12 bodů

Vše o bodovém systému nejen pro vybodované řidiče

Řízení ve stavu vylučujícím způsobilost (alkohol a návykové látky)

Za spáchání přečinu "Řízení ve stavu vylučujícím způsobilost (alkohol a návykové látky)" je řidičům přičítáno 7 bodů v rámci bodového systému (bodového hodnocení řidičů). Tento skutek je vždy projednáván soudem. V trestním řízení pak hrozí sankce Odnětí svobody až do 3 let, peněžitý trest. Za spáchání tohoto přečinu se obvykle udělí i zákaz činnosti (řízení motorových vozidel), konkrétně na 1-10 let.

Definice přečinu "Řízení ve stavu vylučujícím způsobilost (alkohol a návykové látky)", včetně sankcí a počtu bodů pro bodové hodnocení, je uvedena v následující tabulce:

Přečin (zkrácené znění)Řízení ve stavu vylučujícím způsobilost (alkohol a návykové látky)
Přečinřízení vozidla ve stavu vylučujícím způsobilost, který si řidič přivodil vlivem návykové látky (podle §130 TZ alkohol, omamné látky, psychotropní látky a ostatní látky způsobilé nepříznivě ovlivnit psychiku člověka nebo jeho ovládací nebo rozpoznávací schopnosti nebo sociální chování)
Počet bodů v bodovém systému7
Příkaz na místě (dříve bloková pokuta)---
Pokuta ve správním řízení nebo trest v trestním řízeníOdnětí svobody až do 3 let, peněžitý trest
Zákaz činnosti1-10 let
Paragraf§274 TZ


Pokud jste spáchali přečin "Řízení ve stavu vylučujícím způsobilost (alkohol a návykové látky)", doporučujeme dodržovat doporučení jak předejít vybodování. Konkrétní rady k bodovému systému naleznete rovněž v Průvodci bodovým systémem.

Nejnovější související příspěvky v Poradně

Naměřeno 1,41

TAZATEL10. prosince 2018 (11:00)

Dobrý den, dne 8.12.2018 v 0:35 mně zastavila policejní hlídka a nadýchal jsem 1,41 na stanici 1,35 hodinu na to mně odvezli na krev a tam mi bylo naměřeno 1,05. Řidický průkaz mi byl odebrán a mám se dostavit za 2 dny na podání vysvětlení ve střízlivým stavu. Nevíte zda to bude přestupek nebo trestný čin ?
Zobrazit vlákno Naměřeno 1,41 na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Naměřeno 1,41

ODBORNÍK10. prosince 2018 (19:48)

Přečin Řízení ve stavu vylučujícím způsobilost (alkohol a návykové látky)

Reagovat


Řízení bez ridicskeho prukazu a pod vlivem alkoholu

TAZATEL8. prosince 2018 (07:49)

Dobry den chtela bych se zeptat jaky trest bude udelen cloveku ktery uz po 4 byl zadzen policii za jizdu autem pod vlivem akoholu a bez ridickeho prukazu.
Poprvé ho zadrzely v 16 letech potom v 17 pak v 19 a ted ve 20 letech.
Pokazde byl opilý. A ted naposledy nadychal pres dve promile. Zatim jen dostaval jen pokuty a vejrejne prospesne prace. Ale co ho zadrzela policie ted v tech 20 letech s dvemi promile opakuji bez ridickeho opravneni tak mu to přece uz nemuze jen tak projit s pokutou.
Zobrazit vlákno Řízení bez ridicskeho prukazu a pod vlivem alkoholu na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Řízení bez ridicskeho prukazu a pod vlivem alkoholu

ODBORNÍK8. prosince 2018 (09:41)

Řízení ve stavu vylučujícím způsobilost (alkohol a návykové látky)

Reagovat


Řízení bez řidičáku pod vlivem alkoholu

TAZATEL3. prosince 2018 (16:56)

Dobrý den ,udělala jsem blbost. Půjčila jsem si kamarádovu bundu a v ní jsem našla klíčky od auta. Byla jsem opilá a nic ''lepšího'' mě v tu chvíli nenapadlo než ,že se pojedu projet. Nevlastním řidičský průkaz. Nezvládla jsem náledí na silnici a nabourala do dvou dodávek. Poté jsem odjela s autem na parkoviště ,kde jsem auto chtěla nechat a jít k dodávkám. Mezitím co jsem zaparkovala přiběhli kamarádi a i majitel dodávek. Kamarád ,kterýmu jsem vzala auto to vzal na sebe ,že řídil on. Na místo byla přivolána policie. Jemu dávali fouknout ,kde samozřejmně nadýchal.Odvezli si ho na kontrolu do nemocnice ,sebrali řidičák a pustili ho domů. Cena nabouraných dodávek je odhadem 120 tisíc. Oba dva se máme dostavit ve středu na policajty. Chci říct pravdu jak to bylo ,jelikož mi příjde nespravedlivé aby to bral na sebe. Proto se chci zeptat co mi hrozí. Může jít i o vězení?
Zobrazit vlákno Řízení bez řidičáku pod vlivem alkoholu na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Řízení bez řidičáku pod vlivem alkoholu

ODBORNÍK3. prosince 2018 (20:38)

Vězení ne, ale Řízení ve stavu vylučujícím způsobilost (alkohol a návykové látky) Obvykle podmínka a zákaz.

Reagovat

RE: RE: Řízení bez řidičáku pod vlivem alkoholu

TAZATEL3. prosince 2018 (20:54)

Dobře ,děkuji za odpověď.

Přeji Vám pěkný zbytek večera.

Reagovat


Zobrazit všechny otázky a odpovědi k přestupku Řízení ve stavu vylučujícím způsobilost (alkohol a návykové látky)

Dopustili jste se přečinu "Řízení ve stavu vylučujícím způsobilost (alkohol a návykové látky)" a chcete poradit nebo se na něco zeptat? Navštivte sekci Poradna.


Další související bodované přestupky v dopravě:

Sdílejte...