12 bodů

Vše o bodovém systému nejen pro vybodované řidiče

Ujetí od dopravní nehody

Za spáchání dopravního přestupku "Ujetí od dopravní nehody" je řidičům přičítáno 7 bodů v rámci bodového systému (bodového hodnocení řidičů). Jedná se tedy o jeden z nejzávažnějšíh přestupků. Přestupek je možné vyřešit příkazem na místě (udělením pokuty) do 5000,- Kč. V případě zahájení správního řízení hrozí sankce 2.500 – 5.000. Za spáchání tohoto přestupku se udělí i zákaz činnosti (řízení motorových vozidel), konkrétně na 1 - 6 měs. (spáchá-li 2x a vícekrát za 12 měsíců po sobě jdoucích).

POZOR: Sankce za spáchání tohoto přestupku byly v minulosti odlišné. Podívejte se na přehled změn v bodovém systému a pokutách.

Definice přestupku "Ujetí od dopravní nehody", včetně sankcí a počtu bodů pro bodové hodnocení, je uvedena v následující tabulce:

Přestupek (zkrácené znění)Ujetí od dopravní nehody
Přestupekpři dopravní nehodě v rozporu s § 47 odst. 4 písm. c) nedovoleně opustí místo dopravní nehody nebo se neprodleně nevrátí na místo dopravní nehody po poskytnutí nebo přivolání pomoci nebo po ohlášení dopravní nehody
Počet bodů v bodovém systému7
Příkaz na místě (dříve bloková pokuta)do 5000,- Kč
Pokuta ve správním řízení nebo trest v trestním řízení2.500 – 5.000
Zákaz činnosti1 - 6 měs. (spáchá-li 2x a vícekrát za 12 měsíců po sobě jdoucích)
Paragraf§ 125c / 1i) 4.


Pokud jste spáchali bodovaný přestupek "Ujetí od dopravní nehody", doporučujeme dodržovat doporučení jak předejít vybodování. Konkrétní rady k bodovému systému naleznete rovněž v Průvodci bodovým systémem.

Nejnovější související příspěvky v Poradně

Ujetí od dopravní nehody

TAZATEL15. května 2023 (16:57)

Dobrý den, nedávno se stalo že jsem nacouvala do auta stojící u obchodu. Ovšem já neměla papír ani tužku, abych tam mohla nechat zprávu pro majitele. Navíc bylo jedenáct v noci, takže okolo ani noha. Rozhodla jsem se tedy odjet a nechat to být, byl to pouze škrábanec. Ovšem teď mne kontaktovala policie s tím, že mají kamerový záznam. Sdělila jsem jim že si nic nepamatuji, jelikož jsem pila, když jsem dojela domů. Můj přítel který byl se mnou mi tento příběh odvypravel až poté, co jsem mu napsala o té policii. Budou to tedy brát jakk zapírání, když si to nepamatuji a čerpám z výpovědi přítele? Co nejhoršího mi hrozí?
Děkuji za odpověď.
Zobrazit vlákno Ujetí od dopravní nehody na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Ujetí od dopravní nehody

ODBORNÍK15. května 2023 (18:13)

Věc je složitější. Pokud Vám prokáží, že jste to byla Vy, kdo řídil, pak určitě Ujetí od dopravní nehody

Reagovat


Nabourala jsem auto, paní odjela

TAZATEL11. června 2022 (21:01)

Dobrý den, dnes jsem na parkovišti omylem škrábla auto. Nechala jsem za stěračem své tel. číslo a aby mi zavolali, pokud to budou chtít řešit. Paní mi volala o 5 hodin později a z jiného města. když jsem došla na místo nehody paní tam už nestála, tudiž to začala řešit až když přišla domu. Ted to chce řešit a chce přijet o 2 dny později než se nehoda stala a sepsat papíry. Mám ale strach že auto bude více poškozené a nerada bych, aby to bylo na mě. Jak se mám prosím zachovat? Mám i kamerový záznam. Děkuji Dudíková
Zobrazit vlákno Nabourala jsem auto, paní odjela na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Nabourala jsem auto, paní odjela

ODBORNÍK12. června 2022 (08:50)

Nic jiného nežli sepsat Vám nezbývá. Už tak jste pochybila protože jste měla volat policii.

Reagovat

RE: RE: Nabourala jsem auto, paní odjela

TAZATEL12. června 2022 (13:54)

Policii nebyla potřeba volat. Poškození nebylo nad 100 000kč. Děkuji Vám teda za “radu”.

Reagovat

RE: RE: RE: Nabourala jsem auto, paní odjela

ODBORNÍK12. června 2022 (16:02)

Pozorně si přečtěte § 47 zákona o silničním provozu. Pokud tam je druhý řidič nemusíte. Pokud poškodíte majetek třetí osoby, v tomto případě zaparkvané auto, volat musíte. jinak se to posuzuje takto:
Ujetí od dopravní nehody

Reagovat


Co dělat, ujetí od nehody?

TAZATEL11. listopadu 2021 (09:42)

Dobrý den,

ozvala se mi policie, že jsem natočený na kameře, jak jsem před měsícem někomu při couvání z parkoviště poškrábal auto ať jdu podat vysvětlení (budou i prohlížet auto prý). Upřímně jsem o tom nevěděl, tak jsem nikde nehlásil. Mám povinné ručení i havarijko, co je ideální postup? Mám normálně zaevidovat pojistnou událost u pojištovny a na policii vše podepsat? Nehrozí mi nějaká pokuta za ujetí od dopravní nehody, nebudu muset platit plnou výši škody na druhém vozidle? Mé má jen drobnou oděrku tak své neřeším... Děkuji
Zobrazit vlákno Co dělat, ujetí od nehody? na samostatné stránce.

Reagovat

RE: Co dělat, ujetí od nehody?

UŽIVATEL A13. listopadu 2021 (14:20)

Kdepak to bylo? Třinec?

Reagovat

RE: Co dělat, ujetí od nehody?

ODBORNÍK11. listopadu 2021 (11:18)

Rozhodně není dobré tam jít bez porady s advokátem. Budou na Vás chtít hodit možná i toto: Nezastavení po nehodě nebo Ujetí od dopravní nehody

Reagovat

RE: RE: Co dělat, ujetí od nehody?

TAZATEL11. listopadu 2021 (13:20)

a ty peníze od pojišťovny?

Reagovat

RE: RE: RE: Co dělat, ujetí od nehody?

ODBORNÍK11. listopadu 2021 (15:55)

bude to chtít.

Reagovat


Zobrazit všechny otázky a odpovědi k přestupku Ujetí od dopravní nehody

Dopustili jste se dopravního přestupku "Ujetí od dopravní nehody" a chcete poradit nebo se na něco zeptat? Navštivte sekci Poradna.


Další související bodované přestupky v dopravě:

Sdílejte...

Mohlo by se hodit...

Autokamera