12 bodů

Vše o bodovém systému nejen pro vybodované řidiče

Ujetí od dopravní nehody

Za spáchání dopravního přestupku "Ujetí od dopravní nehody" je řidičům přičítáno 7 bodů v rámci bodového systému (bodového hodnocení řidičů). Jedná se tedy o jeden z nejzávažnějšíh přestupků. Přestupek je možné vyřešit příkazem na místě (udělením pokuty) do 5000,- Kč. V případě zahájení správního řízení hrozí sankce 2.500 – 5.000. Za spáchání tohoto přestupku se udělí i zákaz činnosti (řízení motorových vozidel), konkrétně na 1 - 6 měs. (spáchá-li 2x a vícekrát za 12 měsíců po sobě jdoucích).

POZOR: Sankce za spáchání tohoto přestupku byly v minulosti odlišné. Podívejte se na přehled změn v bodovém systému a pokutách.

Definice přestupku "Ujetí od dopravní nehody", včetně sankcí a počtu bodů pro bodové hodnocení, je uvedena v následující tabulce:

Přestupek (zkrácené znění)Ujetí od dopravní nehody
Přestupekpři dopravní nehodě v rozporu s § 47 odst. 4 písm. c) nedovoleně opustí místo dopravní nehody nebo se neprodleně nevrátí na místo dopravní nehody po poskytnutí nebo přivolání pomoci nebo po ohlášení dopravní nehody
Počet bodů v bodovém systému7
Příkaz na místě (dříve bloková pokuta)do 5000,- Kč
Pokuta ve správním řízení nebo trest v trestním řízení2.500 – 5.000
Zákaz činnosti1 - 6 měs. (spáchá-li 2x a vícekrát za 12 měsíců po sobě jdoucích)
Paragraf§ 125c / 1i) 4.


Pokud jste spáchali bodovaný přestupek "Ujetí od dopravní nehody", doporučujeme dodržovat doporučení jak předejít vybodování. Konkrétní rady k bodovému systému naleznete rovněž v Průvodci bodovým systémem.

Nejnovější související příspěvky v Poradně

Ujetí od dopravní nehody

TAZATEL10. července 2020 (09:28)

Dobrý den, chtěla bych se zeptat co mi hrozí, pokud jsem odjela od ťuknutím na parkovišti, o kterém jsem ale nevěděla. Já jsem se svým vozem parkoval na parkovacím místě, když jsem se chystala vyjet (vycouvat) stálo za mnou podél krajnice, na silnici napříč auto, které tam nemělo co dělat. Tudíž jsem musela obtížně na třikrát vyjíždět. Nakonec jsem vyjela a odjela. Za cca dva týdny jsem byla předvolána na policii ke krátkému výslechu, že prý jsem to auto, které stálo za mnou promáčkla na dveřích. Toho si ale nejsem vědoma, protože kdyby ano, nikdy bych neodjela a vyřešila to na místě. Policistovi jsem to takto sdělila na výslechu a potvrdila mu, že jsem o střetu nevěděla. Řekl mi, že bohužel když se to nevyřešilo na místě, je nutné to řešit správním řízením. Potvrdila jsem mu, že může sdělit mé telefonní číslo poškozenému abychom se domluvili. Poškozený prý také policistovi řekl, že má havarijní pojištění. Pokud se domluvíme například na úhradě z mého povinného ručení, půjde to i tak ke správnímu řízení? A je správní řízení nějak zpoplatněno? Nevím co očekávat, když jsem o střetu v danou chvíli opravdu nevěděla, jelikož jsem kvůli tomuto špatně stojícímu vozidlu musela po centimetrech laborovat abych vyjela, nebyla jsem si v tu chvíli ničeho vědoma.
Zobrazit vlákno Ujetí od dopravní nehody na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Ujetí od dopravní nehody

ODBORNÍK10. července 2020 (15:44)

Obávám se, že to do správního ízení dají tak či tak. Doporučuji nic nehlásit a počkat co bude. Museli by Vám to dokázat. Obvykle oznamují toto: Ujetí od dopravní nehody To je ovšem nesmysl. Musíte se bránit nejlépe s věci znalým advokátem.

Reagovat

RE: RE: Ujetí od dopravní nehody

TAZATEL11. července 2020 (07:46)

Děkuji za odpověď. Ještě bych se chtěla zeptat, zda je pravda, že podle aktuálního zákoníku po mně může má pojišťovna chtít zaplatit škodu, kterou eventuálně uhradí poškozenému. Je to možné? Děkuji.

Reagovat

RE: RE: RE: Ujetí od dopravní nehody

ODBORNÍK11. července 2020 (14:09)

Podmínky regresu jdou v zákoně č. 168/1999 Sb. § 10

Reagovat


škoda při nehodě - třetí osobě

TAZATEL21. února 2020 (11:36)

Dobrý den, při nehodě kde nebyla způsobená škoda nad 100 000,- Kč, nedošlo k újmě na zdraví a nevznikla škoda na majetku třetí osoby není nutné nehodu hlásit Policii - myslím, že je to tak, řidiči se ale musí dohodnout a sepsat nějaký formulář, ...
Jak je to ale, když řidič poškodí auto někomu třeba na parkovišti - stojící auto. Může se s poškozeným dohodnout (pokud ho najde, nebo lístek za stěrače a pod.) na řešení, buď vyrovnáním mezi sebou nebo z viníkovy pojistky nebo třeba z povinného ručení?
Nebo se jedná v tomto případě o majetek třetí osoby, když vlastně poškozený s autem nikam nejel a nebyl v ten okamžik účastníkem provozu,...
Moc Vám děkuji a přeji pěkný den
Zobrazit vlákno škoda při nehodě - třetí osobě na samostatné stránce.

Reagovat

RE: škoda při nehodě - třetí osobě

ODBORNÍK21. února 2020 (15:51)

Je to majetek třetí osoby. Je třeba zavolat policii a nechat to sepsat. Za to je pouze: Jiné porušení povinností Jinak když Vás odhalí, je to horší, např. i Neohlášení dopravní nehody někdy i Ujetí od dopravní nehody

Reagovat


Správní řízení

TAZATEL24. února 2019 (18:13)

Dobrý den, chtěl bych se Vás prosím zeptat. Před měsíce jsem měl dopravní nebodu. Chtěl jsem předject a bohužel kvůli vozovce, která byla namrzlá jsem dostal smyk a naboural jsem. Po nehodě dotyčný do kterého jsem naboural mi řekl, že to řešit nechce i když jsem říkal, že zavoláme policii a sepíšeme papír o dopravní nehodě. Odmítl. Pár dní po nebodě jsem se dozvěděl, že polici mě hledá, jelikož dotyčný si to rozmyslel a nehodu nahlásil. Byl jsem na policii kvůli výslechu, kde jsem řekl, jak vše probíhalo a dotázá se zda mi můžou vzít nějaké body nebo budu platit pokutu. Pan policista mi vzdělil, že nemám čekat žádnou pokutu ani odebrání bodů. Rychlost jsem nepřekročil. Nehodu ihned potom, co jsem se dozvěděl, že dotyčný chce řešit jsem nahlásil na svou pojišťovnu. Ta mi vzdělila, že ji dotyčný ještě ani nenahlásil a že jsem první. Nicméně, před pár dny mi přišel dopis od magistrátu, že bylo na mou osobu zahájeno spravní řízení. Proto bych se Vás chtěl zeptat, co bych od toho měl čekat. Předem děkuji za odpověď.
Zobrazit vlákno Správní řízení na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Správní řízení

ODBORNÍK24. února 2019 (19:52)

Udělal jste zásadní chybu. Měl jste zavolat policii na místě vy a oznámit, že odmítá sepsat záznam. Teď Vás jbudoustíhat za něco z tohoto:
Neohlášení dopravní nehody Neposkytnutí údajů ostatním účastníkům dopravní nehody Ujetí od dopravní nehody

Reagovat


Zobrazit všechny otázky a odpovědi k přestupku Ujetí od dopravní nehody

Dopustili jste se dopravního přestupku "Ujetí od dopravní nehody" a chcete poradit nebo se na něco zeptat? Navštivte sekci Poradna.


Další související bodované přestupky v dopravě:

Sdílejte...

Mohlo by se hodit...

Autokamera