12 bodů

Vše o bodovém systému nejen pro vybodované řidiče

Nehoda s usmrcením nebo těžkou újmou na zdraví

Za spáchání přečinu "Nehoda s usmrcením nebo těžkou újmou na zdraví" je řidičům přičítáno 7 bodů v rámci bodového systému (bodového hodnocení řidičů). Tento skutek je vždy projednáván soudem. V trestním řízení pak hrozí sankce Odnětí svobody až 10 let. Za spáchání tohoto přečinu se obvykle udělí i zákaz činnosti (řízení motorových vozidel), konkrétně na 1-10 let.

Definice přečinu "Nehoda s usmrcením nebo těžkou újmou na zdraví", včetně sankcí a počtu bodů pro bodové hodnocení, je uvedena v následující tabulce:

Přečin (zkrácené znění)Nehoda s usmrcením nebo těžkou újmou na zdraví
Přečinporušením povinnosti řidiče způsobení dopravní nehody, při které došlo k usmrcení nebo těžké újmě na zdraví (jiné osoby)
Počet bodů v bodovém systému7
Příkaz na místě (dříve bloková pokuta)---
Pokuta ve správním řízení nebo trest v trestním řízeníOdnětí svobody až 10 let
Zákaz činnosti1-10 let
Paragraf§ 143, 147, 148 TZ


Pokud jste spáchali přečin "Nehoda s usmrcením nebo těžkou újmou na zdraví", doporučujeme dodržovat doporučení jak předejít vybodování. Konkrétní rady k bodovému systému naleznete rovněž v Průvodci bodovým systémem.

Nejnovější související příspěvky v Poradně

Stažení chodce

TAZATEL4. března 2019 (06:18)

Srazil jsem slečnu na přechodu,v nemocnici byla 4 dny,má 4 stehy za uchem a nabízenou krční páteř,prý bude měsíc doma. Jaký mi hrozí postih?
Zobrazit vlákno Stažení chodce na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Stažení chodce

ODBORNÍK4. března 2019 (07:18)

§ 148 TZ: Nehoda s usmrcením nebo těžkou újmou na zdraví

Reagovat


Prosba o radu

TAZATEL22. února 2019 (14:22)

Zdravím, potmě na mokré vozovce se slabým osvětlením jsem předjížděl rychlostí 55 kmh vozidlo jedoucí 35-40 kmh za přechodem na přerušované čáře, jakmile jsem se dostal do protisměrného pruhu, uviděl jsem 10 metrů před sebou dva chodce jdoucí vedle sebe po silnici jelikož vozovka navazovala přímo na plot domu. Předjížděné auto začalo brzdit, tudíž jsem se nemohl zařadit zpět, místo pro procpání setaky nebylo a dobrzdit jsem to nezvládl. Srazil jsem chodkyní jdoucí blíže do středu vozovky v rychlosti 20-25 kmh, (vozidlo bylo bez jediné vady která by bránila provozu schopnosti o čemž se přesvědčila i policie) vyběhl jsem z vozidla na tou paní, byla v bezvědomí a měla zlomenou nohu (následně zjištěno i záchranou službou s konstatováním 3 měsíců léčení, tudíž těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti), okamžitě jsem zavolal sanitku, pár minut před příjezdem sanitky se paní probrala, následně jsem se alespoň jejímu muži omluvil a dále se to řešilo s PČR, dopravní policií a kriminální policií, přičemž jsem nic nenadýchal a ani nenalízal, zatímco paní naměřili 0,62 a pánovi 0,58. Byl to můj první střet se zákonem. Zajímalo by mě co mi za to hrozí. Děkuji za odpověď.
Zobrazit vlákno Prosba o radu na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Prosba o radu

ODBORNÍK22. února 2019 (15:40)

Neodhadnu, jak se to bude vyvíjet. Jsou svědci na to, že zpomalil? máte video? Jinak § 147 TZ Nehoda s usmrcením nebo těžkou újmou na zdraví

Reagovat

RE: RE: Prosba o radu

TAZATEL22. února 2019 (15:48)

Svěděk je předjížděný i pán říkal že se otáčeli když slyšeli jak brzdím (zvuk pneumatik) kamerový záznam není, ovšem zůstal jsem stát 8 metrů za místem incidentu

Reagovat

RE: RE: RE: Prosba o radu

ODBORNÍK22. února 2019 (16:17)

A co předjížděný? Odjel?

Reagovat

RE: RE: RE: RE: Prosba o radu

TAZATEL22. února 2019 (16:18)

Zastavil a zanechal PČR kontakt na sebe

Reagovat

RE: RE: RE: RE: RE: Prosba o radu

ODBORNÍK22. února 2019 (18:05)

Takže bude svědčit. Každopádně budete asi obviněn. bude dobré vzít si advokáta.

Reagovat

RE: RE: RE: RE: RE: RE: Prosba o radu

TAZATEL22. února 2019 (18:50)

Ano, s tím počítám, když to řeknu tak blbě, je možné z toho v bruslit když se pohybovali po vozovce pod vlivem 0.62 a 0.58 zatím co já měl testy negativní?

Reagovat

RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Prosba o radu

ODBORNÍK22. února 2019 (23:08)

nevím

Reagovat


Dobrý den

TAZATEL7. února 2019 (12:43)

Dobrý den, přítelkyně způsobila nehodu, když v mlze předjížděla osobak. Čelní střet. Ona si nic nepamatuje. Paní v druhém vozidle vyprošťovali Ali a má asi vážnější zranění. Co přítelkyni hrozí za tento čin?
Zobrazit vlákno Dobrý den na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Dobrý den

ODBORNÍK7. února 2019 (17:52)

Může být § 147 TZ Nehoda s usmrcením nebo těžkou újmou na zdraví

Reagovat


Zobrazit všechny otázky a odpovědi k přestupku Nehoda s usmrcením nebo těžkou újmou na zdraví

Dopustili jste se přečinu "Nehoda s usmrcením nebo těžkou újmou na zdraví" a chcete poradit nebo se na něco zeptat? Navštivte sekci Poradna.


Další související bodované přestupky v dopravě:

Sdílejte...

Mohlo by se hodit...

Autokamera