12 bodů

Vše o bodovém systému nejen pro vybodované řidiče

Nezastavení po nehodě

Za spáchání dopravního přestupku "Nezastavení po nehodě" je řidičům přičítáno 7 bodů v rámci bodového systému (bodového hodnocení řidičů). Jedná se tedy o jeden z nejzávažnějšíh přestupků. Přestupek je možné vyřešit příkazem na místě (udělením pokuty) do 5000,- Kč. V případě zahájení správního řízení hrozí sankce 2.500 – 5.000. Za spáchání tohoto přestupku se udělí i zákaz činnosti (řízení motorových vozidel), konkrétně na 1 - 6 měs. (spáchá-li 2x a vícekrát za 12 měsíců po sobě jdoucích).

POZOR: Sankce za spáchání tohoto přestupku byly v minulosti odlišné. Podívejte se na přehled změn v bodovém systému a pokutách.

Definice přestupku "Nezastavení po nehodě", včetně sankcí a počtu bodů pro bodové hodnocení, je uvedena v následující tabulce:

Přestupek (zkrácené znění)Nezastavení po nehodě
Přestupekpři dopravní nehodě v rozporu s § 47 odst. 2 písm. a) neprodleně nezastaví vozidlo
Počet bodů v bodovém systému7
Příkaz na místě (dříve bloková pokuta)do 5000,- Kč
Pokuta ve správním řízení nebo trest v trestním řízení2.500 – 5.000
Zákaz činnosti1 - 6 měs. (spáchá-li 2x a vícekrát za 12 měsíců po sobě jdoucích)
Paragraf§ 125c / 1i) 1.


Pokud jste spáchali bodovaný přestupek "Nezastavení po nehodě", doporučujeme dodržovat doporučení jak předejít vybodování. Konkrétní rady k bodovému systému naleznete rovněž v Průvodci bodovým systémem.

Nejnovější související příspěvky v Poradně

Stažení znacky couvanim

TAZATEL21. listopadu 2022 (22:31)

Dobrý den, dnes jsem nechtěně srazila značku. Strašně jsem spěchala na úřad, nebylo kde zaparkovat, pořád jsem obkizdela parkoviště až jsem uviděla místo. Přijela jsem k němu, ale všimla jsem si, že je pro ZTP. Tak jsem začala couvat, dívala jsem se dozadu, nic jsem neviděla, senzory nic nehlasily. Najednou nějaký sramot, myslela jsem, ze jsem blbě na jela kolem na obrubník. Ale srazila jsem značku, to jsem ale zjistila až za chvíli. Otočila jsem se a chtěla jet na druhou stranu a uviděla na zemi tu značku. Nicméně jsem byla už značně ve stresu z toho parkování a jen jsem myslela na to, kde zaparkuju a jela jsem rychle parkovat jinam, abych vše stihla. Kupodivu na autě nic není. Nechápu tedy, jak mohla ta značka spadnout. Nicméně poté, jsem nad tím začala přemýšlet, že jsem to asi měla nahlásit. Momentálně jsem ve středu, co se teď bude dít. Zda se jít přiznat, nebo čekat, až si pro mě přijdou. Auto není moje. Jde to nějak líp uhrát na,, osobu blízkou,,?
Zobrazit vlákno Stažení znacky couvanim na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Stažení znacky couvanim

ODBORNÍK22. listopadu 2022 (20:13)

Nic nedělejte. Sdělte majiteli, aby Vás nenahlásil, kdyby snad to někdo udal. Hrozilo by: Nezastavení po nehodě

Reagovat


Ujeti od nehody

TAZATEL5. ledna 2021 (10:36)

Dobry den, poškodila jsem firemním dodávkovým vozidlem květináče . Od nehody jsem ujela, a podle kamerového záznamu jsem byla odhalena. Zajímalo by mne jaký bude postup. Poškozené -odřené kvetníky jsou majetkem firmy kde se toto poškození musí hlásit na centrálu.dekuji
Zobrazit vlákno Ujeti od nehody na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Ujeti od nehody

ODBORNÍK5. ledna 2021 (11:31)

V krajním případě i toto: Nezastavení po nehodě

Reagovat


Ústní jednání

TAZATEL9. prosince 2020 (12:18)

Dobrý den, přišlo mi předvolání k ústnímu jednání, kde je psáno, že jsem měl porušit § 4 písmeno a) a také § 47 odstavec 2 písmeno a) (nezastavení po nehodě). Nehoda se stala při couvání, kdy se za cestou nacházel prudký kopec, o kterém jsem nevěděl, že se tam nachází. Tím kola nekontrolovaně sjely a najel jsem jemně do kamenného pomníku. Poté jsem vylezl z auta, podíval se zepředu na pomník, na kterém jsem neshledal škodu (jelikož jsem ho nikdy dříve neviděl) a na autě jsem měl akorát trošku podřenou barvu (při opření do kamene se to dá očekávat), tak jsem odjel. Poté se mi ozvala policie, přičemž jsem událost netajil, provedla výslech a odfocení vozidla (samotní policisté se divili, že na autě téměř žádná škoda není, proč se to vlastně vyšetřuje) a byla vyřešena za pomocí povinného ručení.
Mé otázky zní:
Jaká je definice nezastavení po nehodě? Domnívám se, že jsem po nehodě zastavil a stav vyhodnotil, ačkoli z důvodu, že nevím, v jakém stavu se nacházel pomník předtím, tak bohužel špatně.
Co mám od ústního jednání očekávat a jakým způsobem probíhá (forma soudu)?
Zda jsou přítomné i jiné osoby (protistrany) nebo se jedná jen o takový další výslech jako u policistů?
Co nejhoršího by se mohlo stát, kdybych odmítl vypovídat? Protože se nehoda stala v jiném kraji, než ve kterém žiji a nevím, zda se mi tam cesta vyplatí. Respektive by mě zajímalo, zda mohou dojít i k jinému výsledku, než je 7 bodů +
pokuta a mohou udělit například bodů méně. O výši pokuty mi až tak nejde, ale o ty body.

Děkuji za odpovědi.
Zobrazit vlákno Ústní jednání na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Ústní jednání

ODBORNÍK9. prosince 2020 (12:24)

Za prvé: neměl jste nikam chodit bez předchozí porady s advokátem, který tomu rozumí. Za druhé: určotě Vás obviní z tohoto: Nezastavení po nehodě což je nesmysl. Za třetí: lze se z toho dostat, ale sám si s tím neporadíte.

Reagovat


Zobrazit všechny otázky a odpovědi k přestupku Nezastavení po nehodě

Dopustili jste se dopravního přestupku "Nezastavení po nehodě" a chcete poradit nebo se na něco zeptat? Navštivte sekci Poradna.


Další související bodované přestupky v dopravě:

Sdílejte...

Mohlo by se hodit...

Autokamera