12 bodů

Vše o bodovém systému nejen pro vybodované řidiče

Řízení ve stavu vylučujícím způsobilost (alkohol a návykové látky)

Za spáchání přečinu "Řízení ve stavu vylučujícím způsobilost (alkohol a návykové látky)" je řidičům přičítáno 7 bodů v rámci bodového systému (bodového hodnocení řidičů). Tento skutek je vždy projednáván soudem. V trestním řízení pak hrozí sankce Odnětí svobody až do 3 let, peněžitý trest. Za spáchání tohoto přečinu se obvykle udělí i zákaz činnosti (řízení motorových vozidel), konkrétně na 1-10 let.

Definice přečinu "Řízení ve stavu vylučujícím způsobilost (alkohol a návykové látky)", včetně sankcí a počtu bodů pro bodové hodnocení, je uvedena v následující tabulce:

Přečin (zkrácené znění)Řízení ve stavu vylučujícím způsobilost (alkohol a návykové látky)
Přečinřízení vozidla ve stavu vylučujícím způsobilost, který si řidič přivodil vlivem návykové látky (podle §130 TZ alkohol, omamné látky, psychotropní látky a ostatní látky způsobilé nepříznivě ovlivnit psychiku člověka nebo jeho ovládací nebo rozpoznávací schopnosti nebo sociální chování)
Počet bodů v bodovém systému7
Příkaz na místě (dříve bloková pokuta)---
Pokuta ve správním řízení nebo trest v trestním řízeníOdnětí svobody až do 3 let, peněžitý trest
Zákaz činnosti1-10 let
Paragraf§274 TZ


Pokud jste spáchali přečin "Řízení ve stavu vylučujícím způsobilost (alkohol a návykové látky)", doporučujeme dodržovat doporučení jak předejít vybodování. Konkrétní rady k bodovému systému naleznete rovněž v Průvodci bodovým systémem.

Nejnovější související příspěvky v Poradně

Přítel řídil opilý bez řidičaku pod vlivem alkoholu 2.5promile

TAZATEL14. ledna 2020 (16:09)

Dobrý den chci se zeptat jsou to 2 měsíce co přítel řídil opilý kamaradovo auta bez řidičáku chytli ho.policajti a nadychal 2.5 promile chci se zeptat co mu hrozí za trest a bojím se že půjde do vězení trestní rejstřík má čistý nikdy nic neudělal tohle bylo poprvé dechové zkoušky se podrobil v pohodě a spolupracoval s policií děkuji za odpověď
Zobrazit vlákno Přítel řídil opilý bez řidičaku pod vlivem alkoholu 2.5promile na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Přítel řídil opilý bez řidičaku pod vlivem alkoholu 2.5promile

TAZATEL14. ledna 2020 (16:13)

Zapoměl jsem zmínit že nic nenaboural a nespáchal žádnou nehodu a ani neohrozil lidský život

Reagovat

RE: RE: Přítel řídil opilý bez řidičaku pod vlivem alkoholu 2.5promile

ODBORNÍK16. ledna 2020 (07:39)

Řízení ve stavu vylučujícím způsobilost (alkohol a návykové látky) Ale do vzení obvykle ne.

Reagovat


Alkohol

TAZATEL1. dubna 2019 (16:01)

Dobry den..chtel bych se zeptat na dost zavazny precin...muj bratr v opilosti naboural do zaparkovanych aut pri cemz dve poskodil a sve znepojizdnil...zblblej nasledne utekl z mista nehody domu kde usnul..toto se stalo cca v pet rano a kdyz si pro nej policie okolo jedenacte prijela nadychal jeste 1,7...ted netusi co vse ho ceka krom nahrady skody..dekuji za odp..
Zobrazit vlákno Alkohol na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Alkohol

UŽIVATEL A19. října 2019 (05:19)

Dobrý den,chci se zeptat,boural jsem do plotu,naměřili mi dvě promile,již mě před třemi lety stavěla hlídka a tehdy mi naměřili 0,45.Mam hlavně strach z vězení.Dekuji

Reagovat

RE: RE: Alkohol

ODBORNÍK19. října 2019 (08:16)

Obvykle podmínka

Reagovat

RE: RE: RE: Alkohol

UŽIVATEL A6. listopadu 2019 (12:21)

A rozhoduje soud bez mé přítomnosti?jsem zdravotník,dává soud vědět do práce o rozsudku

Reagovat

RE: RE: RE: Alkohol

UŽIVATEL A6. listopadu 2019 (12:20)

A rozhoduje soud bez mé přítomnosti?jsem zdravotník,dává soud vědět do práce o rozsudku

Reagovat

RE: Alkohol

ODBORNÍK1. dubna 2019 (18:23)

Řízení ve stavu vylučujícím způsobilost (alkohol a návykové látky)

Reagovat

RE: RE: Alkohol

UŽIVATEL B20. října 2019 (19:04)

Myslím, že pokud od nehody utekl a nikdo ho neviděl, nemuselo to tak dopadnout. Ale jak se tak říká, pozdě bycha honiti. S časovým odstupem se dá dopolední alkohol celkem snadno vysvětlit ;-)

Reagovat

RE: Alkohol

UŽIVATEL A19. října 2019 (05:20)

Dobrý den,chci se zeptat,boural jsem do plotu,naměřili mi dvě promile,již mě před třemi lety stavěla hlídka a tehdy mi naměřili 0,45.Mam hlavně strach z vězení.Dekuji

Reagovat

RE: Alkohol

UŽIVATEL C5. září 2019 (13:00)

Dobrý den, mohu se zeptat jak Vás případ dopadl? Děkuji

Reagovat


Pozitivní test od PČR na Metamfetamin+SOUHLAS S ODBĚREM KRVE

TAZATEL27. října 2019 (16:25)

Dobrý den, ze včerejška na dnešek v noci mě zastavila policie České republiky pro běžnou silniční kontrolu. Vše jsem měl v pořádku, poté mě vyzvali zda jsem ochoten podrobit se alkohol tester souhlasil jsem test vyšel negativně, dále se mě zeptali že jsem ochoten se podrobit testu na drogy , také jsem souhlasil. Před aplikací testu na drogy mě ale  hlídka PČR nějak nepoučila. Tester my aplikovala lýtka nejprve na jazyk které jsem si měl naslinit, poté proběhl od policisty výtěr dutiny ústní nikoliv my nenabídla, nebo nedala možnost abych si výtěr dutiny ústní provedl sám. Poté řekli že vyhodnocení testu bude trvat zhruba 10 až 15 minut a že zatím mohu jít počkat do svého vozidla. Tester mi byl prováděn poprvé, nikdy předtím jsem tester nezkoušel,takže jsem šel čekat ke svému vozu . Zhruba po 6 minutách přichází ke mně s testerem a sdělila mi že test vyšel pozitivní a to na metamfetamin řekl jsem že s tím nesouhlasím a že si klidně podrobím odběr krve poté se musela nechat vozidlo stát na místě kde mě zastavili a to na hlavní pozemní komunikaci sedl jsem si někde vozu jeli jsme na policejní stanici jde vyplnili nějaký protokol ani nevím jaký neměl jsem možnost do něho ani nahlédnout poté jsme jeli do nemocnice na odběr krve tam změřili tlak poté mi odebrali vzorek krve do 3 ampulí, poté jezdil doktor ať se posadím dám ruce do úrovně ramen zavři oči ať si s áňou pravou dlaní na nos poté levé dlani na nos dále že měl jít rovně po čáře,poté provedl kontrolu oči ,vše bylo myslím v pořádku a tím byla Lékařská prohlídka ukončena... Poté chtěli podepsat ve výtahu nějaký papír byl jsem unavený a z celé situace znechucen podepsal jsem ho , upřímně nevím co tam bylo napsáno , poté jsem se zeptal policistů zda mohu dostat kopii oni mi sdělili že na to nemám nárok poprosil jsem je zde mě mohou odvézt zpět k vozidlu sdělili mi že by to správně neměli dělat leže mě tady odvezou protože to bylo ve městě které jsem vůbec neznal A byla noc neviděl jsem úplně kde mám stát vozidlo. K vozidlu mě tedy odvezli . Zeptal jsem se jich co se bude dít dál nebo jak to celé bude dále probíhat oni mi řekli že pokud bude test z krve pozitivní takže ne to bude oznámeno, Pokud nikoliv že ani obeznamen nebudu. Vysaděli mě u vozu mohl jsem pokračovat v jízdě dál.


Danou látku pervitin jsem aplikoval a to do dutiny nosní a to zhruba 6h  před tímto zastavením hlídky PČR.


Jsem si tedy na 99% jistý že testy krve vyjdou pozitivně


Chtěl bych se vás zeptat zda je nějaké východisko nebo řešení nebo zda byste mi mohli poradit jak dále postupovat v této věci a co mi vše hrozí, nebo co lze dále v této situaci dělat, vím že jsem udělal chybu a lituji toho . Budu rád za každou radu či pomoc
Zobrazit vlákno Pozitivní test od PČR na Metamfetamin+SOUHLAS S ODBĚREM KRVE na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Pozitivní test od PČR na Metamfetamin+SOUHLAS S ODBĚREM KRVE

ODBORNÍK27. října 2019 (19:21)

Buďto
Řízení pod vlivem alkoholu (nad 0,3 promile)
nebo
Řízení ve stavu vylučujícím způsobilost (alkohol a návykové látky)

Reagovat

RE: RE: Pozitivní test od PČR na Metamfetamin+SOUHLAS S ODBĚREM KRVE

TAZATEL27. října 2019 (20:26)

Mohu něco učinit nebo udělat v můj prospěch? Je možná od vás nějaká rada jak se v této dané situaci chovat ,nebo něco učinit ? Aby trest, nebo sankce byla co nejnižší? A co si myslíte dle vašeho názoru , uvážení, jaka z těchto dvou výše uvedených možností dle vás to bude?..Jinak mi je mi divné to,že mě pustili opět k řízení vozidla , když dle jejich testu na drogy byl výsledek pozitivní a výsledky z krve ještě neměli zjištěné, co když bych třeba po tom co mě pustili pokračovat v jízdě a způsobil nějakou nehodu nebo srazil dítě ,nebo cokoliv jiného .. děkuji za odpověď

Reagovat

RE: RE: RE: Pozitivní test od PČR na Metamfetamin+SOUHLAS S ODBĚREM KRVE

ODBORNÍK28. října 2019 (09:30)

nejsem jasnovidec. Musíte počkat na výsledky

Reagovat


Zobrazit všechny otázky a odpovědi k přestupku Řízení ve stavu vylučujícím způsobilost (alkohol a návykové látky)

Dopustili jste se přečinu "Řízení ve stavu vylučujícím způsobilost (alkohol a návykové látky)" a chcete poradit nebo se na něco zeptat? Navštivte sekci Poradna.


Další související bodované přestupky v dopravě:

Sdílejte...

Mohlo by se hodit...

Autokamera