12 bodů

Vše o bodovém systému nejen pro vybodované řidiče

Řízení ve stavu vylučujícím způsobilost (alkohol a návykové látky)

Za spáchání přečinu "Řízení ve stavu vylučujícím způsobilost (alkohol a návykové látky)" je řidičům přičítáno 7 bodů v rámci bodového systému (bodového hodnocení řidičů). Tento skutek je vždy projednáván soudem. V trestním řízení pak hrozí sankce Odnětí svobody až do 3 let, peněžitý trest. Za spáchání tohoto přečinu se obvykle udělí i zákaz činnosti (řízení motorových vozidel), konkrétně na 1-10 let.

Definice přečinu "Řízení ve stavu vylučujícím způsobilost (alkohol a návykové látky)", včetně sankcí a počtu bodů pro bodové hodnocení, je uvedena v následující tabulce:

Přečin (zkrácené znění)Řízení ve stavu vylučujícím způsobilost (alkohol a návykové látky)
Přečinřízení vozidla ve stavu vylučujícím způsobilost, který si řidič přivodil vlivem návykové látky (podle §130 TZ alkohol, omamné látky, psychotropní látky a ostatní látky způsobilé nepříznivě ovlivnit psychiku člověka nebo jeho ovládací nebo rozpoznávací schopnosti nebo sociální chování)
Počet bodů v bodovém systému7
Příkaz na místě (dříve bloková pokuta)---
Pokuta ve správním řízení nebo trest v trestním řízeníOdnětí svobody až do 3 let, peněžitý trest
Zákaz činnosti1-10 let
Paragraf§274 TZ


Pokud jste spáchali přečin "Řízení ve stavu vylučujícím způsobilost (alkohol a návykové látky)", doporučujeme dodržovat doporučení jak předejít vybodování. Konkrétní rady k bodovému systému naleznete rovněž v Průvodci bodovým systémem.

Nejnovější související příspěvky v Poradně

Řízení pod vlivem bez řidičského průkazu

TAZATEL10. března 2023 (01:05)

Dobrý den,můj přítel si vzal mé auto a jel si pro cigarety na pumpu.Chytili ho policisté a naměřili mu kolem 1,5 promile.Nemá řidičský průkaz.Samozřejmě ho vyzvali k opuštění vozidla.On nakonec ale nedbal pokynů a po nějaké době odjel s vozidlem zpět domů.Po cestě nezvládl řízení a naboural do stromu.Nehoda byla hlášena třetí osobou.Odchytili si ho nakonec už doma a při další dechové zkoušce nadýchal kolem 2,5 promile.Nikdy dříve neměl problémy se zákonem.Jaký bude nejpravděpodobnější třes prosím?
Děkuji předem.
Zobrazit vlákno Řízení pod vlivem bez řidičského průkazu na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Řízení pod vlivem bez řidičského průkazu

ODBORNÍK10. března 2023 (22:19)

Řízení ve stavu vylučujícím způsobilost (alkohol a návykové látky)

Reagovat


Řízení pod vlivem

TAZATEL4. října 2022 (08:46)

Dobrý den, před pár dny jsem byl zastaven městskou policií za "podezřelou jízdu", při dechové zkoušce jsem nadýchal 1.9, při posledni 1.7 promile. Z testu na drogy vyšel pozitivní pervitin, který jsem v životě nepožil, strážníkům jsem to oznámil, ti mi nedali možnost jít na krev nebo moč, mě to ve stresu nedošlo, proto bych se chtěl zeptat jestli se dá vyvrátit přítomnost drog při začátku řízení. Ř.p jsem v této době nevlastnil, ale nikdy jsem trestán nebyl.
Zobrazit vlákno Řízení pod vlivem na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Řízení pod vlivem

ODBORNÍK4. října 2022 (15:20)

Bude to rrestný čin, drogy neřešte:
Řízení ve stavu vylučujícím způsobilost (alkohol a návykové látky)

Reagovat

RE: RE: Řízení pod vlivem

TAZATEL4. října 2022 (15:34)

Díky, je v mem pripade moznost odneti svobody, nebo jen zakaz cinnosti +penezity trest ci podminka?

Reagovat

RE: RE: RE: Řízení pod vlivem

ODBORNÍK4. října 2022 (19:13)

obvykle podmínka nebo peněžitý a zákaz

Reagovat


Alkohol nad 1 promile

TAZATEL13. září 2022 (10:22)

Dobrý den. Přítel se již delší dobu potýká s debresemi, které nelečil. Nyní o víkendu sedl za volant pod vlivem alkoholu. Nikdy nic takového neudělal, vždy byl zodpovědný. Jenže tento den se rozhodl spáchat sebevraždu, proto nasedl do auta a odjel. Byl chycen policii a naměřili mu 1,5 promile. Byl mu zábavný řidičák a byl obviněn z trestného činu. Nikomu neublížil a ani nezpůsobí žádnou škodu. Bohužel k výkonu svého zaměstnání řidičák potřebuje. Platíme hypotéku a je to tedy pro nás existenčne likvidační.... Co mu hrozí? Může sám pomoct ke snížení trestu? Už nastoupil psychiatrickou léčbu. Děkuji za odpověď.
Zobrazit vlákno Alkohol nad 1 promile na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Alkohol nad 1 promile

ODBORNÍK13. září 2022 (22:21)

Hrozí Řízení ve stavu vylučujícím způsobilost (alkohol a návykové látky)

Reagovat


Zobrazit všechny otázky a odpovědi k přestupku Řízení ve stavu vylučujícím způsobilost (alkohol a návykové látky)

Dopustili jste se přečinu "Řízení ve stavu vylučujícím způsobilost (alkohol a návykové látky)" a chcete poradit nebo se na něco zeptat? Navštivte sekci Poradna.


Další související bodované přestupky v dopravě:

Sdílejte...

Mohlo by se hodit...

Autokamera