12 bodů

Vše o bodovém systému nejen pro vybodované řidiče

Ujetí od dopravní nehody

Za spáchání dopravního přestupku "Ujetí od dopravní nehody" je řidičům přičítáno 7 bodů v rámci bodového systému (bodového hodnocení řidičů). Jedná se tedy o jeden z nejzávažnějšíh přestupků. Přestupek je možné vyřešit příkazem na místě (udělením pokuty) do 5000,- Kč. V případě zahájení správního řízení hrozí sankce 2.500 – 5.000. Za spáchání tohoto přestupku se udělí i zákaz činnosti (řízení motorových vozidel), konkrétně na 1 - 6 měs. (spáchá-li 2x a vícekrát za 12 měsíců po sobě jdoucích).

POZOR: Sankce za spáchání tohoto přestupku byly v minulosti odlišné. Podívejte se na přehled změn v bodovém systému a pokutách.

Definice přestupku "Ujetí od dopravní nehody", včetně sankcí a počtu bodů pro bodové hodnocení, je uvedena v následující tabulce:

Přestupek (zkrácené znění)Ujetí od dopravní nehody
Přestupekpři dopravní nehodě v rozporu s § 47 odst. 4 písm. c) nedovoleně opustí místo dopravní nehody nebo se neprodleně nevrátí na místo dopravní nehody po poskytnutí nebo přivolání pomoci nebo po ohlášení dopravní nehody
Počet bodů v bodovém systému7
Příkaz na místě (dříve bloková pokuta)do 5000,- Kč
Pokuta ve správním řízení nebo trest v trestním řízení2.500 – 5.000
Zákaz činnosti1 - 6 měs. (spáchá-li 2x a vícekrát za 12 měsíců po sobě jdoucích)
Paragraf§ 125c / 1i) 4.


Pokud jste spáchali bodovaný přestupek "Ujetí od dopravní nehody", doporučujeme dodržovat doporučení jak předejít vybodování. Konkrétní rady k bodovému systému naleznete rovněž v Průvodci bodovým systémem.

Nejnovější související příspěvky v Poradně

dopravni nehoda

TAZATEL9. dubna 2021 (10:03)

vyhybal jsem se zattoulanemu psu na krizovatce a narazil sem do plotu,pote jsem z mista nehody odjel na perkoviste s poskozenym autem.poskodil sem plot.policie druhy den sepsala protokol a dala vec ke spravnimu rizeni.jake sankce mi hrozi_.uvadi odjeti z mista nehody. K dekuji za odpoved
Zobrazit vlákno dopravni nehoda na samostatné stránce.

Reagovat

RE: dopravni nehoda

ODBORNÍK10. dubna 2021 (14:08)

Ano, hrozí toto: Ujetí od dopravní nehody Ale dá se z toho vybruslit.

Reagovat


Poražení dopravní značky a odjetí od nehody.

TAZATEL2. dubna 2021 (20:15)

Zhruba před 14 dny se mi na kruhovém objezdu podařilo porazit dopravní značku,čehož jsem si pořádně nevšiml a pokračoval jsem domů.To že jsem značku porazil jsem se dozvěděl až od policie.Co mi prosím hrozí.Nikdy předtím jsem žádnou nehodu ani přestupek neměl.Děkuji za odpověď.Čep
Zobrazit vlákno Poražení dopravní značky a odjetí od nehody. na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Poražení dopravní značky a odjetí od nehody.

ODBORNÍK3. dubna 2021 (20:11)

Záleží, jestli se přiznáte.

Reagovat

RE: RE: Poražení dopravní značky a odjetí od nehody.

TAZATEL3. dubna 2021 (20:37)

Do protokolu jsem uvedl,že jsi nejsem vědom poražení dopravní značky.

Reagovat

RE: RE: RE: Poražení dopravní značky a odjetí od nehody.

ODBORNÍK4. dubna 2021 (10:30)

Chyba, je třeba se poradit před výslechem. Pozor na to, co bude následovat! Hrozí i toto: Ujetí od dopravní nehody

Reagovat

RE: RE: RE: RE: Poražení dopravní značky a odjetí od nehody.

TAZATEL4. dubna 2021 (13:33)

7 bodů by mi ani tak nevadilo, protože by to byl můj první přestupek.

Reagovat


Ujetí od dopravní nehody

TAZATEL10. července 2020 (09:28)

Dobrý den, chtěla bych se zeptat co mi hrozí, pokud jsem odjela od ťuknutím na parkovišti, o kterém jsem ale nevěděla. Já jsem se svým vozem parkoval na parkovacím místě, když jsem se chystala vyjet (vycouvat) stálo za mnou podél krajnice, na silnici napříč auto, které tam nemělo co dělat. Tudíž jsem musela obtížně na třikrát vyjíždět. Nakonec jsem vyjela a odjela. Za cca dva týdny jsem byla předvolána na policii ke krátkému výslechu, že prý jsem to auto, které stálo za mnou promáčkla na dveřích. Toho si ale nejsem vědoma, protože kdyby ano, nikdy bych neodjela a vyřešila to na místě. Policistovi jsem to takto sdělila na výslechu a potvrdila mu, že jsem o střetu nevěděla. Řekl mi, že bohužel když se to nevyřešilo na místě, je nutné to řešit správním řízením. Potvrdila jsem mu, že může sdělit mé telefonní číslo poškozenému abychom se domluvili. Poškozený prý také policistovi řekl, že má havarijní pojištění. Pokud se domluvíme například na úhradě z mého povinného ručení, půjde to i tak ke správnímu řízení? A je správní řízení nějak zpoplatněno? Nevím co očekávat, když jsem o střetu v danou chvíli opravdu nevěděla, jelikož jsem kvůli tomuto špatně stojícímu vozidlu musela po centimetrech laborovat abych vyjela, nebyla jsem si v tu chvíli ničeho vědoma.
Zobrazit vlákno Ujetí od dopravní nehody na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Ujetí od dopravní nehody

ODBORNÍK10. července 2020 (15:44)

Obávám se, že to do správního ízení dají tak či tak. Doporučuji nic nehlásit a počkat co bude. Museli by Vám to dokázat. Obvykle oznamují toto: Ujetí od dopravní nehody To je ovšem nesmysl. Musíte se bránit nejlépe s věci znalým advokátem.

Reagovat

RE: RE: Ujetí od dopravní nehody

TAZATEL11. července 2020 (07:46)

Děkuji za odpověď. Ještě bych se chtěla zeptat, zda je pravda, že podle aktuálního zákoníku po mně může má pojišťovna chtít zaplatit škodu, kterou eventuálně uhradí poškozenému. Je to možné? Děkuji.

Reagovat

RE: RE: RE: Ujetí od dopravní nehody

ODBORNÍK11. července 2020 (14:09)

Podmínky regresu jdou v zákoně č. 168/1999 Sb. § 10

Reagovat


Zobrazit všechny otázky a odpovědi k přestupku Ujetí od dopravní nehody

Dopustili jste se dopravního přestupku "Ujetí od dopravní nehody" a chcete poradit nebo se na něco zeptat? Navštivte sekci Poradna.


Další související bodované přestupky v dopravě:

Sdílejte...

Mohlo by se hodit...

Autokamera