEL3. srpna 2020 (16:28)

Dobrý den.
Před několika dny jsem byl namátkou zastaven silniční kontrolou. První dechová zkouška v 4:00 ukázala 0,98p, druhá 1,20 a třetí 1,00 promile. Poté jsem podstoupil odběr krve v 5:00.Dness mi volala policie že v krvi mi bylo naměřeno 0,85 promile ale po přičtení jakési časové prodlevy mezi odběrem a dechovou zkouškou mi vypočitali hladinu alkoholu na 1,02 a vyšetřují to jako trestný čin.Přestal jsem pít 5 hodin před jízdou,potom šel spát. Bohužel po probuzení jsem hned usedl za volant.Ješte podotýkám že cca před dvanácti lety mi z podobného důvodu už jednou ŘP odebrán byl na půl roku. Prosím o váš názor s jakou pokutou a dobou odebrání ŘP budu muset přibližně počítat. Dekuji
Zobrazit vlákno Alkohol za volantem na samostatné stránce.

Reagovat


Alkohol za volantem

TAZATEL22. července 2020 (21:10)

Dobrý den když jsem dýchal poprvé hodnota byla 1.44 po druhé 1.33..Krevní výsledek 1.02...bude to přestupek či trestní čin ? Děkuji
Zobrazit vlákno Alkohol za volantem na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Alkohol za volantem

ODBORNÍK22. července 2020 (22:03)

Bude to Řízení ve stavu vylučujícím způsobilost (alkohol a návykové látky)

Reagovat


Odebrání ŘP 1,9 promile

TAZATEL9. června 2020 (23:07)

Dobrý den před několika dny mi byl odebrán ŘP nadýchal jsem 1,8 po chvíli 1,9 promile. Nekladl jsem odpor, spolupracoval jsem a v minulosti jsem neměl žádný přestupek. Chtěl jsem se zeptat jaký mi hrozí trest protože jsem obdržel první dopis z úřadu ve kterém stojí ,,zahájení řízení zadrženi ŘP do doby pravomocného rozhodnutí o trestném činu” a četl jsem ze mužů jít do vězení až na 3 roky dekuji za odpověď
Zobrazit vlákno Odebrání ŘP 1,9 promile na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Odebrání ŘP 1,9 promile

ODBORNÍK10. června 2020 (07:14)

Toto jsou limity: Řízení ve stavu vylučujícím způsobilost (alkohol a návykové látky)

Reagovat

RE: RE: Odebrání ŘP 1,9 promile

TAZATEL10. června 2020 (09:28)

Půjdu do vězení to mě trosku vydesilo?

Reagovat

RE: RE: RE: Odebrání ŘP 1,9 promile

ODBORNÍK10. června 2020 (14:53)

Podmínka, basa ne

Reagovat


Zobrazit všechny otázky a odpovědi k přestupku Řízení ve stavu vylučujícím způsobilost (alkohol a návykové látky)

Dopustili jste se přečinu "Řízení ve stavu vylučujícím způsobilost (alkohol a návykové látky)" a chcete poradit nebo se na něco zeptat? Navštivte sekci Poradna.


Další související bodované přestupky v dopravě:

Sdílejte...

Mohlo by se hodit...

Autokamera