12 bodů

Vše o bodovém systému nejen pro vybodované řidiče

Řízení pod vlivem alkoholu (nad 0,3 promile)

Za spáchání dopravního přestupku "Řízení pod vlivem alkoholu (nad 0,3 promile)" je řidičům přičítáno 7 bodů v rámci bodového systému (bodového hodnocení řidičů). Jedná se tedy o jeden z nejzávažnějšíh přestupků. Tento přestupek nelze řešit na místě udělením příkazu na místě (dříve bloková pokuta), ale po spáchání přestupku je s řidičem zahájeno správní řízení. Ve správním řízení pak hrozí sankce 2.500 – 20.000. Za spáchání tohoto přestupku se udělí i zákaz činnosti (řízení motorových vozidel), konkrétně na 6 měs. - 1 rok.

Definice přestupku "Řízení pod vlivem alkoholu (nad 0,3 promile)", včetně sankcí a počtu bodů pro bodové hodnocení, je uvedena v následující tabulce:

Přestupek (zkrácené znění)Řízení pod vlivem alkoholu (nad 0,3 promile)
Přestupekv rozporu s § 5 odst. 2 písm. b) řídí vozidlo nebo jede na zvířeti bezprostředně po požití alkoholického nápoje nebo po užití jiné návykové látky nebo v takové době po požití alkoholického nápoje nebo užití jiné návykové látky, po kterou je ještě pod jejich vlivem
Počet bodů v bodovém systému7
Příkaz na místě (dříve bloková pokuta)---
Pokuta ve správním řízení nebo trest v trestním řízení2.500 – 20.000
Zákaz činnosti6 měs. - 1 rok
Paragraf§ 125c / 1b)


Pokud jste spáchali bodovaný přestupek "Řízení pod vlivem alkoholu (nad 0,3 promile)", doporučujeme dodržovat doporučení jak předejít vybodování. Konkrétní rady k bodovému systému naleznete rovněž v Průvodci bodovým systémem.

Související přestupky

POZOR: § 125c / 1b) definuje kromě tohoto přestupku ještě následující:


Nejnovější související příspěvky v Poradně

Zadržaný VP v českej republike

TAZATEL28. června 2022 (17:03)

Dobrý deň . Dňa 26.06.2022 mi bol zadržaný vodičky preukaz v českej republike . Vlastanim slovenský vodicak . Nafúkal som na prvý krát 0,78 a druhý krát 0,84 . Aký veľký trest mi hrozí ? Ako dlho bude trvať za kým mi príde rozhodnutie . A ako dlho bude trvať do kým mi pošlú vodičák naspäť na Slovensko . Alebo treba nejako žiadať o poslanie . Prípadne hrozí mi nejaký postih aj doma na Slovensku . Vopred ďakujem za odpoved .
Zobrazit vlákno Zadržaný VP v českej republike na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Zadržaný VP v českej republike

ODBORNÍK29. června 2022 (07:25)

bude to Řízení pod vlivem alkoholu (nad 0,3 promile)
ŘP teoreticky mohou vrátit i zde, ale není to ani snadné ani obvyklé. JInak pošlou přes ministerstvo dopravy na Slovensko. Netuším, jak dlou ho to trvá. Na Slovensku nic nehrozí.

Reagovat


Alkohol za volantem

TAZATEL5. května 2022 (13:16)

Dobrý den,
v neděli 1.5.2022 v 1:00 chytli přítele a nadýchal 1,21 promile a na druhé měření 1,3 promile. Při podání vysvětlení na polici v ten den dopoledne mu policista řekl, že se odečítá 0,24 promile jako tolerance či co.. S tím že se vejde ještě do přestupku. My si ale stále nejsme jisti, jak trest mu tedy hrozí. Nikdy žádný přestupek neměl, je to poprvé.
Děkuji
Zobrazit vlákno Alkohol za volantem na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Alkohol za volantem

ODBORNÍK5. května 2022 (13:29)

Řízení pod vlivem alkoholu (nad 0,3 promile)

Reagovat


hodnoty z vyšetření krve

TAZATEL31. ledna 2022 (13:13)

Dobrý den. Syn je předvolán k ústavnímu jednání jako obviněný z přestupku, kdy řídil a po vyšetření krve zjistili metamfetamin ve výši 98ng/ml a amfetamin ve výši 29ng/ml.Prosím o radu,kolik znamenají jeho hodnoty v krvi. Nikde nemůžeme zjistit, co znamená ng/ml. Nebo se jedná o překlep? a má to být mg/ml? Je to velká dávka? Prosím o radu, jak se zachovat,synovi a jeho obhajobě nevěřím.Přijde o řidičák? Děkuji za odpověď
Zobrazit vlákno hodnoty z vyšetření krve na samostatné stránce.

Reagovat

RE: hodnoty z vyšetření krve

ODBORNÍK31. ledna 2022 (14:48)

Nneí to překlep, jde o přestupek: Řízení pod vlivem alkoholu (nad 0,3 promile)

Reagovat


Zobrazit všechny otázky a odpovědi k přestupku Řízení pod vlivem alkoholu (nad 0,3 promile)

Dopustili jste se dopravního přestupku "Řízení pod vlivem alkoholu (nad 0,3 promile)" a chcete poradit nebo se na něco zeptat? Navštivte sekci Poradna.


Další související bodované přestupky v dopravě:

Sdílejte...

Mohlo by se hodit...

Autokamera