12 bodů

Vše o bodovém systému nejen pro vybodované řidiče

Nehoda s usmrcením nebo těžkou újmou na zdraví

Za spáchání přečinu "Nehoda s usmrcením nebo těžkou újmou na zdraví" je řidičům přičítáno 7 bodů v rámci bodového systému (bodového hodnocení řidičů). Tento skutek je vždy projednáván soudem. V trestním řízení pak hrozí sankce Odnětí svobody až 10 let. Za spáchání tohoto přečinu se obvykle udělí i zákaz činnosti (řízení motorových vozidel), konkrétně na 1-10 let.

Definice přečinu "Nehoda s usmrcením nebo těžkou újmou na zdraví", včetně sankcí a počtu bodů pro bodové hodnocení, je uvedena v následující tabulce:

Přečin (zkrácené znění)Nehoda s usmrcením nebo těžkou újmou na zdraví
Přečinporušením povinnosti řidiče způsobení dopravní nehody, při které došlo k usmrcení nebo těžké újmě na zdraví (jiné osoby)
Počet bodů v bodovém systému7
Příkaz na místě (dříve bloková pokuta)---
Pokuta ve správním řízení nebo trest v trestním řízeníOdnětí svobody až 10 let
Zákaz činnosti1-10 let
Paragraf§ 143, 147, 148 TZ


Pokud jste spáchali přečin "Nehoda s usmrcením nebo těžkou újmou na zdraví", doporučujeme dodržovat doporučení jak předejít vybodování. Konkrétní rady k bodovému systému naleznete rovněž v Průvodci bodovým systémem.

Nejnovější související příspěvky v Poradně

nehoda ,usmrceni

TAZATEL14. dubna 2024 (16:41)

Dobry den
4.4.2024 muj syn šel do prace na nočni vykladka kamionu
bohuzel uz nedosel nepozorna ridička ho zrazila a na miste ho zabyla bylo to na prechodu pro chodce semafor nechapu proc nesel i kdyz v prumyslove zone se delaji
skoro v každe firme co tam sidli nocni synovi bylo pouhich 23 a za sest dni to je 10.4 mel slavit sve 24narozeniny misto toho 12.4 jsme ho museli pochovat
byl to muj jedinni syn takze pani vzala zivot mlademu muzi a muj znicila plus nas totalne vyhladila generačne ....jela rychle a v jinem pasu
chtel jsem poradit co ji teda hrozi
Zobrazit vlákno nehoda ,usmrceni na samostatné stránce.

Reagovat

RE: nehoda ,usmrceni

ODBORNÍK15. dubna 2024 (22:10)

Tresní stíhání: přečin podle § 143 trestního zákoníku.
Bližší info viz Nehoda s usmrcením nebo těžkou újmou na zdraví - § 143, 147, 148 TZ

Reagovat


Zavinění nehody

TAZATEL28. července 2020 (16:07)

Zavinil jsem atonehohu(mikrospanek) vjel jsem do protisměru a trefil dodávku na zadní kolo .Pán si stěžuje že ho bolí za krkem ale po nehodě si na nic nestěžoval. Teď už to policie předala soudnímu znalci.Mám si hledat právnika ?A co mi hrozí za sankce. Dechová zkouška negativní.
Zobrazit vlákno Zavinění nehody na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Zavinění nehody

ODBORNÍK28. července 2020 (17:44)

Určitě advokáta vyhledejte. Mohl by to být trestný čin podle § 148 TZ. Nehoda s usmrcením nebo těžkou újmou na zdraví

Reagovat

Prosím o názor

UŽIVATEL A16. června 2023 (16:31)

Můj syn jel po hlavní a z vedlejšího chodníkového nájezdu vjel cyklista bezmyšlenkovitě na silnici přímo pod kola.syn to stáhl trochu do protisměru přesto cyklistu povalil.videl ho na poslední chvíli zapadalo slunce přesto stihl zareagovat.cyklista bez helmy bez označení měl těžká zranění je to starší pán.3 měsíce marodí ....při výslechu policie řekla synovi ze tři svědci vypověděli že cyklista pod kola auta z ničeho nic vjel.syn je mladý bez nehody bez trestu .policisté ho nechali odjet a nechali mu i papíry....co synovi hrozí???děkuji za vaši odpověď

Reagovat

RE: Prosím o názor

ODBORNÍK16. června 2023 (16:44)

Nelze posoudit. Musíte počkat co vyšetří policie.

Reagovat


Sražení chodce na chodníku

TAZATEL17. července 2020 (16:07)

Zdravím, pří výkonu práce jsem měl odstavené auto na chodníku, jednalo se o vozidlo Rommster Praktik. Parkují tam i sanitní vozy co odváží pacienty z LDNky. Při nasedání do auta, jsem si udělal vše co mám, podíval jsem se do všech zrcátek, nastartoval zopakoval předchozí činnost se zrcátkama, zařadil zpátečku a začal opatrně couvat. Jenže za autem stála paní a já uslyšel tupou ránu. Ihned jsem zastavil a běžel se podívat. Pani ležela na zemi a krvácela z nosu, poskytl jsem ji ihned první pomoc a volal sanitku, i přes její odmítnutí. Na místo dorazila dopravní policie, která to se mnou řešila a poté i nehodovka. Paní měla zlomenou ruku a nějak pohmoždéné zápěstí. Pani jsem se velice omlouval i jejímu manželi, který tam přijel.Později jsem se dozvěděl že paní volala, a neslyšela ani mé nastartování auta, a měl jsem i zapnuté výstražné blinkry. Ve vozidle byla mříž, která mě zkresluje pohled a zatmavené zadní okno. Rád bych věděl co mám přibližně očekávat jak mírný může být přestupek. O horším vím co by mě čekalo. Dále pokud by paní byla ochotna se domluvit mimo soudně jak by to celé skončilo?
Předem Děkuji.
Zobrazit vlákno Sražení chodce na chodníku na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Sražení chodce na chodníku

ODBORNÍK17. července 2020 (16:57)

Mimosoudně to nejde, policie musí konat ze zákona. bude to § 148 TZ ublížení na zdraví z nedbalosti.
Nehoda s usmrcením nebo těžkou újmou na zdraví Doporučuji si vzíta advokáta a snažit se o podmíněné zastavení trestního stíhání.

Reagovat


Zobrazit všechny otázky a odpovědi k přestupku Nehoda s usmrcením nebo těžkou újmou na zdraví

Dopustili jste se přečinu "Nehoda s usmrcením nebo těžkou újmou na zdraví" a chcete poradit nebo se na něco zeptat? Navštivte sekci Poradna.


Další související bodované přestupky v dopravě:

Sdílejte...

Mohlo by se hodit...

Autokamera