12 bodů

Vše o bodovém systému nejen pro vybodované řidiče

Řízení ve stavu vylučujícím způsobilost (alkohol a návykové látky)

Za spáchání přečinu "Řízení ve stavu vylučujícím způsobilost (alkohol a návykové látky)" je řidičům přičítáno 7 bodů v rámci bodového systému (bodového hodnocení řidičů). Tento skutek je vždy projednáván soudem. V trestním řízení pak hrozí sankce Odnětí svobody až do 3 let, peněžitý trest. Za spáchání tohoto přečinu se obvykle udělí i zákaz činnosti (řízení motorových vozidel), konkrétně na 1-10 let.

Definice přečinu "Řízení ve stavu vylučujícím způsobilost (alkohol a návykové látky)", včetně sankcí a počtu bodů pro bodové hodnocení, je uvedena v následující tabulce:

Přečin (zkrácené znění)Řízení ve stavu vylučujícím způsobilost (alkohol a návykové látky)
Přečinřízení vozidla ve stavu vylučujícím způsobilost, který si řidič přivodil vlivem návykové látky (podle §130 TZ alkohol, omamné látky, psychotropní látky a ostatní látky způsobilé nepříznivě ovlivnit psychiku člověka nebo jeho ovládací nebo rozpoznávací schopnosti nebo sociální chování)
Počet bodů v bodovém systému7
Příkaz na místě (dříve bloková pokuta)---
Pokuta ve správním řízení nebo trest v trestním řízeníOdnětí svobody až do 3 let, peněžitý trest
Zákaz činnosti1-10 let
Paragraf§274 TZ


Pokud jste spáchali přečin "Řízení ve stavu vylučujícím způsobilost (alkohol a návykové látky)", doporučujeme dodržovat doporučení jak předejít vybodování. Konkrétní rady k bodovému systému naleznete rovněž v Průvodci bodovým systémem.

Nejnovější související příspěvky v Poradně

Řízení pod vlivem

TAZATEL4. října 2022 (08:46)

Dobrý den, před pár dny jsem byl zastaven městskou policií za "podezřelou jízdu", při dechové zkoušce jsem nadýchal 1.9, při posledni 1.7 promile. Z testu na drogy vyšel pozitivní pervitin, který jsem v životě nepožil, strážníkům jsem to oznámil, ti mi nedali možnost jít na krev nebo moč, mě to ve stresu nedošlo, proto bych se chtěl zeptat jestli se dá vyvrátit přítomnost drog při začátku řízení. Ř.p jsem v této době nevlastnil, ale nikdy jsem trestán nebyl.
Zobrazit vlákno Řízení pod vlivem na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Řízení pod vlivem

ODBORNÍK4. října 2022 (15:20)

Bude to rrestný čin, drogy neřešte:
Řízení ve stavu vylučujícím způsobilost (alkohol a návykové látky)

Reagovat

RE: RE: Řízení pod vlivem

TAZATEL4. října 2022 (15:34)

Díky, je v mem pripade moznost odneti svobody, nebo jen zakaz cinnosti +penezity trest ci podminka?

Reagovat

RE: RE: RE: Řízení pod vlivem

ODBORNÍK4. října 2022 (19:13)

obvykle podmínka nebo peněžitý a zákaz

Reagovat


Alkohol nad 1 promile

TAZATEL13. září 2022 (10:22)

Dobrý den. Přítel se již delší dobu potýká s debresemi, které nelečil. Nyní o víkendu sedl za volant pod vlivem alkoholu. Nikdy nic takového neudělal, vždy byl zodpovědný. Jenže tento den se rozhodl spáchat sebevraždu, proto nasedl do auta a odjel. Byl chycen policii a naměřili mu 1,5 promile. Byl mu zábavný řidičák a byl obviněn z trestného činu. Nikomu neublížil a ani nezpůsobí žádnou škodu. Bohužel k výkonu svého zaměstnání řidičák potřebuje. Platíme hypotéku a je to tedy pro nás existenčne likvidační.... Co mu hrozí? Může sám pomoct ke snížení trestu? Už nastoupil psychiatrickou léčbu. Děkuji za odpověď.
Zobrazit vlákno Alkohol nad 1 promile na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Alkohol nad 1 promile

ODBORNÍK13. září 2022 (22:21)

Hrozí Řízení ve stavu vylučujícím způsobilost (alkohol a návykové látky)

Reagovat


Alkohol za volantem

TAZATEL22. ledna 2021 (20:30)

Dobrý den , chci se zeptat koncem října jsem jel kolem komína na benzinovou stanici chytla mě hlídka a nadýchal jsem 2,44 a poté 2,30 promile alkoholu v Krvi řidičský průkaz zabaven na místě
Je to muj první prohřešek ,spolupracoval jsem nekladl sebemenší odpor a byl si vědom svého jednání .Už 3 měsíce čekám na rozhodnuti o trestu chci se zeptat do kdy mi to přijde a jaký trest mě zhruba čeká předem děkuju za odpověď :)
Zobrazit vlákno Alkohol za volantem na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Alkohol za volantem

ODBORNÍK23. ledna 2021 (10:12)

To záleží na soudci. Řízení ve stavu vylučujícím způsobilost (alkohol a návykové látky)

Reagovat

RE: RE: Alkohol za volantem

TAZATEL19. dubna 2022 (18:12)

Zdravím chci se zeptat příští týden posílám na soud žádost o vrácení ŘP respektive prominutí poloviny trestu,jaká je doba než mi odešlo finální verdikt a jaká to je pravděpodobnost že mi trest odpustí přes tu dobu jsem nic neudělal a ani neřídil a byl to muj první velký prohřešek :)
Děkuji za odpověď

Reagovat

RE: RE: RE: Alkohol za volantem

ODBORNÍK20. dubna 2022 (08:42)

Vysoká, ale je to na soudu

Reagovat

RE: RE: RE: RE: Alkohol za volantem

TAZATEL31. května 2022 (19:38)

Dobrý večer
Měl bych otázku soud mi prominul polovinu trestu zákazu řízení motorových vozidel , usnesení mi ještě nedošlo a očekávám ho v nejbližších dnech..a otázka zní jestli bude už usnesení vlastnit právní moc ? Nebo se samotným usnesením budu muset ještě zajit na soud a ani mi daji potvrzení o nabití právní moci.
Děkuji

Reagovat

RE: RE: RE: RE: RE: Alkohol za volantem

ODBORNÍK1. června 2022 (13:15)

Nevím

Reagovat


Zobrazit všechny otázky a odpovědi k přestupku Řízení ve stavu vylučujícím způsobilost (alkohol a návykové látky)

Dopustili jste se přečinu "Řízení ve stavu vylučujícím způsobilost (alkohol a návykové látky)" a chcete poradit nebo se na něco zeptat? Navštivte sekci Poradna.


Další související bodované přestupky v dopravě:

Sdílejte...

Mohlo by se hodit...

Autokamera