12 bodů

Vše o bodovém systému nejen pro vybodované řidiče

Řízení pod vlivem alkoholu (nad 0,3 promile)

Za spáchání dopravního přestupku "Řízení pod vlivem alkoholu (nad 0,3 promile)" je řidičům přičítáno 7 bodů v rámci bodového systému (bodového hodnocení řidičů). Jedná se tedy o jeden z nejzávažnějšíh přestupků. Tento přestupek nelze řešit na místě udělením příkazu na místě (dříve bloková pokuta), ale po spáchání přestupku je s řidičem zahájeno správní řízení. Ve správním řízení pak hrozí sankce 2.500 – 20.000. Za spáchání tohoto přestupku se udělí i zákaz činnosti (řízení motorových vozidel), konkrétně na 6 měs. - 1 rok.

Definice přestupku "Řízení pod vlivem alkoholu (nad 0,3 promile)", včetně sankcí a počtu bodů pro bodové hodnocení, je uvedena v následující tabulce:

Přestupek (zkrácené znění)Řízení pod vlivem alkoholu (nad 0,3 promile)
Přestupekv rozporu s § 5 odst. 2 písm. b) řídí vozidlo nebo jede na zvířeti bezprostředně po požití alkoholického nápoje nebo po užití jiné návykové látky nebo v takové době po požití alkoholického nápoje nebo užití jiné návykové látky, po kterou je ještě pod jejich vlivem
Počet bodů v bodovém systému7
Příkaz na místě (dříve bloková pokuta)---
Pokuta ve správním řízení nebo trest v trestním řízení2.500 – 20.000
Zákaz činnosti6 měs. - 1 rok
Paragraf§ 125c / 1b)


Pokud jste spáchali bodovaný přestupek "Řízení pod vlivem alkoholu (nad 0,3 promile)", doporučujeme dodržovat doporučení jak předejít vybodování. Konkrétní rady k bodovému systému naleznete rovněž v Průvodci bodovým systémem.

Související přestupky

POZOR: § 125c / 1b) definuje kromě tohoto přestupku ještě následující:


Nejnovější související příspěvky v Poradně

Odebrání řidičského průkazu

TAZATEL31. srpna 2019 (06:45)

Dobrý den,
bylo mi naměřeno 0.8 prom. V dechu a klesal,co můžu očekávat?
Zobrazit vlákno Odebrání řidičského průkazu na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Odebrání řidičského průkazu

ODBORNÍK31. srpna 2019 (08:21)

Řízení pod vlivem alkoholu (nad 0,3 promile)

Reagovat


Řízení pod vlivem

TAZATEL25. srpna 2019 (09:56)

Dobrý den.
Včera v noci mě zastavila hlídka. Při prvé dechové zkoušce jsem měl 0,87 a při druhé 0,94 promile. S hlídkou jsem se bavil slušně a na požádaní jsem šel na krev. U doktora jsem se pohyboval normálně. Nebylo na mě znát že bych byl opilí. Na místě mě samozřejmě sebrali řidičak. Je to můj první přestupek. Je mě jasný že záleží na výsledku krve. Ale přesto mě zajímá co můžu očekávat.
Zobrazit vlákno Řízení pod vlivem na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Řízení pod vlivem

ODBORNÍK25. srpna 2019 (15:00)

Toto: Řízení pod vlivem alkoholu (nad 0,3 promile)

Reagovat


Alkohol za volantem

TAZATEL29. dubna 2019 (00:00)

Dobrý večer,

Velice se omlouvám, že jsem Vás včera telefonicky kontaktoval.
Svou neskonalou hloupostí jsem se dostal do svízelné situace. Potřebuji opravdu poradit, co a jak mám dělat a nebudu, ani nehodlám zastírat žádná fakta, ani je jakkoli upravovat.

Dne 27.4.2019 mě cca v 00.05 zastavila hlídka Policie ČR. Jel jsem cca ani ne 1 km po osvětlené hlavní silnici města. Důvod zastavení byl, že jsem měl rozsvíceno jen denní svícení (hned jsem si to uvědomil). Ale současně s tím mi provedli dechovou zkoušku. Vím že jsem odpoledne pil. Po mé osobní "zpětné rekonstrukci" to co odehrálo vím, že jsem pil v době cca 17,00 - 18,30 hod.. Jednalo se celkem o cca +- 1 dcl 37,5% alkoholu. Cca v 0,00 jsem (v domnění, že už jsem schopen řídit) usedl za volant a jel vyzvednout kamaráda do vzdálenosti cca 2 km. Moje jízda, jak jsem psal, skončila cca po 1 km v osvětleném provozu hlavní komunikace městem, kdy mi "nedocvaklo" že nemám zapnutá světla a jedu jen na denní svícení. Policie ČR mě kvůli tomuto zastavila a následně provedla i dechovou zkoušku. Její výsledek mě samotného velmi překvapil .. první měření 1,11% a druhé kupodivu 1,15%. Jedním ze 4-5 policistů byl na mne vznesen dotaz, zda se chci podrobit odběru krve. Jeden z nich mi sdělil (ne navrhl, ale jen sdělil), že pokud budu požadovat odběr krve, celá procedura se časově velmi protáhne a stejně si to budu muset zaplatit. Tímto mě nechtěně přiměl, abych odmítl krevní analýzu, což jsem i udělal, jelikož jsem to chtěl mít vše za sebou, neboť jsem si svého činu byl vědom (ač mě ona hladina alkoholu velmi zaskočila). .. Jenže při zpětné analýze jsem si uvědomil, že jsem více jak cca 24 hodin vůbec nic nejedl, doma jsem si zpětně ověřil, kolik jsem skutečně vypil a porovnal i časovou osu ...
Současně mi byl odebrán ŘP a vystaven doklad (s administrativní chybou .. datum u podpisu je 27.4.2015 a ne 2019).

A nyní moje dotazy.
Ale než s nimi začnu, jen pro upřesnění ... vím, čeho jsem se vlastním neuvědoměním (alkohol na lačno) dopustil, nechci lhát a ani se vykrucovat postihu, rád bych ale eliminoval "případné škody". Jde zejména o to, že jsem jediná žijící osoba, která se stará o svou invalidní matku (bere ID, ale nevyužíváme výhod invalidy) ... prostě ji v případě potřeby dopravuji tam a zpět k lékaři. Ve svém zaměstnání musím podnikat služební cesty v rámci ČR a i má doprava do zaměstnání je odvislá od dopravních prostředků. Alkohol piji jen příležitostně a nikdy jsem ve svém životě (a to řídím od roku 1990) neřídil s jakýmkoli množstvím alkoholu. Ano, vím, udělal jsem děsnou blbost, před půlnocí mi volal kamarád, že je na náměstí (ony cca 2 km) a ře je mu děsně zle, že nemá už peníze na taxi a že ho i odmítli odvézt .. prvně jsem nesouhlasil, s tím že jsem v podvečer pil .. nakonec jsem jeho popisování stavu podlehl .. Byl jsem přesvědčen, že ono množství je OK, jelikož jsem vše reálně vnímal, no neuvědomil jsem si že jsem celý den nejedl …
Pokud bych měl odůvodnit proč jsem ten den vůbec pil, byla to jen souhra mnoha okolností, ale to jistě nikoho zajímat nebude ze? (pracovní vyčerpání, vyhrocená komunikace s EX polovičkou, a možné podezření na závažné zdravotní onemocnění) .. prostě chtěl jsem jen čas pro sebe a pokud to tak mohu řícíci, tak jako vždy, nalil jsem si 1 skleničku, z které jsem „ucucával“ …

Jsem s mířen s tím, že musím být potrestán .. Ale jak? Z výše popsaných okolností?
1. Bude Policie ČR nebo někdo jiný (správní orgán, soud) vyžadovat ověření od osob, které jsem měl odvézt? - nepřejí si být spojováni a popřou ono svědectví ... (njn "kamarádi").
2. Je odmítnutí krevního testu s naměřenými hodnotami problém?
3. Mám šanci "na mírnější trest" když jsem nikdy při kontrolách, nehodách, nebyl pod "vlivem"?
4. Mají nehody, kdy jsem byl označen jako viník (1x před 3 lety) vliv na výrok?
5. Jaké mám po tom všem vlastně vyhlídky? Jednání je v pondělí 29.4.2019 ve 14 hodin ..
6. Mám si brát sebou nějakého právního zástupce?
7. Nebude to jako píchat do "vosího"hnízda?

Jsem přesvědčen, že krom onoho záznamu, neudělali žádnou procesní chybu ...
Bohužel pro mě ...
Můžete mi prosím poradit? A nebo pokud to fakt má smysl i zastupovat???
Bohužel tlačí mě čas a nevím co bych měl ... v to ono pondělí vypovídat...
Zobrazit vlákno Alkohol za volantem na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Alkohol za volantem

ODBORNÍK29. dubna 2019 (08:58)

Určitě se omluvte! zdá se, že to policie šetří jako trestný čin, přitom je to přestupek! Advokát je nezbytný!

Bližší info viz Řízení pod vlivem alkoholu (nad 0,3 promile) - § 125c / 1b)

Reagovat


Zobrazit všechny otázky a odpovědi k přestupku Řízení pod vlivem alkoholu (nad 0,3 promile)

Dopustili jste se dopravního přestupku "Řízení pod vlivem alkoholu (nad 0,3 promile)" a chcete poradit nebo se na něco zeptat? Navštivte sekci Poradna.


Další související bodované přestupky v dopravě:

Sdílejte...

Mohlo by se hodit...

Autokamera